$
קורונה

בבריטניה יש כבר יותר מ-3 מיליון חולי קורונה; האפיפיור יתחסן בשבוע הבא

קפריסין ביקשה מישראל להעביר אליה חיסונים נגד קורונה, גורם מדיני: "קודם ישראל תבטיח חיסונים לכל אזרחיה"; שיא בארה"ב: 290 אלף נדבקו בקורונה ביממה האחרונה; דיווח בצרפת: רעיית הנשיא בריז'יט מקרון חלתה בקורונה בדצמבר; הודו תתחיל את מבצע החיסונים בעוד שבוע

כלכליסט ו-ynet 19:0709.01.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

19:00 - בבריטניה יש כבר יותר משלושה מיליון חולי קורונה

 

מספר חולי הקורונה בבריטניה עלה לראשונה על 3 מיליון - זאת לאחר שהיום (ש') אובחנו כמעט 60 אלף חולי קורונה בממלכה. בנוסף, נרשמו היום בבריטניה 1,035 מתים מן הנגיף, מה שמעלה את סך הקורבנות מהמגפה במדינה ל-80,868. 

 

18:30 - האפיפיור יקבל חיסון לקורונה בשבוע הבא

 

האפיפיור פרנסיס אמר כי הוא מתכנן לקבל חיסון נגד קורונה כבר בשבוע הבא ודחק בכולם להתחסן כדי להגן על החיים שלהן. בראיון לתחנת הטלוויזיה האיטלקית Canale 5 אמר האפיפיור: "אני מאמין שמבחינה מוסרית כולם צריכים לקחת את החיסון. זו בחירה אתית מכיוון שאתה מהמר על הבריאות שלך ועל החיים שלך, אבל אתה גם מהמר על החיים של אחרים".

 

16:15 - צרפת תקבל ביום שני את החיסון לקורונה של מודרנה

 

החיסון לקורונה של חברת מודרנה יגיע לצרפת ביום שני, כך אמר ראש ממשלת צרפת ז׳אן קסטס, בעוד המדינה מאיצה את מבצע החיסונים שלה לאחר התחלה מקרטעת. קסטס ושר הבריאות אוליבייה וורן ביקרו במרכז רפואי בטארבס שבדרום מערב צרפת היום (ש') כחלק מניסיון הממשלה להניע את מבצע החיסון. חיסונים ניתנו גם בטברני שליד פריז. רגולטור התרופות של צרפת הודיע אתמול שאישר את החיסון של מודרנה. נשיא צרפת מקרון קיים אתמול שיחת טלפון עם קנצלרית גרמניה מרקל ונשיאת הנציבות האירופית אורסולה ון דר ליין, כדי לדון באסטרטגיית החיסון האירופית. מודרנה האמריקנית אמרה ביום שני שתייצר 600 מיליון מנות חיסון במהלך 2021.

 

15:02 - דיווח: נשיא קפריסין ביקש מנתניהו שישראל תעביר למדינתו חיסונים נגד קורונה

 

נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס אמר בריאיון לעיתון "דיילי פוליטי" שיפורסם מחר כי הוא ביקש מראש הממשלה בנימין נתניהו שישראל תעביר כמות מסוימת של חיסונים נגד קורונה למדינתו. כך דיווח אתר חדשות בקפריסין. על פי הדיווח, נתניהו אמר כי הגורמים הישראלים ידונו בבקשה ויבחנו אותה. "טבעי שמדינות פונות לישראל בעקבות הצלחתה בהשגת החיסונים", אמר גורם מדיני. "אך קודם ישראל תבטיח אספקת חיסונים לכל אזרחיה, ולאחר מכן תהיה נכונה לסייע גם לאחרים". 26,674 בני אדם נדבקו בקורונה בקפריסין מפרוץ המגפה, מהם 141 מתו.

(איתמר אייכנר)

 

הודו: מבצע החיסונים נגד קורונה יתחיל בעוד שבוע

 

הממשלה בהודו הודיעה כי תתחיל לחסן את אזרחיה נגד נגיף הקורונה בעוד שבוע, 16 בינואר, לאחר שראש הממשלה נרנדרה מודי בחן את מוכנותו של מבצע החיסונים. הראשונים לקבל את החיסון יהיו 30 מיליון עובדי מערכת הבריאות ועובדים חיוניים אחרים במדינה. יותר מעשרה מיליון בני אדם בהודו נדבקו בקורונה מפרוץ המגפה, ויותר מ-150 אלף מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף.

 

 

בדיקות קורונה בהודו בדיקות קורונה בהודו צילום: אי אף פי

 

13:53 - התקשורת בצרפת: רעייתו של מקרון חלתה בקורונה בדצמבר

 

בריז'יט מקרון, אשתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון, אובחנה כחיובית לקורונה בסוף דצמבר, אך חזרה לפעילות רגילה לאחר שבדיקה שנייה שעשתה היתה שלילית, כך מדווחת התקשורת הצרפתית. תחנת הרדיו Europe1 אמרה שהיא נמצאה חיובית אך לא הציגה תסמינים, וביצעה שתי בדיקות נוספות שתוצאותיהן היו שליליות. נשיא צרפת עמנואל מקרון נמצא חיובי לקורונה ב-17 בדצמבר, ושהה בבידוד עד שב-24 בדצמבר משרדו הודיע שאין לו עוד תסמינים והוא יוצא מהבידוד.

 

 

בריז'יט מקרון, רעייתו של הנשיא עמנואל מקרון בריז'יט מקרון, רעייתו של הנשיא עמנואל מקרון צילום: abaca

 

 

10:15 - מחקר: אלו ההשפעות ארוכות הטווח של מחלת הקורונה

 

כתב העת הרפואי The Lancet פרסם מחקר על ההשפעות ארוכות הטווח של מחלת הקורונה. יותר מ-1,700 מחלימים ענו על שאלות החוקרים שישה חודשים לאחר ששוחררו מבתי חולים בווהאן. על פי המחקר, התסמין המדווח ביותר (63%) הוא עייפות וחולשה בשרירים, ואחריו קשיים בשינה (26%), חרדה ודיכאון (23%).

 

בתוך כך, מקסיקו דיווחה על 14,362 מקרי קורונה חדשים, ו-1,038 מתים. מדינת ניו סאות' וויילס האוסטרלית דיווחה על מקרה הידבקות חדש, ועל חמישה חולים שנמצאים בבידוד. במדינת ויקטוריה לא נרשמו הדבקות קהילתיות, ושוהה בה חולה אחד בבידוד. בקווינסלנד לא דווחו מקרים חדשים ביום הראשון של הסגר בן שלושת הימים שהוכרז במדינה.

 

בבריטניה, כל עובדי הרפואה הציבורית יוכלו לקבל את החיסון בעדיפות עליונה, ורובם צפויים לקבל את המנה הראשונה בתחילת פברואר. מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אמר שמוטציות גנטיות של הקורונה כולל זו שזוהתה בבריטניה, עלולות להביא לתוצאות שגויות של בדיקות הקורונה.

 

8:45 - גרמניה: 1,083 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה

 

הרשויות בגרמניה דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו 24,694 בני אדם כנדבקים בקורונה, ו-1,083 מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. מפרוץ המגפה, 1,891,581 בני אדם בגרמניה נדבקו בקורונה, מהם 39,878 מתו.

 

 

מחסנים בגרמניה מחסנים בגרמניה צילום: אי.אף.פי

 

 

8:20 - הקורונה בארה"ב: שיא של 290 אלף נדבקים ביממה

 

בארצות הברית אובחנו ביממה האחרונה כמעט 290 אלף נדבקים בנגיף הקורונה. זהו נתון שיא מפרוץ המגפה במדינה. כך עולה מנתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. כמו כן מתו עוד 3,676 בני אדם מהנגיף. יום קודם לכן נשבר בארה"ב שיא של קרוב ל-4,000 מתים במגפה תוך יממה. מפרוץ המגפה מתו בה בארה"ב יותר מ-368 אלף איש. בבתי החולים בארה"ב מאושפזים כ-131 אלף חולי קורונה.

 

8:05 - מפתחי החיסון הרוסי לקורונה ביקשו אישור חירום להשתמש בו מהרשויות בפיליפינים

 

מכון גמאליה שפיתח את החיסון הרוסי נגד נגיף הקורונה הגיש בקשה לשימוש חירום בחיסון מהרשויות בפיליפינים. חברת "פייזר" האמריקאית וחברת "אסטרהזנקה" הבריטית כבר הגישו בקשות דומות לרשויות בפיליפינים עבור החיסונים מתוצרתן.

 

 

x