סגור
משבר אקלים

משבר האקלים
לא יגיע: נשיא סין ישתתף בפסגת האקלים באמצעות שיחת וידאו

לפי דיווח ב-AP וב"גרדיאן", שי ג'ינפינג לא יגיע לגלזגו בשבוע הבא, וישתתף בפסגה המתוקשרת באמצעות חיבור מרחוק. גם לפסגת ה-G20 ברומא לא יגיע וישתתף אונליין. תוכניתה העדכנית של סין - המדינה עם פליטות הפחמן הגבוהות בעולם - היא להגיע לאפס פליטות עד 2060

נשיא סין שי ג'ינפינג ישתתף בפסגת האקלים של האו"ם שתיערך בעיר גלזגו בסקוטלנד בשבוע הבא באמצעות שיחת וידאו - כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות AP. הדיווח מתפרסם לאחר שבועות של ספקולציות בנוגע למעורבותו בפסגה החשובה והמדוברת שנפתחת ביום ראשון. על פי דיווח ב"גרדיאן", נשיא סין לא עזב את מדינתו מאז השנה שעברה, אז התפרצה מגפת הקורונה בסין. שר החוץ הסיני אמר היום (ו') ששי ייקח חלק בפסגת מנהיגי ה-G20 ברומא, הנערכת לפני הפסגה בגלזגו, גם באמצעות שיחת וידאו.


ברקע, בייג'ינג פרסמה אתמול (ה') את תוכניתה הלאומית לפליטת גזי חממה. על פי פרטי התוכנית, הפליטות בסין יגיעו לשיא בשנת 2030 - ואז יופחתו לאפס פליטות שלושה עשורים לאחר מכן. אקטיביסטים ואנליסטים אמרו כי המסמך הסיני מייצג התקדמות מועטה בהשוואה להכרזה הקודמת של סין - המדינה עם פליטות הפחמן הגבוהות בעולם - והוא מהווה אכזבה למשתתפים בפסגת האקלים. "היתה התנגדות רבה בתוך המערכת לאימוץ של שאיפות גבוהות יותר שיישרו קו עם שאיפות בינלאומיות", אמר לי שו מגרינפיס אסיה לסוכנות הידיעות רויטרס. "אם נחכה עד שנת 2030 (להפחתת פליטות פחמן), העקומה בין 2030 ל-2060 תהיה כה תלולה עד כדי כך שחלק מהאנשים חושבים שזהו מדע בדיוני".

1 צפייה בגלריה
נשיא סין שי ג'ינפינג
נשיא סין שי ג'ינפינג
נשיא סין שי ג'ינפינג
(צילום: AP)

שי עמד בפני לחץ מצד מנהיגי העולם להבטיח יותר בנושא האקלים. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, ביקש משי במהלך שיחת טלפון ביום שלישי לשלוח לעולם "אות מכריע" על מצב החירום האקלימי, כך אמרה נשיאות צרפת בהצהרה. כמו כן לקראת נאום הווידאו שלו בפסגת האקלים בגלזגו, Cop26, שי דיבר היום גם עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. על פי דיווח שהתפרסם באתר משרד החוץ הסיני, שני המנהיגים דיברו על שלל נושאים, החל מקשרים דו-צדדיים ועד קיימות.
נשיא סין אמר כי המטרה להגיע לניטרליות פחמן פירושה "שינוי כלכלי וחברתי רחב ועמוק", והדבר ייעשה "צעד אחר צעד ובאמצעות עבודה קשה". הוא אמר שבייג'ינג "תעשה מה שהיא אומרת" בכל הנוגע לפיתוח ירוק ודל פחמן.
עד כה לפחות 14 נשיאים וראשי ממשלה - כולל נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון - ישתתפו בפסגה בגלזגו בשבוע הבא. מלכת אנגליה אליזבת השנייה לא תגיע לוועידה, לאחר שקיבלה עצה רפואית לנוח השבוע.
הפסגה בעיר גלזגו תתקיים מיד לאחר פסגת מנהיגי ה-G20 ברומא. מדינות החברות ב-G20 אחראיות ל-80% מפליטות הפחמן העולמיות. המארחת השנה, איטליה, קיוותה לכנס יחד חברים בקבוצה ולדבר על נושאים בוערים פנים אל פנים. עם זאת, מנהיגים מכמה מדינות מפתח - כמו ראש ממשלת יפן החדש פומיו קישידה ונשיא סין שי ג'ינפינג - לא ישתתפו פיזית בפגישה. לעומתם, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אישר כי יגיע לפסגה.