סגור

הגירושים של ביל ומלינדה גייטס: חלוקת הרכוש החלה

חברת האחזקות קסקייד שהקים ביל גייטס העבירה השבוע למלינדה מניות בשווי של מעל 500 מיליון דולר בשתיים מהחברות הגדולות במקסיקו. זאת בנוסף למניות בשווי 1.8 מיליארד דולר בקנדיאן נשיונל ריילווי ואוטונייש שהועברו לה

מלינדה פרנץ' גייטס קיבלה השבוע מניות בשתיים מהחברות הגדולות במקסיקו, שהועברו אליה על ידי חברת האחזקות Cascade שהקים בעלה בנפרד ביל גייטס. מוקדם יותר השבוע פרסמו השניים כי הם מתגרשים לאחר 27 שנות נישואים. העברת המניות האחרונה מעלה את שווי המניות שקיבלה בימים האחרונים ליותר מ-2 מיליארד דולר.
על פי מסמכים שהוגשו לרשות ני"ע האמריקאית (SEC) ב-3 במאי, קאסקייד העבירה לשליטתה של מלינדה מניות בשווי של מעל 500 מיליון דולר בקוקה קולה פמסה וגרופו טלוויזה המקסיקניות. ההעברה התרחשה באותו היום שבו נחשפה הפרידה של בני הזוג. קסקייד העבירה למלינדה גם מניות בשווי 1.8 מיליארד דולר בקנדיאן נשיונל ריילווי ואוטוניישן.
1 צפייה בגלריה
ביל ו מלינדה גייטס
ביל ו מלינדה גייטס
ביל ומלינדה גייטס בימים יפים יותר
(צילום: אי.פי.אי)
עד כה עוד לא נחשפו פרטים לגבי הסכם הגירושים המתגבש ביניהם, אך בהתחשב בהונם המשותף זה צפוי להיות אחד מהסכמי הגירושים היקרים בהיסטוריה, והוא עלול להשפיע גם על אחד מארגוני הצדקה החשובים בעולם – קרן מלינדה וביל דייטס. הקרן חילקה כבר מעל 50 מיליארד דולר לסיוע בתחומי בריאות, חינוך, שוויון מגדרי ומשבר האקלים.
שווי הונו של גייטס (65), ממייסדי מיקרוסופט נאמד ב-144.2 מיליארד דולר, שהופכים אותו לאדם הרביעי העשיר בעולם. מלינדה (56) הייתה מנהלת במיקרוסופט אך הפכה לשם מוכר בשל ניהולה את הקרן. לאחרונה היא ייסדה את פיבוטל וונצ'רוס, חברת השקעות שמטרתה לקדם "פיתוח חברתי" בארה"ב.
גייטס הקים את קאסקייד באמצעות ההכנסות שהרוויח ממכירת מניות ודיבידנדים של מיקרוסופט. החברה מנהלת פורטפוליו נרחב של השקעות בתחומים מגוונים כמו נדל"ן, אנרגיה ואירוח והיא בעלת אחזקות בעשרות חברות ציבוריות. האחזקה הגדלה ביותר שלה היא ביצרנית הציוד החקלאי דיר (Deere & Co) שבה יש לה אחזקה של מעל 10% המוערכת ב-12 מיליארד דולר. יש לה גם אחזקה בשווי 11.8 מיליארד דולר בחברת איסוף הפסולת ריפבליק סרוויסס.
ביל ומלינדה מחזיקים גם בלא מעט נדל"ן ובבעלותם מספר בתים, כולל אחוזה בגודל 6,000 מ"ר במדינת וושינגטון ואי לחופי בליז.
הגירושים המתוקשרים האחרונים בעולם ההייטק היו לפני שנתיים, אז הכריזו ג'ף בזוס ומקינזי סקוט על פרידתם. בעקבות זאת, הם חילקו ביניהם את האחזקה בגובה 16% באמזון, כשבזוס מחזיק ב-75% ממנה וסקוט ב-25%. בעקבות הגירושים הפכה סקוט לאישה השנייה העשירה בעולם, וגם לאחת הנדבניות הגדולות. היא הצטרפה ליוזמת הנתינה של וורן באפט וגייטס וביולי חשפה כי תרמה 1.7 מיליארד דולר לארגוני צדקה.