• תפריט
בשולי החדשות

מי זה "רוג'ר" שהפך להיות מילת האישור הנפוצה בקשר בין טייסים?

בימים שעדיין לא היתה תקשורת קולית הטייסים היו משיבים בקוד מורס את האות "R" כקיצור למילה "received". עם המעבר לטכנולוגיה הקולית הם אומרים את המילה "רוג'ר" במקום האות "R", הראשונה במילה Roger

שירות כלכליסט 08:1102.12.17

לעתים הז'רגון בו משתמשים הטייסים עשוי להישמע מוזר. אך לעתים ניתן להיווכח שורשים ההיסטוריים של השפה, ובייחוד את השימוש שעושים טייסים דוברי אנגלית במילה "רוג'ר" בעת דיבור בקשר וגם בדיבור השוטף עם קולגות.

 

בימיה הראשונים של התעופה, כשטרם התפתחה שפה לתקשורת בין מטוסים, היה צורך לפתח במהירות חוקי תקשורת יעילים ותמציתיים, ובכלל זה דרך להגיב לפקודות מתוך תא הטייס. אלו היו ימים לפני המצאת מכשירי התקשורת הקולית ואמצעי התקשורת שהיה בשימוש היה קוד המורס. כאשר טייסים היו מקבלים במכשיר המורס הוראה, הם היו משיבים בקוד מורס את האות “R” כקיצור למילה "received" (התקבל). מ-1915 החל המעבר ההדרגתי לתקשורת קולית אולם רק ב-1930 הפכה צורת תקשורת זו לסטנדרט בתעשיית התעופה.  

טייסים בקוקפיט טייסים בקוקפיט צילום: שאטרסטוק

 

היות שלעיתים שימוש באות "R" גרם לבלבול, החלו הטייסים להשתמש בביטוי הפונטי לאות "R" שהיה נהוג בצבא ארה"ב – "רוג'ר" (Roger). על אף שכיום השתנה הביטוי הפונטי הצבאי של האות "R" ל"רומיאו" (Romeo), הרי שבמוחם ובליבם של הטייסים התקבע השימוש ב"רוג'ר".

 

 צילום: amumagazine

  

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x