$
כלכלה ומדיניות

דרמה בפרו: הנשיא לשעבר התאבד רגע לפני מעצרו

אלן גרסיה, שכיהן כנשיא עד 2011, ירה לעצמו בראש כששוטרים הגיעו לביתו. הוא חשוד בפרשת שוחד ענקית, שבמסגרתה שילמה חברת בנייה קרוב ל-800 מיליון דולר לבכירים תמורת חוזים שמנים

ynet 17:0817.04.19

הנשיא לשעבר של פרו אלן גרסיה התאבד היום (ד') בירייה בשעה ששוטרים הגיעו לעצור אותו בביתו בשל פרשת שוחד שבה הוא חשוד. הוא ירה לעצמו בראש ופונה לבית החולים, וכלי תקשורת בפרו מדווחים ששם מת מפצעיו.

 

גרסיה, בן 69, הועבר לבית החולים במצב קשה מאוד והוכנס לניתוח דחוף, אך כשעתיים לאחר מכן דיווחה התקשורת המקומית כי הוא מת.

  

גרסיה, נואם מיומן שבמשך עשרות שנים הנהיג את מפלגת "אפרה" הפרואנית, שהייתה מפלגה רבת עוצמה, כיהן כנשיא פרו בשנים 1990-1985. תקופת כהונתו ההיא זכורה בעיקר בגלל האינפלציה הגבוהה, השחיתות הפושה ועליית תנועת הגרילה "הנתיב הזוהר". בשנים שלאחר סיום כהונתו החל להציג את עצמו כתומך של השוק החופשי, ובשנת 2006 זכה בכהונה נוספת, בת חמש שנים, כנשיא.

 

נשיא פרו לשעבר, אלן גרסיה נשיא פרו לשעבר, אלן גרסיה צילום: איי אף פי

 

 

גרסיה היה לאחרונה תחת חקירה על רקע חשד הנוגע לקשרים שלו עם Odebrecht, חברת בנייה ברזילאית. החברה עוררה את פרשת השחיתות הגדולה ביותר באמריקה הלטינית כשהודתה ב-2016 שזכתה בחוזים רווחיים למדי באזור בזכות תשלום שוחד. במסגרת הסדר טיעון עם משרד המשפטים האמריקני הודתה החברה כי לאורך השנים שילמה לפקידי ממשל ובכירים מושחתים באמריקה הלטינית קרוב ל-800 מיליון דולר בתמורה לחוזים לבניית תשתיות. החשד הספציפי נגד גרסיה נוגע לשוחד ששולם לכאורה במהלך עבודות הבנייה של הרכבת התחתית בלימה במהלך כהונתו השנייה.

 

במסגרת הפרשה נכלאו פוליטיקאים רבים ברחבי האזור, במיוחד בפרו. רק בשבוע שעבר נעצר נשיא פרו לשעבר פדרו פבלו קוצ'ינסקי, והחשדות נגדו נוגעים להלבנת כספים במסגרת קשריו עם החבריו. היום דווח כי אמש הוא הועבר לטיפול במרפאה בגלל לחץ דם גבוה.

 

בשנה שעברה ביקש גרסיה מקלט מדיני מאורוגוואי אחרי שנאסר עליו לצאת מפרו. אורוגוואי דחתה את בקשתו. הוא מכחיש לאורך כל הדרך כי עשה דבר מה שאינו כשורה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x