סגור

הכירו את "מובאדלה": הקבוצה מאבו דאבי שרוצה לרכוש את מאגר תמר

מובאדלה פטרוליום שבבעלות ממשלת אבו דאבי נוסדה ב-2012, מעסיקה 500 עובדים בעולם והכנסותיה מוערכות בכ-600 מיליון דולר בשנה. בתחילת 2021 חתמה החברה על שותפות בהסכם זיכיון לחיפושי נפט וגז במצרים כחלק מהמאמץ לסייע לכלכלה במדינה

חברת "מובאדלה פטרוליום" מאבו דאבי, שבבעלות ממשלת אבו דאבי, חתמה היום (ב') על מזכר הבנות עם שותפות דלק קידוחים שבשליטת קבוצת דלק, על רכישת מלוא חלקה במאגר תמר, העומד על 22%.

מובאדלה נוסדה בשנת 2012 והיא נמצאת בבעלות מלאה של חברת "מובאדלה להשקעות", אחת מזרועות ההשקעה של אבו דאבי, האמירות העשירה ביותר במדינת האיחוד. החברה משקיעה ומנהלת נכסים בתחום הגילוי והפקת הנפט והגז בשווקים בינלאומיים תוך התמקדות במזרח התיכון, בצפון אפריקה, ברוסיה ובדרום מזרח אסיה.
החברה מעסיקה כ-500 עובדים בכל רחבי העולם והכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-600 מיליון דולר בשנה לפחות, אם כי לא קיימים נתונים גלויים בנושא זה. לפי החברה, הייצור היומי הממוצע בפרויקטים שהיא מנהלת ברחבי העולם הגיע ל-360 אלף חביות נפט, נכון לשנת 2018.

2 צפייה בגלריה
מנסור מוחמד אל חמד מנכ"ל מובאדלה פטרוליום
מנסור מוחמד אל חמד מנכ"ל מובאדלה פטרוליום
מנסור מוחמד אל חמד, מנכ"ל מובאדלה פטרוליום
(צילום: Mubadala )

אינטרס גובר בים התיכון ובים סוף
כחלק מהמאמץ של אבו דאבי לסייע לכלכלה המצרית החלה מובאדלה פטרוליום לגלות עניין הולך וגובר בשנים האחרונות בנכסים האנרגטיים שמציעה ארץ הנילוס. בתחילת השנה הנוכחית חתמה החברה על שותפות בהסכם זיכיון לחיפושי נפט וגז ב"גוש 4" במים העמוקים של ים סוף ובשטח כולל של 3,084 קמ"ר. הגוש ממוקם בצפון ים סוף באזור הסמוך למפרץ סואץ.

2 צפייה בגלריה
חברת השקעות מובאדלה Mubadala איחוד האמירויות
חברת השקעות מובאדלה Mubadala איחוד האמירויות
חברת השקעות מובאדלה Mubadala איחוד האמירויות
(צילום: tellerreport)
זו אינה ההשקעה הראשונה של החברה האמירתית במצרים. מובדאלה פטרוליום מחזיקה בנתח של 10% בזיכיון "שורוק" במצרים הכולל את שדה הגז הטבעי הענק "זוהור" וכן 20% בזיכיון הגז "נור". שני הזיכיונות הללו נמצאים בים התיכון מול חופי מצרים, ואם תמומש העסקה עם דלק, זו תהיה תוספת לנכסיה של החברה מהאמירויות בים התיכון.
העסקה לגבי "שורוק" נחתמה ביוני 2018 עם חברת Eni האיטלקית וחברת האחזקות לגז הטבעי המצרית, EGAS. שווי העסקה הגיע ל-934 מיליון דולר, וזאת בנוסף לבונוס במעמד החתימה בסכום של 94 מיליון דולר.


הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"ת