$
חברה וסביבה

קמפיין בסין נגד זיהום האוויר: "יגדל לכם שיער מהאף"

ארגון סביבתי הפיץ סרטון הזוי בו נראים סינים, כולל תינוק, כשמאפם יוצאות שיערות ארוכות. אחת הכתובית אומרת: "שנו את הזיהום לפני שהוא ישנה אתכם"

שירות כלכליסט 20:5401.03.16
זיהום האוויר החמור בסין אינו נושא לבדיחה, אך ארגון סביבתי אחד מקווה שבאמצעות סרטון הזוי חדש יצליח לעורר צחוקים אך גם לעודד את הסינים לנקוט בפעולה לשיפור המצב.

 

הסרטון, שנקרא "אף שעיר" (Hairy Nose), מציג עתיד קודר שבו אנשים גידלו שערות ארוכות מהאף, שעוזרות לסנן את הערפיח. הסרט מסתיים באזהרה שאם אנשים לא ישנו את ההתנהגות שלהם, הזיהום ישנה אותם.

 

מאחורי הסרטון עומדת תנועת WildAid. לדברי פעילה, המטרה שלהם היתה לגרום לאנשים לפעול ולא להמתין לתגובת הממשלה. "רצינו למצוא דרך הומוריסטית לדון בבעיה החמורה הזו שעומדת בפנינו", אמרה ל-BBC מאי מי, נציגת הארגון בסין. "הרבה אנשים מתלוננים על הזיהום בבייג'ינג ובשנגחאי, אבל אף אחד לא באמת יודע מה לעשות", היא אומרת. "מה שאנחנו אומרים הוא שהשינוי לא כזה קשה, והוא צריך להגיע מכולנו ביחד".

 


 

הסרטון מציג מצעד של סינים אופנתיים וכלב אחד, שמתהדרים בשיער אף מטופח, בעודם עוסקים בפעילות היומיומיות ב"אוויר המחניק והמסריח והערפיח שלא נגמר לעולם".

זיהום אוויר בבייג'ינג זיהום אוויר בבייג'ינג צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

בין הדמויות המוצגות יש משפחה צעירה עם התינוק שלהם, כולם עם שערות אף מרשימות, עובדת צעירה ששיער האף שלה צבוע ומעוצב, היפסטרים שמשחקים ביליארד וזוג בדייט. "מבחינתנו זה המצב הקיים", כתוב בכתוביות. אך גבר אחד

מחליט לא "לציית בעיוורון" ומגלח את שיער האף שלו, כך שיוכל לנשום. "מכיוון שזה מזכיר לי שהשמיים היו כחולים פעם".

 

הכתובית האחרונה מסכמת: "שנו את הזיהום לפני שהוא ישנה אתכם". הסרטון מעודד להשתמש בתחבורה ידידותית יותר לסביבה כמו אופניים.

 

הקמפיין מכוון בעיקר לצעירים הסינים, בייחוד משתמשי האינטרנט, מתוך הנחה שיהיה קל יותר לגרום להם לאמץ רעיונות חדשים.

 

סין נחשבת למדינה בעלת פליטת גזי החממה הגבוהה ביותר בעולם, ורמות הזיהום בערים המרכזיות מטפסות באופן קבוע לרמות הנחשבות מסוכנות לבריאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x