סגור
איימן א-זוואהירי (מימין) עם אוסמה בן לאדן חוסלו בידי ארה"ב
איימן א-זוואהירי עם אוסמה בן לאדן (גטי)

פרשנות
חיסול מנהיג אל-קאעידה הוא מכה מורלית לארגון, אבל לא יפגע ביכולותיו המבצעיות

הארגון שביצע את התקפת הטרור של 11 בספטמבר אמנם נמצא בדעיכה מאז חיסול בן לאדן, אבל מחזיק בנוכחות לא מבוטלת בתימן, במדינות באפריקה וכן במזרח אסיה. בשנה האחרונה הוא נמנע מלבצע פיגועים גדולים בחו"ל, ייתכן כי לאחר החיסול של איימן א-זוואהירי המצב ישתנה

חיסולו של מנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי בכאבול שבאפגניסטן בסוף השבוע האחרון עשה באופן אירוני מה שהוא עצמו לא הצליח לעשות כמעט בעשור האחרון מאז חיסול אוסמה בן לאדן – החזרת שם הארגון לכותרות התקשורת העולמית. עבור הארגון שהגיע לשיאו בשנות התשעים ותחילת שנות האלפיים, חיסול אחד המייסדים והסמלים הבולטים היא מכה מורלית, אך לא אמורה לפגוע ביכולות המבצעיות שלו שעדיין קיימות באזורים שונים של העולם.
זוואהירי בן ה-71 הוא מצרי שבהכשרתו היה רופא עיניים. בשנות השבעים החל להתבלט בחוגים הג'יהאדיסטים במצרים ואף נכלא לשלוש שנים על חלקו בהתנקשות בנשיא מצרים אנוור סאדאת בשנת 1981. לאחר שחרורו מהכלא הגיע לאפגניסטן שנלחמה ברוסים ושם חבר לאוסמה בן לאדן. מה שחיבר את השניים היה בן השאר מקצועו של זוואהירי שהפך לרופאו האישי של מנהיג הטרור.
א-זוואהירי מילא תפקיד משמעותי בתכנון הפיגועים הגדולים של אלקאעידה, כולל פיגוע ה-11 בספטמבר. עם זאת, הפלת שלטון הטאליבן ב-2001 והחיסול של בן לאדן ב-2011 פגעו קשות ביכולת של אל-קאעידה ונראה שגם זוואהירי עצמו נעדר את הכריזמה של קודמו. עליית דאעש והאלימות הרצחנית דחקה את אל-קאעידה עוד יותר במרחב הג'יהאדיסטי אם כי הוא שימוש אלטרנטיבה "מתונה" יותר מאחר ששלל את החיסול השיטתי של השיעים.
למרות הדעיכה מאז שנות השיא, תהיה זו טעות לחשוב שאל-קאעידה שייך להיסטוריה, שכן לפי דוחות מודיעיניים לארגון יש עדיין נוכחות לא מבוטלת בתימן, במדינות באפריקה וכן במזרח אסיה. ישנם ספקות לגבי המעורבות המבצעית והפיקודית של זוואהירי בפעילות תאי הארגון הפזורים בעולם בשנים האחרונות. לפי הערכות, הנהגת אל-קאעידה שקדה בשנה האחרונה על שיקום כוחו של הארגון באפגניסטן עם חזרת הטאליבן לשלטון, וזה כולל הקמת בסיסי אימונים והגברת מערך הגיוסים. ספק אם החיסול של הסמל זוואהירי יגדע את התוכניות.
ואכן בדו"ח של האו"ם שפורסם באחרונה צוין כי דאעש מהווה איום גדול יותר בטווח הקצר אך האיום לטווח הארוך יותר שייך לאל-קאעידה. עורכי הדו"ח הסבירו כי יכולת התעמולה של אל-קאעידה גדולה יותר מזו של דאעש ולכן בסופו של דבר יהווה את האיום הגדול ביותר מבחינת הטרור הג'יהאדיסטי. עוד נכתב כי הנהגת אל-קאיעידה באפגניסטן נמנעה בשנה האחרונה מלבצע פיגועים גדולים בחו"ל בכדי לא "להביך" את שלטון הטאליבן המחפש לגיטימיות במערב. התקופה הקרובה תבהיר אם כללי המשחק השתנו.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com