סגור

הגבלות האומיקרון ברחבי העולם: תיירים בתאילנד יידרשו לבידוד של שבוע במלון

ממשלות בוחנות מחדש את מדיניות הקורונה ועושות צעדים כדי למנוע את התפשטות האומיקרון. החל מסגר הרמטי שהוטל בהולנד, חובת עטיית מסיכה ששבה לערים בארה"ב, סגירת פאבים, בתי קולנוע ומתחמי בידור מהשעה חמש בקנדה. סקירה עולמית

הקורונה ממשיכה להתפשט ברחבי העולם ובארגון הבריאות העולמי (WHO) קראו לציבור לבטל את התוכניות לחג המולד והסילבסטר בטענה "שאירוע מבוטל עדיף מחיים מבוטלים".
במקביל, ממשלות ברחבי העולם מתחילות לפעול נגד התפשטות הקורונה ומטילות מחדש הגבלות. הבולטת ביותר עד כה היא הולנד שהשבוע הפכה לראשונה באירופה שמטילה סגר הדוק, אך גם במדינות רבות שוקלים מחדש את ההקלות וההגבלות האפשריות.
צפון אמריקה
ארה"ב
זן האומיקרון הפך להיות השליט בארה"ב והוא מתפשט מהר יותר מכפי שציפו. לפי נתוני המרכז לפיקוח על מחלות ומניעתן (CDC, קרוב לשני שלישים מכל הנדבקים בארה"ב נדבקו באומיקרון.

8 צפייה בגלריה
ארה"ב קורונה מרכז בדיקות ב טיימס סקוור כיכר ניו יורק
ארה"ב קורונה מרכז בדיקות ב טיימס סקוור כיכר ניו יורק
מרכז בדיקות קורונה בטיימס סקוור, ניו יורק
(צילום: AFP)

לפי הנתונים הרשמיים שפורסמו אתמול (ב'), האומיקרון מייצג 73% מכלל המקרים בארה"ב, עלייה מ-13% שבוע קודם לכן. "אם אתה אדם בגיר שבוחר לא להתחסן, אתה עומד לפני חורף קשה במיוחד עבור המשפחה והקהילה שלך", צייץ בטוויטר נשיא ארה"ב על רקע הנתונים.

8 צפייה בגלריה
קורונה דצמבר 2021 ניו יורק
קורונה דצמבר 2021 ניו יורק
ניו יורק, דצמבר 2021
(צילום: רויטרס)

ההתפרצות וההתפשטות המהירה הובילה לכך שבערים ומדינות בארה"ב החלו שוב להטיל הגבלות, ובראשן חובת עטיית מסכה. בניו יורק חלק מהמסעדות נאלצו להיסגר באופן זמני בשל הידבקויות בקרב העובדים. בדומה, הצגות בברודווי נדחו בגלל הדבקויות בקורונה בקרב השחקנים. ההצגה Jagged Little Pill המבוססת על שיריה של אלאניס מוריסט הפכה לקורבן האומיקרון הראשון בברודווי לאחר שדווח כי היא יורדת לצמיתות. "לאור אי הוודאות הקיצונית החורף, נאלצנו לבחור בין המשך ההופעות והשמירה על החברה, וקיבלנו את ההחלטה הקשה להוריד את המסך", מסרו מפיקי המחזמר לאתר דדליין.

8 צפייה בגלריה
קורונה דצמבר 2021 אריזונה
קורונה דצמבר 2021 אריזונה
אריזונה, דצמבר 2021
(צילום: גטי)

קנדה
האומיקרון מתפשט גם בקנדה ובמחוז קוויבק הכריזו על סגירת פאבים, בתי קולנוע ומתחמי בידור בכל יום החל מהשעה חמש אחה"צ. כמו כן, נסגרו בתי ספר יסודיים שיעברו ללמידה מרחוק, ומסעדות יפעלו בתפוסה מצומצמת וייסגרו בשעה עשר בלילה. שר הבריאות כריסטיאן דאב מסר כי המחוז נמצא במצב "קריטי" ויהיה צורך בהגבלות נוספות. במחוזות אחרים במדינה, ביניהם אונטריו, מניטובה ובריטיש קולומביה, הכריזו על הגבלות מצומצמות יותר שכוללות הורדת התפוסה במסעדות ובחנויות.
אירופה
הממשלה בגרמניה צפויה להציג בימים הקרובים את ההגבלות החדשות לבלימת ההתפשטות. באתר DW דיווחו כי ההגבלות הללו יכללו הגבלת התקהלויות פרטיות לעשרה אנשים – כולל מחוסנים ומחלימים – סגירת מועדוני לילה וצמצום התפוסה באירועי ספורט, והן יהיו בתוקף לפחות עד ה-28 בדצמבר.

8 צפייה בגלריה
גרמניה קורונה חג מולד ברלין
גרמניה קורונה חג מולד ברלין
גרמניה, חג המולד בברלין
(צילום: gettyimages)

הגבלות חדשות נשקלות גם באיטליה ובספרד כשממשלת קטלוניה כבר הכריזה כי ברצונה להטיל עוצר לילי ולהגביל התקהלויות, בעוד שבאירלנד הודיעו ביום שישי כי ברים ומסעדות יידרשו להיסגר מוקדם יותר.
לעומת זאת באנגליה ראש הממשלה בוריס ג'ונסון מנסה להימנע מהטלת הגבלות לפני חג המולד. אתמול אמר כי הוא שומר את "האפשרות לנקוט בפעולות נוספת" והוסיף כי בממשלה שוקלים "הרבה דברים כדי לשמור את האומיקרון תחת שליטה ואנחנו לא שוללים דבר".

8 צפייה בגלריה
דבלין אירלנד אנשים מבלים שוווקי חג המולד קניות עם מסכות קורונה
דבלין אירלנד אנשים מבלים שוווקי חג המולד קניות עם מסכות קורונה
דבלין, אירלנד. אנשים מבלים בשוווקי חג המולד עם מסכות קורונה
(צילום: רויטרס)

בכל זאת, בלונדון ביטלו את חגיגות הסילבסטר בכיכר טרפלגר. ראש העיר אמר בהצהרה כי זה היה "לטובת האינטרס הציבורי". באירוע היו אמורים להשתתף 6,500 אנשים. זו תהיה השנה השנייה ברציפות שחגיגות הסילבסטר בלונדון מבוטלות בשל הקורונה.

8 צפייה בגלריה
תורים תור רכבת יורוסטאר בין בריטניה לצרפת הגבלות קורונה
תורים תור רכבת יורוסטאר בין בריטניה לצרפת הגבלות קורונה
תור לרכבת יורוסטאר בין בריטניה לצרפת
(צילום: רויטרס)
אסיה
תאילנד החזירה מהיום את חובת הבידוד לתיירים לנוכח החשש מהתפשטות האומיקרון הפסיקה את תוכנית "היבדק ולך" (Test and Go) שהייתה נהוגה עד כה. המשמעות היא שתייר שמגיע למדינה יידרש מהיום לבידוד שינוע בין שבוע ל-10 ימים.
8 צפייה בגלריה
בנגקוק תאילנד אומיקרון קורונה
בנגקוק תאילנד אומיקרון קורונה
סלפי בבנגקוק. ההגבלות חוזרות
(צילום: EPA)
תאילנד גם הקפיאה לפי שעה את תוכנית sandbox שאיפשרה חופש תנועה לתיירים והגבילה את התוכנית רק לאי פוקט.
ההודעה על ההגבלות החדשות נמסרה יום לאחר שאובחן המקרה הראשון של הדבקה מקומית באומיקרון במדינה.
רק בחודש שעבר פתחה תאילנד מחדש את שעריה לתיירים לאחר שנה וחצי של הגבלות מחמירות שמוטטו את תעשיית התיירות - מקור חשוב של הכנסות. לפני שנתיים ביקרו בתאילנד 40 מיליון תיירים.
הפסיפיק
בניו זילנד דוחים את הפתיחה המתוכננת של הגבולות הבינלאומיים בשל התפשטותו המהירה של האומיקרון ברחבי העולם. לפי כריס היפקינס, השר הממונה על משבר הקורונה בממשלה, התוכניות לפתיחת הגבולות נדחות עד סוף פברואר, זאת בעוד שבמקור תכננו לפתוח מחדש את הגבולות ללא צורך בבידוד באמצע ינואר.

8 צפייה בגלריה
פוטו מנהיגים במסיכה קורונה ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן
פוטו מנהיגים במסיכה קורונה ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן
ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן. פתיחת הגבולות נדחית
(צילום: גטי אימג'ס)

"אין ספק שזה מאכזב ויפגע בתוכניות רבות לחגים, אך חשוב לקבוע את השינויים הללו בצורה ברורה היום כדי שיהיה לנו זמן לבחון הכל", אמר במסיבת עיתונאים. באוסטרליה בינתיים מנסים להימנע ככל האפשר מהטלת סגר נוסף. בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי ראש הממשלה סקוט מוריסון קרא למנהיגי המחוזות והמדינות להימנע מסגרים. "אנחנו לא חוזרים לסגר. אנחנו מתקדמים לעבר חיים עם הנגיף תוך הפעלת שיקול דעת בריא ואחריות", אמר.