סגור

5 ספינות דיווחו על אובדן שליטה מול חופי האמירויות: "חשש לחטיפה"

דרמה מול חופי פוג'יירה באיחוד האמירויות: ארבע מכליות נפט וספינה נוספת דיווחו על אובדן שליטה. לפי ארגון בריטי קיים חשש לחטיפה. גורמים בבריטניה: ההערכה היא שכוחות איראניים עלו לאחת הספינות. היום עגנה בפוג'יירה הספינה "מרסר סטריט", שנפגעה בשבוע שעבר בתקיפה שמיוחסת לטהרן

ארגון סחר בריטי העוקב אחרי פעילות ימית דיווח אחר הצהריים על תקרית ימית מול חופי פוג'יירה שבאיחוד האמירויות. סוכנות הסחר הימי של בריטניה, UKMTO, קראה לכלי שיט באזור לגלות זהירות מרבית ומסרה שלא מדובר במקרה של פיראטיות ימית. בדיווח נוסף של הסוכנות הבריטית על התקרית, כ-180 ק"מ ממזרח לפוג'יירה, היא מסרה כי קיים חשש שמדובר בחטיפה. גורמים בריטיים אמרו ל"טיימס" כי ההערכה היא שכוחות של צבא איראן - או של אחת השלוחות שלו - עלו לאחת הספינות.
זמן קצר אחרי הדיווח הראשוני על התקרית דיווחו לפחות חמש ספינות - ארבע מכליות נפט, וספינה שמובילה אספלט - על אובדן שליטה שמונע מהן להמשיך בפעילות. המכליות שדיווחו על מצוקה הן Queen Ematha, Golden Brilliant, Jag Pooja ו- Abyss. הספינה החמישית היא Kamdhenu. מוקדם יותר פורסם בתקשורת האיראנית כי נבדקים דיווחים שאחת הספינות עלתה על מוקש ימי. משרד החוץ האיראני מסר הערב שהדיווחים האחרונים על הספינות באזור המפרץ "חשודים".
1 צפייה בגלריה
ספינות גוררות את הספינה "מרסר סטריט" בדרך לפוג'יירה, איחוד האמירויות
ספינות גוררות את הספינה "מרסר סטריט" בדרך לפוג'יירה, איחוד האמירויות
ספינות גוררות את הספינה "מרסר סטריט" בדרך לפוג'יירה, איחוד האמירויות
(צילום: AFP)
היום עגנה בפוג'יירה הספינה "מרסר סטריט", שהותקפה בשבוע שעבר מול חופי עומאן. שני אנשי צוות נהרגו בתקיפה, שמיוחסת לאיראן. הספינה הופעלה על ידי חברת הספנות הבריטית Zodiac Maritime, שנמצאת בבעלות איש העסקים הישראלי אייל עופר. טהרן הכחישה מעורבות בתקיפה.
ההרוגים בתקיפת "מרסר סטריט", שנושאת את דגל ליבריה, הם קברניט האונייה הרומני ומאבטח בריטי. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הגיב אמש בחריפות לתקיפה ואמר שאיראן חייבת לשאת בהשלכות. ג'ונסון הוסיף כי הפגיעה בספינה על ידי איראן הייתה "מתקפה שערורייתית". לפי ג'ונסון, "זו מתקפה מזעזעת על השיט המסחרי". הוא הוסיף כי במתקפה "מת אזרח בריטי. איראן, כמו כל מדינה אחרת, נדרשת לכבד את חופש השיט ברחבי העולם ובריטניה תמשיך להתעקש על כך". גם בארה"ב התייחסו אמש לתקיפה ואמרו כי תהיה לכך "תגובה משותפת" ביחד עם מדינות נוספות.