$
שווקי חו"ל

קנס שיא הוטל על עליבאבא בסין: 2.8 מיליארד דולר

הרשויות הודיעו על הטלת הקנס במסגרת חקירה בתחום ההגבלים העסקיים שנוהלה נגד ענקית המסחר המקוון בחשד לניצול כוחה כמונופול; הסכום משתווה ל-4% מהכנסותיה ב-2019; מדובר באחד מהצעדים להצרת צעדיה של עליבאבא בחודשים האחרונים, ובהם הקפאת ההנפקה של הזרוע הפיננסית שלה, אנט גרופ

חדשות חוץ 08:0210.04.21

הרשויות בסין הטילו קנס בסך של 18.23 מיליארד יואן (2.8 מיליארד דולר) נגד חברת עליבאבא, וזאת במסגרת חקירת הגבלים עסקיים שנוהלה נגד ענקית המסחר המקוון. לפי הרשויות, החברה ניצלה את כוחה כמונופול. מדובר בקנס הגדול שהוטל אי פעם במדינה במסגרת חקירה מסוג זה, ובצעד נוסף שהרשויות נוקטות כנגד תאגידי הענק במדינה, לרבות עליבאבא עצמה.

 

 

 

לפי CNBC, החקירה נגד החברה נפתחה בחודש דצמבר שעבר, כשהחשד העיקרי נוגע לנוהל שמאלץ את הסוחרים לבחור פלטפורמת מסחר אחת מתוך שתיים במקום לאפשר להם להשתמש בשתיהן.

 

מחסן של עליבאבא מחסן של עליבאבא

 

לפי ההודעה שמסרה היום (שבת) המינהלת לרגולציה על השווקים של סין, התנהלות זו חונקת את שוק המסחר הקמעונאי המקוון ופוגע ב"עסקיהם של הסוחרים בפלטפורמות ובזכויות הלגיטימיות של הלקוחות".

 

הממשלה מסרה שהמדיניות של "לבחור פלטפורמה אחת", וכן צעדים אחרים של עליבאבא, אפשרו לה לחזק את עמדתה בשוק ולהשיג יתרונות תחרותיים לא הוגנים.

 

בנוסף לקנס, שעומד על 4% מהכנסות החברה ב-2019, הרשויות מסרו שעל עליבאבא יהיה להגיש להן דו"חות ביקורת וזאת במשך שלוש שנים.

 

החברה מסרה בתגובה כי תציית להחלטה ושיתפה פעולה באופן מוחלט עם החקירה. בעקבות כך ביצעה צעדי ביקורת פנימיים ואף הספיקה ליישם צעדי השתפרות בנהליה. עוד מסרה כי "עליבאבא לא היתה משיגה את נתוני הצמיחה שלה אלמלא רגולציה ממשלתית חזקה". כן הודיעה שתקיים מסיבת עיתונאים ביום שני בשעה 08:00 (שעון הונג קונג) כדי לדון בקנס.

 

ג'ק מא. נעלם וחזר ג'ק מא. נעלם וחזר צילום: רויטרס

 

הקנס שהוטל על עליבאבא הוא ההתפתחות האחרונה במסגרת צעדיה של ממשלת סין להצרת צעדיהן של ענקיות הטכנולוגיה המקומית. רשויות הרגולציה בכלכלה השנייה בעולם מודאגות מכוחן של החברות, במיוחד אלו הפועלות במגזר הפיננסי. מי שנמצאות באור הזרקורים בעניין זה הן החברות שייסד המיליארדר ג'ק מא - עליבאבא והזרוע הפיננסית שלה, אנט גרופ.

 

ההנפקה של אנט הוקפאה במפתיע בנובמבר, מעט לאחר שרשויות הרגולציה בסין פרסמו טיוטת חוקים חדשים לגבי מיקרו-הלוואות מקוונות, שמהוות נדבך מרכזי של עסקי החברה, וזימנו את מא ובכירים נוספים למתן עדות בנושא. בהמשך לכך החלה ממשלת סין לדחוק בעליבאבא לוותר על אחזקותיה בתחום התקשורת בשל השפעתה הגוברת על דעת הקהל במדינה.

 

מא ספג אש לאחר שאמר דברים שהתפרשו כביקורת נגד הממשל הסיני, כמו אמירתו שהמערכת הפיננסית הסינית היא "מורשת של העידן התעשייתי". לאחר ביטול ההנפקה נעלם מא מאור הזרקורים, אך הופיע שוב בינואר בסרטון שנעשה עבור קרן הצדקה שלו. אתמול פרסם הפיינשל טיימס כי הרשויות בסין מחייבות את אקדמיית הופאן, בית ספר יוקרתי למינהל עסקים שהוקם על ידי מא, להשעות קבלת תלמידים. לפי אחד הגורמים המצוטטים בכתבה, הממשלה חוששת בית הספר ינתב את בוגריו ליעדים אליהם מכווין מא, ולאו דווקא היא.

x