סגור
קניות טארגט פנסילבניה אינפלציה ארה"ב
קניות בארה"ב (צילום: AP Photo/Gene J. Puskar)

ארה"ב: שיעור האינפלציה הפתיע לטובה - ירד ל-3.3%

מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי במאי; האנליסטים ציפו לעלייה חודשית של 0.1% ולשיעור אינפלציה שנתי של 3.4%; בהמשך הערב יפרסם הפדרל ריזרב את החלטת הריבית, שצפויה להישאר על כנה - ברמה של 5.5%

מדד המחרים לצרכן בארה"ב נותר ללא שינוי במאי, ושיעור האינפלציה השנתי ירד ל-3.3%, לעומת 3.4% באפריל - כך עולה מנתונים רשמיים שפורסמו היום. תחזיות האנליסטים היו למדד חודשי של 0.1% ולאינפלציה של 3.4%.
בהמשך הערב יפרסם הפדרל ריזרב את החלטת הריבית, שצפויה להישאר על כנה - ברמה של 5.5%. בעקבות פרסום הנתונים, החוזים על המדדים המובילים בוול סטריט רשמו עליות של עד 1%.
מדד הליבה - ללא מחיר המזון והאנרגיה התנודתיים - עלה ב-0.2% במאי, וב-3.4% לעומת החודש המקביל אשתקד. האנליסטים ציפו לעליות של 0.3% ל-3.5%, בהתאמה. עוד עולה מהנתונים כי מחירי האנרגיה ירדו ב-2%, והמזון התייקר ב-0.1% בלבד. מחירי המכוניות ירדו ב-0.1% בחישוב חודשי, ואולם לעומת התקופה המקבילה אשתקד הם זינקו ב-20%.
למרות ששיעור האינפלציה האט מאז השיא של 9.1% שרשם ביוני 2022, הוא עדיין גבוה מהיעד של הפדרל ריזרב, שעומד על 2%.
הכלכלן רונן מנחם ממזרחי טפחות אמר בעקבות הפרסום כי "הנתונים מראים כי סביבת המחירים הנוכחית נמשכת: האינפלציה אמנם ירדה מדרגה, בהשוואה לשנה שעברה, ואין צורך בהעלאות ריבית נוספות, אך כעת ירידתה איטית יותר והיא רחוקה מלהתכנס לרמת היעד של 2%, מה שיקשה על הורדת הריבית.
"עם זאת, עצם זה שהנתונים היו נמוכים מהציפיות לכל אורך השורה עשוי לעודד את השווקים. לא בכדי אנו עדים כעת לפיחות ניכר של הדולר (כ-7 עשיריות) מול היורו ולירידה של תשואות הפדיון על איגרות החוב של ממשלת ארה"ב. גם החוזים על המניות מזנקים לאור הנתון. אין ספק, השוק צמא מאוד לחדשות טובות וכשהן מגיעות, הן משפיעות מיידית ובחוזקה, גם אם הן מוגבלות בהיקפן".