$
כלכלה ומדיניות

נגיף הקורונה

עובדי פוקסקון ישובו לעבודה בשבוע הבא - ויוכנסו מיידית לבידוד של 14 יום

הספקית הגדולה של אפל הודיעה כי עובדי המפעל בעיר צ'נגזו, המרוחקת ממוקד המגפה, יוכנסו להסגר לפי החלוקה הבאה: תושבי מחוז הנאן בו ממוקמת העיר יבודדו למשך שבעה ימים בלבד, והעובדים שאינם תושבי המחוז - יבודדו לתקופה הנדרשת המלאה

שירות כלכליסט 17:3505.02.20

פוקסקון מכניסה את עובדיה לבידוד: יצרנית הרכיבים האלקטרונים מטיוואן, הידועה בעיקר כספקית מובילה של אפל, הודיעה כי בכוונתה להכניס את העובדים במפעל הגדול בסין לבידוד והסגר ברגע שיחזרו לעבודה מחופשת ראש השנה המוארכת, ב-10 בפברואר. זאת, בניסיון למנוע את ההתפשטות של המחלה בתוך המפעל.

 

המפעל הגדול ביותר של החברה ממוקם בעיר צ'נגזו (Zhengzhou) שבמחוז הנאן (Henan) במרכז סין - המרוחקת 480 קילומטר מווהאן (Wuhan), העיר בה פרצה מגיפת הקורונה ומהווה עד היום את המוקד העיקרי של המחלה.

 

 

עובדי פס הייצור של פוקסקון עובדי פס הייצור של פוקסקון צילום: אי פי איי

 

לפי דיווח של בלומברג, במפעל האמור - שהוא החשוב והמרכזי ביותר של אפל - עדיין מתכוונים באופן רשמי לחדש את העבודה ב-10 בפברואר, למרות המשך ההתפשטות של הקורונה בסין.

 

בה בעת, בהודעה שיצאה היום מהחברה נאמר כי העובדים שאינם תושבי מחוז הנאן יידרשו להיכנס להסגר של 14 יום לפני שיוכלו לחזור לעבודת הייצור. העובדים שמגיעים מהמחוז עצמו (שבו לא נרשמה עד כה התפרצות משמעותית), ייכנסו לבידוד של 7 ימים.

 

המפעל בצ'נגזו, הפועל תחת המותג הון האי (שמה החלופי המקומי של פוקסקון), מספק את החלק הארי של האייפונים המיוצרים בעולם. החופשה המוארכת בסין הפכה את פוקסקון גם לסמן המובהק של השלכות המגפה על השוק העולמי – ובאופן ספציפי על האספקה של הרכיבים האלקטרונים המיוצרים בסין לתעשיית הטכנולוגיה הגלובאלית.

 

חולה מובלת לבית החולים החדש בווהאן, סין חולה מובלת לבית החולים החדש בווהאן, סין צילום: איי פי

 

ברקע להחלטה של פוקסקון עומדת העמדה הרפואית לפיה תקופת הדגירה של המחלה (הימים שבהם היא מתפתחת ויכולה להדביק עוד טרם להתפרצות הסימפטומים) עומדת על 14 יום. העובדה שחלק גדול מעובדי פוקסקון במפעל בצ'נגזו גרים באתר, במגורים מיוחדים שמספקת החברה, אמורה להקל על מימוש מדיניות הבידוד.

 

ממשלת סין פנתה לחברות המקומיות בבקשה להקפיא את הפעילות ולהישאר סגורות ימים נוספים לאחר חופשת החגים, ולפתוח מחדש את העסקים והמפעלים רק ב-10 בפברואר, כשבועיים לאחר המועד הרשמי שבו אמורה היתה החופשה להסתיים. אף שגורמים בתקשורת ובארגוני בריאות שונים טענו כי מוקדם מדי לחזור לעבודה רגילה ושיש לחתור להארכה נוספת של החופשה, מרבית החברות הגדולות הודיעו כי בכוונתן לשוב לעבודה – כולל הספקיות הגדולות של אפל (בהן, לצד פוקסקון, החברות Quanta Compute, LG ו- Inventec).

 

במצב כזה, הבידוד של העובדים - אם אכן יצא לפועל - יכול לשפר מהותית את בטיחות סביבת העבודה שלהם. אפל עצמה לא הוציאה הודעה מהותית לגבי השלכות המצב בסין, למעט אמירה בדבר אי הוודאות הקיימת בכל הנוגע לאתרי הייצור במדינה.
x