סגור
ספינה מספר 9 ספינה בריטית שהותקפה על ידי ה חות'ים 3.12.23
ספינה מספר 9 שהותקפה (צילום: Marinetraffic mick prendergast)

החות'ים תקפו שתי ספינות "שנחשדו כישראליות"

ספינה בריטית הותקפה סמוך לתימן, ככל הנראה בגלל טעות בזיהוי, ונפגעה מירי טיל קרקע-ים; בתחילה דווח כי היא בסכנת טביעה, אך מאוחר יותר נמסר כי היא ממשיכה להפליג; ספינה נוספת נפגעה קל

מיליציית הטרור התימנית הנאמנה לאיראן, החות'ים, תקפה היום (ראשון) בים האדום שתי ספינות שנטען כי היו "חשודות כישראליות". גורם אמריקאי אמר לסוכנות AP כי המתקפה נמשכה כחמש שעות והחלה סביב השעה 09:00 שעון ישראל.
הספינה הראשונה שהותקפה ונפגעה קל איננה ספינה ישראלית ולא נושאת דגל ישראל, אך כנראה שאחד מבעלי המניות שלה הוא איש עסקים ישראלי. על פי הטלגרף מדובר בספינה שנשאה את דגל איי הבהאמה.
המקרה השני היה ככל הנראה טעות בזיהוי - ספינה בריטית, המכונה ספינה מספר 9, שעברה ליד תימן במצר באב אל מנדב נפגעה מטיל קרקע-ים. אין אנשי צוות ישראלים על הספינה. בתחילה דווח כי הספינה הבריטית בסכנת טביעה, כשאלפי מכולות שקעו למצולות. ואולם מאוחר יותר הודיעה חברת ברנהרד שולטה, המחזיקה בבעלות על הספינה, כי לא נמסרו דיווחים על פציעות לאחר התקרית, וכי כלי השיט ממשיך להפליג. הספינה לא ביקרה בישראל, לא העבירה סחורות אליה או ממנה - וכל חטאה היה שעברה ליד חופי תימן.
גורמי ביטחון גילו כי המטרה המקורית של החות'ים הייתה ספינה בבעלות ישראלית חלקית, אך הם טעו בזיהוי ופגעו בספינה הבריטית חרף העובדה שיש עליה אנשי צוות מכל העולם - אך לא מישראל. הטעות בזיהוי מוסברת כנראה בכך שלפני ארבע שנים, הייתה לספינה זיקה לבעלות ישראלית.
המשחתת האמריקנית USS קרני שפועלת בים האדום נקראה היום לאזור חופי תימן - ויירטה לפחות כטב"ם אחד שיועד לפגוע בספינות.
צבא ארה"ב מסר הערב כי ממידע שלו עולה כי החות'ים ניסו לתקוף בארבע פעמים שונות שלושה כלי שיט ששטו במים בינלאומיים בים האדום. הצבא האמריקני טען בהודעה מטעמו כי "יש כל סיבה להאמין שהמתקפות הללו מתאפשרות באופן מלא על ידי איראן". עוד נאמר בהודעת הצבא האמריקני כי "התקפות אלו מהוות איום ישיר על המסחר הבינלאומי ועל הביטחון הימי. הן סיכנו את חייהם של צוותים בינלאומיים המייצגים מספר מדינות ברחבי העולם. ארה"ב תשקול את כל התגובות המתאימות בתיאום מלא עם בעלות בריתה ושותפיה הבינלאומיים".
מאז שהתחילה מלחמת חרבות ברזל, ביצעו החות'ים, ארגון טרור תימני הנהנה מתמיכה איראנית, מספר רב של תקיפות נגד מטרות ישראליות או כאלו שנחשדו מבחינתם כישראליות. בין השאר הופעלו מספר פעמים אזעקות באילת בגלל ניסיונות חדירה של כלי טיס עוינים, תקיפות המיוחסות לכאורה לחות'ים.
כעת מנסים החות'ים לפגוע בסחר הימי של ישראל – ולמעשה כבר רשמו הצלחה מסוימת, כאשר חברת צים הודיעה בשבוע שעבר כי תנתב אוניות הרחק מהנתיב המותקף בים האדום, בו עוברות ספינות מאסיה לישראל ולאירופה. לפי גורמים בענף הייבוא ההחלטה תביא לעיכובים במשלוחים שיימשכו בין 50-30 יום, תלוי בארץ המוצא ובמכולות.