$
כלכלה ומדיניות

קרן המטבע: מלחמת הסחר תקצץ עד 1.6% מהצמיחה של סין

עם זאת בקרן מציינים כי ממשלת סין יכולה לפצות על הפגיעה באמצעות תמריצים כלכליים; בכיר בקרן: "ההשפעה הישירה כתוצאה ממלחמת המכסים קטנה למדי, הפגיעה באמון המשקיעים מהותית יותר"

שירות כלכליסט 13:3812.10.18

קרן המטבע הבינלאומית מזהירה מפני ההשלכות הכלכליות של מלחמת הסחר בין סין וארה"ב. לפי ניתוח שערכו בקרן, בתרחיש הגרוע ביותר, המשך המתיחות תוריד 1.6% מהצמיחה של סין בשנתיים הבאות.

 

התחזית הזו הביאה בחשבון את כל המכסים הקיימים והמוצעים על יבוא סיני לארה"ב, וכן השלכות של מתיחות הסחר על אמון המשקיעים ושוקי ההון. עם זאת, המדיניות של ממשלת סין לתמרץ את הכלכלה אמורה לפצות על מרבית ההפסד הכלכלי כתוצאה ממלחמת הסחר.

 

התחזית נחשפה היום (ו') כחלק מתחזית רחבה יותר לאזור אסיה והפסיפיק ופורסמה במהלך הפגישה השנתית של קרן המטבע והבנק העולמי שמתקיימת בבאלי.

 

דונלד טראמפ, שי גי'נפינג דונלד טראמפ, שי גי'נפינג צילום: איי פי

לפי צ'אנגיונג רהי, מנהל חטיבת אסיה והפסיפיק בקרן המטבע, ההשפעה הכלכלית הישירה כתוצאה ממלחמת המכסים בין ארה"ב וסין היא למעשה "קטנה למדי". מהותית יותר היא הפגיעה באמון המשקיעים, שטלטלה את שוקי ההון וצפויה להימשך עוד זמן מה. "זו אחת הסיבות מדוע אנחנו מרגישים שהמכשולים יישארו בדרך עוד זמן", הסביר לעיתונאים. "איני יודע מה יקרה בסוף...אני חושב שלמדנו עד כמה משולבים ביניהם שוקי ההון העולמיים והכלכלה הממשית, אף אחד לא מוגן מהטלטלות". עוד הוסיף כי במלחמות סחר אין מנצחים.

 

עד כה ארה"ב הטילה מכסים על סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר, וסין הגיבה במכסים משל עצמה על יבוא אמריקאי בשווי 110 מיליארד דולר. עם זאת, נשיא אה"ב דונלד טראמפ כבר איים כי יטיל מכסים על סחורה סינית נוספת בשווי 267 מיליארד דולר, המייצגת כמעט את כל הייבוא שנותר מהמדינה.

 

הטלת המכסים ההדדית הזו בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם פגעה באמון המשקיעים. השבוע, חששות מחודשים לגבי מצב הכלכלה העולמית הובילו לירידות חדות בשווקים ברחבי העולם. הבורסות בסין היו בין הנפגעות הקשות ביותר ואיבדו יותר מ-20% מאז תחילת השנה.

 

בהתאם, קרן המטבע הורידה השבוע כלפי מטה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית לשנה הנוכחית ולשנה הבאה. לפי התחזית המעודכנת, סין צפויה לצמוח השנה ב-6.6% - בדומה לתחזית המקורית – אך תחזית הצמיחה לשנה הבאה הורדה ב-0.2 נקודות האחוז ל-6.2%. עוד ציינו בדו"ח כי לולא הצעדים שבהם נקטו הרשויות הסיניות, תחזית הצמיחה של המדינה הייתה מצטמצמת אף יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x