סגור

הכלכלן הישראלי אילן גולדפיין מונה לתפקיד בכיר בקרן המטבע הבינלאומית

גולדפיין, ששימש עד פברואר 2019 כנשיא הבנק המרכזי בברזיל, מונה למנהל מחלקת חצי הכדור המערבי בקרן - תפקיד בעל חשיבות והשפעה. בהודעת קרן המטבע בנושא נכתב כי בתפקידו כנגיד בברזיל הוא קידם חדשנות ודיגיטציה במגזר הפיננסי, והביא לצמיחת תעשיית הפינטק במדינה

אילן גולדפיין, ששימש עד לפברואר 2019 כנשיא הבנק המרכזי בברזיל, מונה אמש (ג') לתפקיד מנהל מחלקת 'חצי הכדור המערבי' (WHO) בקרן המטבע הבינלאומית (IMF). מדובר במינוי חשוב ומשפיע מאוד, ויש גם קשר ישראלי: גולדפיין הוא יהודי ויליד ישראל, ומחזיק באזרחות ישראלית.
בהודעת קרן המטבע הוזכר כי בתפקידו כנגיד הבנק המרכזי בברזיל קידם גולדפיין חדשנות ודיגיטציה במגזר הפיננסי, והביא לצמיחת תעשיית הפינטק במדינה. גולדפיין אף נבחר מספר פעמיים לבנקאי המרכזי הטוב ביותר. ההודעה מזכירה את נסיונו במגזר הפרטי בברזיל, שכולל עבודה בגופים פיננסיים מרכזיים.
גולדפיין מגיע לקרן בתקופה מאתגרת מאוד ולאחר שהדימוי שלה נחלש בשנים האחרונות בגלל הכשלונות החוזרים והנשנים של תכניות הסיוע שלה בעולם בכלל, ובאמריקה הלטינית בפרט. גורמים בכירים המכירים מקרוב את פעילות קרן המטבע אמרו לכלכליסט: "הקרן להוטה להציג הצלחה כלשהי ותוכנית סיוע חדשה. אין ספק שהתכניות הבאות שהקרן תציע יהיו קיצוניות פחות ושקופות יותר. הם למדו הרבה מהביקורת, דברים השתנו".
1 צפייה בגלריה
אילן גולדפיין
אילן גולדפיין
אילן גולדפיין
(צילום)
בצירוף מקרים מעניין, התרחש השבוע אירוע דרמטי בפוליטיקה הארגנטינאית: בבחירות המקדימות לסנט הפסידה הממשלה הנוכחית - בהובלת הנשיא אלברטו פרננדס וסגניתו, הנשיאה לשעבר, כריסטינה קירשנר - למפלגות האופזיציה. משמעותו של ההפסד הזה, ברמה גבוהה של ודאות, כי בנובמבר תאבד הממשלה את השליטה בסנאט. העובדה הזו מביאה לאופטימיות זהירה בקרב אזרחים בארגנטינה, שמשוועים של קרן המטבע מהמצב הכלכלי הרעוע של המדינה.
כרגיל, אחת המועמדות המובילות לקבלת תוכנית סיוע היא ארגנטינה, לה יש מערכת יחסים ארוכה וסבוכה עם קרן המטבע - לה היא חייבת כסף רב. הקרן, ככל הנראה, לא תרצה לנהל משא ומתן עם הממשלה הנוכחית, אך ההערכות הן כי ככל שיהיה שינוי כלשהו במבנה השלטון, הקרן תחזור לשולחן המשא ומתן מתוך רצון לרשום לעצמה הישג.