סגור

ג'ון מקאפי, מיליונר האנטי-וירוס, נמצא מת בכלא לפני ההסגרה לארה"ב

ג'ון מקאפי נמצא מת בכלא בברצלונה - שעות אחרי שספרד אישרה את הסגרתו לארה"ב. האמריקני בן ה-75, שהתעשר בזכות תוכנת האנטי-וירוס שפיתח, נעצר באוקטובר והואשם בהעלמת מס ובהונאה. לפי כל ההערכות הוא שם קץ לחייו

המיליונר האמריקני ג'ון מקאפי נמצא מת בבית הסוהר בברצלונה, שעות אחרי שבית המשפט העליון בספרד אישר את הסגרתו לארה"ב. בהודעת משרד המשפטים בברצלונה נמסר כי ככל הנראה מקאפי שם קץ לחייו. גם כלי תקשורת מקומיים דיווחו שהוא התאבד. מקאפי היה בן 75 במותו.
מקאפי, שעשה את הונו בזכות תוכנת האנטי-וירוס שפיתח, נעצר באוקטובר 2020 בנמל התעופה בברצלונה. ארה"ב, שמאשימה אותו בהעלמת מס ובהונאה, דרשה את הסגרתו. גורם במשטרת ספרד אמר אז לרויטרס כי מקאפי נעצר כשניסה לעלות על טיסה לאיסטנבול, בעזרת דרכון בריטי.
יום לאחר מעצרו חשפה התביעה בארה"ב כתב אישום שהוגש נגד מקאפי, ובו נטען שהעלים מס בסכום של מיליוני דולרים. לפי כתב האישום שהוגש נגדו בבית משפט אמריקני, מקאפי לא דיווח לרשויות המס האמריקניות על רווחיו מקידום מטבעות וירטואליים, עבודות ייעוץ, הרצאות ומכירת הזכויות על סיפור חייו לפרויקט דוקומנטרי.

2 צפייה בגלריה
ג'ון מקאפי התאבד
ג'ון מקאפי התאבד
ג'ון מקאפי
(בלומברג)

עבירות העלמת המס המיוחסות למקאפי נעשו לכאורה בין 2014 ל-2018. התובעים האמריקנים אמרו שבכתב האישום לא נטען שמקאפי קיבל בשנים אלו שכר כלשהו מחברת האנטי-וירוס שנושאת את שמו, אותה מכר ב-2010 לחברת אינטל, או שהיו לו קשרים עמה באותה תקופה.
לצד כתב האישום הזה, הוועדה לניירות ערך ולבורסות בארה"ב חשפה גם היא תביעה אזרחית שהגישה נגד מקאפי, ובו נטען שהרוויח 23.1 מיליון דולר מהמלצות שגויות או מטעות לרכישת מטבעות וירטואליים. בראיון שהעניק ב-2019 לסוכנות הידיעות AFP הודה מקאפי שהוא מסרב לשלם מיסים. "לא שילמתי מיסים כבר שמונה שנים", טען אז מקובה, שבה מצא אז מקלט וחי ביאכטה. "אני גם לא אשלם מיסים שוב – זה לא חוקתי ולא חוקי". באותו ראיון הכריז מקאפי שהוא ינסה לזכות במועמדות המפלגה הליברטריאנית בארה"ב לקראת בחירות 2020.


2 צפייה בגלריה
ג'ון מקאפי התאבד
ג'ון מקאפי התאבד
ג'ון מקאפי


סיפור חייו של מקאפי סוער למדי: מאז שצבר כסף רב בזכות תוכנת האנטי-וירוס שלו בשנות ה-80 הפך מקאפי בעיני עצמו לגורו המטבע הווירטואלי. מקאפי החל את הקריירה כמהנדס בנאס"א, ואחר כך עבד בכמה חברות תוכנה. שם הוא למד על קיומו של הדבר שנקרא "וירוס מחשבים" – והחל לנסות להבין כיצד להשמיד אותו. כך הקים ב-1987 את McAfee Associates, ועד מהרה הפכה החברה שלו לענקית בתעשיית האנטי-וירוס, שכאמור נמכרה לאינטל ב-2010.
אלא שסיפור ההצלחה שלו, שלכאורה משקף את החלום האמריקני, קיבל תפנית לא צפויה: מקאפי עבר לבליז שבמרכז אמריקה, ניהל חיים סוערים והחל לככב בצהובונים אחרי ששכנו נרצח ביריות באופן מסתורי ב-2012, רצח שטרם פוענח. כשהמשטרה מצאה אותו חי עם נערה בת 17 וגילתה בביתו ארסנל גדול של כלי נשק נעלם מקאפי. משפחתו של השכן המת הגישה אחר כך תביעה נגד מקאפי בגין גרימת מוות ברשלנות, ובשנה שעברה פסק נגדו בית משפט בפלורידה והורה לו לפצות את המשפחה ביותר מ-25 מיליון דולר.