$
כלכלה ומדיניות

על רקע הקנס שחטפה עליבאבא הונו של ג'ק מא זינק ב-2.3 מיליארד דולר

מניות ענקית המסחר עלו לאחר הקנס בגובה 2.8 מיליארד שהוטל בסוף השבוע על החברה, שהיה נמוך מכפי שחששו המשקיעים. מא, שעד שנה שעברה התהדר בתואר האדם העשיר בסין, הפסיד מיליארדים מאז החלו הרגולטורים במדינה בקמפיין הגבלים עסקיים נגד האימפריה שלו

חדשות חוץ 09:5713.04.21
מניות עליבאבא עלו לאחר הקנס הגבוה שהטילה הממשלה הסינית על ענקית המסחר המקוון, ובהתאם הונו של המייסד ג'ק מא עלה ב-2.3 מיליארד דולר ל-52.1 מיליארד דולר, כך לפי מדד המיליארדרים של בלומברג.

 

 

 

הקנס בגובה 2.8 מיליארד שהוטל בסוף השבוע על החברה היה נמוך מכפי שחששו חלק מהמשקיעים, והוא מבוסס על 4% בלבד מהמכירות של החברה בסין ב-2019, זאת בעוד שהחוק בסין מאפשר להטיל קנס בגובה של עד 10% מהמכירות. החברה גם תצטרך לבצע שינויים מסויימים בהתנהלות העסקית שלה, אך לפי סגן היו"ר הרגולטורים לא יחייבו עריכת ארגון מחדש מקיף באסטרטגיית המסחר המקוון. יתרה מכך, המנכ"ל הכריז כי עליבאבא מוכנה להתקדם ולהמשיך הלאה. מניית החברה טיפסה ב-9.3% במסחר אתמול בניו יורק.

 

ג'ק מא ג'ק מא צילום: רויטרס

 

"עליבאבא לא הייתה משיגה את הצמיחה הזו בלי רגולציה ממשלתית יציבה, והפיקוח הקריטי, הסובלנות והתמיכה מכל האחראים בתחומי השיפוט שבהם אנחנו פועלים היו קריטיים לפיתוח שלנו", נמסר בהצהרה שפרסמה החברה.

 

מא, שעד השנה שעברה התהדר בתואר האדם העשיר ביותר בסין, הפסיד מיליארדי דולרים מאז החלו הרגולטורים במדינה בקמפיין הגבלים עסקיים נגד האימפריה שלו, שכלל ביטול ברגע האחרון של ההנפקה המתוכננת של זרוע הפיננסים, אנט גרופ. הוא מדורג כעת שלישי ברשימת המיליארדרים של סין אחרי ג'ונג שאנשאן מאימפריית המים המינרליים נונגפו ספרינג ומייסד טנסנט, פוני מא.

 

בתוך כך, הבנק המרכזי בסין הורה לאנט להפוך לחברת אחזקות פיננסית שהפיקוח עליה יהיה כמו על בנקים. למהלך, עליו הכריזו ביום שני, צפויות להיות השלכות מרחיקות לכת על אפשרויות הצמיחה של החברה והיכולת להוציא לפועל בכל זאת את ההנפקה המתוכננת.

x