סגור

ביידן מבקש למנות את קטנג'י בראון ג'קסון לביהמ"ש העליון - השופטת השחורה הראשונה

נשיא ארה"ב הכריז הערב על מועמדותה של ג'קסון - המינוי מחייב את אישור הסנאט; היא תחליף את השופט הליברלי סטיבן ברייר שהודיע כי יפרוש בקיץ

השופטת קטנג'י בראון ג'קסון היא המועמדת של נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, לתפקיד שופטת בבית המשפט העליון, במקומו של השופט הליברלי סטיבן ברייר שהודיע כי יפרוש בקיץ; אם מינויה יאושר בסנאט, היא תהיה האישה השחורה הראשונה המכהנת בבית המשפט העליון. הנשיא האמריקאי הכריז על החלטתו הערב.

ביידן אמר בחודש שעבר כי עד סוף פברואר יודיע על מינוי שופטת שחורה ראשונה לבית המשפט העליון - אחת ההבטחות שלו בקמפיין הבחירות. המועמדים לעליון צריכים לקבל את אישור הסנאט - שנמצא כעת בשליטת הדמוקרטים (50-50, עם קול מכריע של סגנית הנשיא קמלה האריס).
ברייר (83), שמונה על ידי הנשיא ביל קלינטון, הוא אחד משלושת השופטים הליברלים בבית המשפט העליון, הנמצאים במיעוט לעומת ששת השופטים השמרנים; זאת לאחר שקודמו של ביידן בבית הלבן, דונלד טראמפ, מינה בקדנציה שלו שלושה שופטים שמרנים - אחת מהם, איימי קוני בארט, מונתה בשלהי כהונתו, בניגוד למסורת בארה"ב, אחרי מותה של רות ביידר גינסבורג.
2 צפייה בגלריה
קטנג'י בראון ג'קסון צפויה להיות המועמדת של ג'ו ביידן ל שופטת בבית המשפט העליון ב ארה"ב
קטנג'י בראון ג'קסון צפויה להיות המועמדת של ג'ו ביידן ל שופטת בבית המשפט העליון ב ארה"ב
קטנג'י בראון ג'קסון
(גטי)
בארה"ב המינוי לבית המשפט העליון הוא לכל החיים, אלא אם השופטים מעוניינים לפרוש.
עד כה, רק חמש נשים שימשו שופטות בבית המשפט העליון, אף אחת מהן לא שחורה. מבין השופטים הגברים - רק שניים היו שחורים.
ג'קסון (51), בוגרת הרווארד, מונתה בשנה שעברה לשופטת פדרלית בבית המשפט לערעורים לאחר שזכתה לתמיכה של כל 50 הסנאטורים הדמוקרטים, ושל עוד שלושה סנאטורים רפובליקאים. היא נתפשת כבעלת תפישה פרוגרסיבית, מה שיעניק לביידן נקודות באגף השמאלי של המפלגה הדמוקרטית.

2 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן מכריז על מועמדותה של השופטת קטנג'י בראון ג'קסון לבית המשפט העליון
ג'ו ביידן מכריז על מועמדותה של השופטת קטנג'י בראון ג'קסון לבית המשפט העליון
ביידן מכריז על מועמדותה של ג'קסון, הערב
(גטי)