$
כלכלה ומדיניות

שלב נוסף בהידרדרות היחסים: ארה"ב הורתה לסין לסגור את הקונסוליה שלה ביוסטון

מסין נטען כי המהלך היה חד צדדי מצד ארה"ב והממשלה הסינית מתכוונת "להגיב בצעדי נגד מחמירים". בשלב זה עוד לא ברור מה הוביל להחלטה האמריקאית

שירות כלכליסט 13:2222.07.20
הממשל האמריקאי הורה בפתאומיות לסין לסגור את הקונסוליה שלה ביוסטון, שלב נוסף בהידרדרות היחסים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

 

 

 

מסין נטען כי המהלך היה חד צדדי מצד ארה"ב והממשלה הסינית מתכוונת "להגיב בצעדי נגד מחמירים" אם ממשל טראמפ לא יחזור בו "מההחלטה השגויה הזו". בסין המשיכו והאשימו את ארה"ב בהטרדת העובדים הדיפולמטים והטלת איומים על סטודנטים סינים. כמו כן, ארה"ב מואשמת שהחרימה מכשירים אלקטרונים מהסטודנטים ועצרה אותם בלי סיבה, זאת בעוד שדיפלומטים סינים התמודדו עם איומים על פצצות ועל חייהם.

 

שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ בתקופות טובות יותר שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ בתקופות טובות יותר צילום: בלומברג

 

"סין מגנה מהלך שערורייתי ולא מוצדק זה שיפגע ביחסים בין המדינות", נמסר בהודעה ממשרד החוץ הסיני. "אנחנו קוראים לארה"ב לבטל באופן מיידי את ההחלטה השגויה הזו, אחרת סין תגיב בצעדים חוקיים ונחוצים".

 

בשלב זה עוד לא ברור מה הוביל להחלטה האמריקאית. המתיחות בין המדינות גבוהה בתקופה האחרונה ועוסקת בנושאים כמו סחר, רשתות דור חמישי, מחלקות על שטחים והאשמות על אחריות בהפצת הקורונה. אתמול (ג') האשים משרד המשפטים האמריקאי כי שני האקרים סינים עבדו עבור הממשלה הסינית במטרה לגנוב מידע הכולל מחקר על הקורונה, מחברות מערביות הפועלות ב-11 מדינות.

 

דובר של השגרירות האמריקאית בבייג'ינג לא ענה על בקשה לקבלת תגובה.

 

אתמול בלילה הוזעקו כוחות משטרה ולוחמי אש לקונסוליה הסינית ביוסטון לאחר שקיבלו דיווחים על שריפת מסמכים במיכלים פתוחים, כך לפי דיווחים בכלי התקשורת המקומיים. בסרטונים שפורסמו לאחר מכן באינטרנט ניתן לראות שריפות קטנות בכמה מיכלים, ועשן שמיתמר לשמיים. עם זאת, לפי הדיווחים הכבאים לא הורשו להיכנס לתוך הקונסוליה. השריפות כובו ולא דווח על נפגעים. לפי הדיווחים, הקונסוליה אמורה להתפנות ביום שישי אחרי הצהריים, שעון מקומי.

x