סגור
ביונסה בהופעה ביוסטון טקסס 2018
ביונסה בהופעה ביוסטון טקסס (צילום: שאטרסטוק)

איך שיר של ביונסה השפיע על גל ההתפטרויות בארה"ב - ומה אומרים על זה הכלכלנים

ביונסה מספרת בשיר שהוציאה בשבוע שעבר כי התפטרה לאחר שהעבידו אותה יותר מדי ו"עלו לה על העצבים" - שורות שעוררו סערה ברשתות החברתיות, כולל הודעות רבות של מעריצים שמתכוונים להתפטר; הכלכלנים נכנסו גם הם לדיון, חלקם המליצו להם "לוודא שהבוס שלכם יודע שאתם יכולים לעזוב"; אחרים הזהירו: "רק בגלל שהחברים שלכם החליפו עבודות בקלות בששת החודשים האחרונים, זה לא אומר שזה יהיה כל כך קל בששת החודשים הבאים"

בשיר החדש של ביונסה Break My Soul "מספרת" הזמרת כי התפטרה מהעבודה שלה - ונראה שהיא מעניקה השראה לרבים ללכת בדרכה. השיר הועלה לשירותי הסטרימינג בשבוע שעבר וצבר 14 מיליון הורדות בארה"ב בתוך ימים ספורים בלבד (לפי נתוני חברת Luminate).
השיר הקצבי כולל שורה שבה מכריזה הזמרת "בדיוק התפטרתי מהעבודה שלי" (I just quit my job), בהמשך היא מתלוננת שהעבידו אותה קשה מדי ועלו לה על העצבים כך שהיא לא יכולה להירדם בלילות. (They work me so damn hard... They work my nerves / That’s why I cannot sleep at night). השורות הללו עוררה סערה במדיה החברתית, כולל אינספור פוסטים של מעריצים שכבתו שגם הם מתכוונים להתפטר.
גם כלכלנים נכנסו לדיון, זאת במיוחד לנוכח החשש הגובר לכניסה של ארה"ב מיתון וכמובן האינפלציה הגבוהה במדינה שפוגעת קשות בכוח הקנייה של האמריקאים. הכלכלן סטיבן דיוויס, מרצה בבית הספר לעסקים בות' באוניברסיטת שיקגו אמר בעניין זה לוול סטריט ג'ורנל שגם אם חלק מהמעריצים אכן חושב להתפטר, כדאי להם לשקול היטב את ההחלטה ואת ההשלכות שלה. "רק בגלל שהחברים שלכם החליפו עבודות בקלות בששת החודשים האחרונים, זה לא אומר שזה יהיה כל כך קל בששת החודשים הבאים", הסביר דיוויס.
הכלכלן בראד דלונג חושב שהעצה של ביונסה היא מבוססת היטב. "כן, אם אתם מתכוונים לקפוץ אז עכשיו זה בהחלט הזמן הנכון", אמר דלנוג, מרצה לכלכלה באוניברסיטת קליפורניה ברקלי. "עכשיו זה גם הזמן לוודא שהבוס שלכם יודע שאתם יכולים ועשויים לעזוב".
שוק העבודה האמריקאי במצב יציב עם שיעור אבטלה בשפל, כך שהחברות מתחרות על העובדים שנהנים מיותר כוח והזדמנויות מאי פעם. מנגד, מתגבר החשש שהבנק הפדראלי המרכזי לא יצליח להוביל את הכלכלה לנחיתה רכה במאבק נגד עליית המחירים - כלומר להעלות ריבית כדי לבלום את האינפלציה מבלי להכניס את הכלכלה למיתון.
"אני הייתי אומרת שזה לא זמן טוב להתפטר מהעבודה אם אין לכם תוכנית", הוסיפה ג'ניפר דוליק מאוניברסיטת A&M בטקסס. "בזמן האטה כלכלית מרבית המעסיקים יפסיקו לגייס עובדים ואז יתחילו בפיטורים של העובדים הקיימים, כך שמסוכן ביותר להיכנס למיתון כשאין עבודה", הסבירה. "להתפטר מהעבודה בלי למצוא מקור הכנסה חדש אינה אופציה עבור מרבית האנשים שאינם ביונסה".
קליף וולדמן, המנכ"ל של חברת הייעוץ New World Economics ציין כי הנושא הוא מורכב ביותר ותלוי גם בגיל, בעבודה ובתחום מעבר לתנאים המאקרו כלכליים. "יש אפשרויות רבות ביותר", אמר והוסיף שנראה שאנשים מפרשים יותר מדי את השיר. "אני לא חושב שהיא קוראת לאנשים להתפטר", הסכימה גם קלאודיה גולדין מאוניברסיטת הרווארד. "ביונסה בת 40, ייתכן והיא חושבת על נשים אחרות בגיל הזה שמחפשות בסיס חדש, כלומר משהו גדול יותר מהמשכורת". כתבת התרבות אלכסיס אוטמן מזכירה גם שביונסה נשואה למיליארדר ובמצב פיננסי טוב בזכות עצמה ולכן "קשה באמת להאמין לסנטימנטים שלה על הקלות של התפטרות מהעבודה", סיכמה. "חיי היום יום אינם כל כך פשוטים".