סגור

מחקר בבריטניה: לנדבקים באומיקרון יש 70% פחות סיכוי להתאשפז בבית החולים

על פי המחקר שפרסמה סוכנות הבריאות הבריטית, הסבירות שאנשים שנדבקו באומיקרון יגיעו לחדרי המיון נמוכה ב-31%-45% לעומת זן הדלתא. בסוכנות ציינו כי ניתוח הנתונים עדיין "ראשוני ולא ודאי", בין היתר בשל המספר המספר הקטן יחסית של חולי אומיקרון המאושפזים כיום בבתי החולים

מחקר חדש שפרסמה הממשלה הבריטית גורס כי הנדבקים בזן האומיקרון הם בעלי סבירות פחותה להזדקק לאשפוז לעומת הנדבקים בזן הדלתא. סוכנות הבריאות הבריטית (UKHSA) פרסמה את הנתונים ביום חמישי ולדבריה, הסבירות שאנשים שנדבקו באומיקרון יגיעו לחדרי המיון נמוך בין 31%-45% לעומת הדלתא, ובסבירות נמוכה יותר של בין 50%-70% להתאשפז בבתי החולים.
עם זאת, בסוכנות הבריאות ציינו כי ניתוח הנתונים הוא "ראשוני ולא ודאי", וזאת בשל המספר הקטן יחסית של חולי אומיקרון המאושפזים כיום בבתי החולים, חוסר היכולת למדוד את כל ההדבקות הקודמות וההתפשטות המוגבלת של הזן החדש בקרב קבוצות גיל מבוגרות יותר.
1 צפייה בגלריה
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מבקר במרכז חיסונים, החודש
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מבקר במרכז חיסונים, החודש
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מבקר במרכז חיסונים, החודש
(צילום: איי אף פי)
הממצאים מבוססים על 132 אנשים שאושפזו או הועברו מחדרי מיון. 17 אנשים מתוכם קיבלו את זריקת הבוסטר, 74 היו מחוסנים במנה כפולה ו-27 כלל לא מחוסנים. 8 קיבלו מנה אחת בלבד ומצב ההתחסנות של 6 לא היה ידוע.
לפי המחקר, 14 אנשים מתו בתוך 28 ימים מקבלת האבחון על הידבקות באומיקרון. טווח הגילים שלהם נע מ-52 ועד 96.
"ניתוח הנתונים האחרון שלנו מצביע על סימן מוקדם ואופטימי לכך שאנשים שנדבקו באומיקרון הם בעלי סיכון מופחת להתאשפז לעומת אנשים שנדבקו בזנים אחרים של קורונה", מסרה ג'ני האריס, מנכ"לית סוכנות הבריאות. "אולם, יש לציין שמדובר בנתונים מוקדמים ויש צורך במחקר נוסף כדי לאשר את הממצאים".
בכל זאת הנתונים הללו תואמים למסקנות מחקרים מדרום אפריקה וסקוטלנד שפורסמו השבוע. כך למשל, המחקר שפרסם המכון הלאומי למחלות זיהומיות בדרום אפריקה מצא שהסבירות שאנשים שנדבקו באומיקרון ידרשו אשפוז נמוכה ב-80%, ויש סבירות פחותה ב-70% לפיתוח מחלה קשה.
עם זאת, מכיוון ששיעור ההדבקות באומיקרון גבוה ביותר, עדיין קיים סיכון גבוה לעומס על בתי החולים בתקופת החורף, שכן המספר הגבוה של נדבקים קרוב לוודאי שיוביל לעלייה במספר הדרושים אשפוז.