סגור

קליפורניה מציגה: שיא בעודף התקציבי - בזכות המסים הגבוהים על העשירים

המדינה רשמה בשנה הפיסקלית שחלפה עודף תפעולי של 97.5 מיליארד דולר; היקף המסים שגבתה קליפורניה היה גבוה ב-55 מיליארד דולר מהתחזיות בינואר

מושל קליפורניה גאווין ניוסום אמר אמש כי מדינתו רשמה בשנה הפיסקלית שחלפה עודף תפעולי בסכום שיא של 97.5 מיליארד דולר, וכי הודות למסים גבוהים על עשירי המדינה יש בידיו כעת די והותר כסף כדי לממן יוזמות בתחומים כמו חינוך ובריאות.
מדובר בסכום הגדול מכל תקציב של כל מדינה אחרת ב-2020, למעט ניו יורק וטקסס, ולמחוקקים תהיה גישה ל-49.2 מיליארד דולר מתוכו כדי לקדם את מטרותיהם, זאת לעומת 38 מיליארד דולר אשתקד.
היקף המסים שגבתה קליפורניה היה גבוה ב-55 מיליארד דולר מהתחזיות בינואר.
העודף התקציבי הזה הוא "פשוט חסר תקדים", אמר ניוסום הדמוקרט, שזוהי לו הקדנציה הראשונה בתפקיד. הוא חשף תקציב של כ-300 מיליארד דולר לשנה הפיסקלית הבאה שמתחילה ביולי.
כמה מיליארדרים, ובהם אלון מאסק, החליטו לעקור מקליפורניה עקב מערכת המס הפרוגרסיבית שמטילה על עשירים מסים גבוהים, ולעבור למדינות עם מס נמוך כמו טקסס. מדובר בפלח האוכלוסייה אשר קצר ממון רב בזכות מחירי המניות הנוסקים ותעסוקה יציבה, בעוד עובדים רבים בעלי שכר נמוך איבדו את עבודתם במהלך המגפה.

1 צפייה בגלריה
גאווין ניוסום מושל קליפורניה מכריז על מצב חירום במדינה קורונה וירוס
גאווין ניוסום מושל קליפורניה מכריז על מצב חירום במדינה קורונה וירוס
גאווין ניוסום
(צילום: איי פי)
רק ממיסוי של מימוש רווחי הון צפויה קליפורניה לגבות מסים בסך של 291 מיליארד דולר עבור 2021. "זה סימן למספר הגדול של האנשים משגשגים בכלכלה הזאת. אני גאה במערכת המס המתקדמת של קליפורניה, ואנו המרוויחים מכך", אמר ניוסום.
מבנה הגבייה הלא מאוזן הזה, שבו המאיון העליון משלם קרוב למחצית ממס ההכנסה הכולל, משמעו גם שההכנסות עלולות לצנוח במצב של מיתון חמור. ואכן, החלק היחסי של המס מרווחי הון מסך מס ההכנסה נמצא כיום ברמות שנראו לאחרונה מעט לפני פקיעת בועת הדוט קום. ניוסום אמר שהוא "מודע לאפשרות" של ירידה בהכנסות. לדבריו, יותר מ-90% מהעודף התקציבי ילכו להוצאות חד-פעמיות.