כלכלה ומדיניות

"ההערכות לגבי הסכם סחר חופשי בין ארה"ב לאירופה - כלכלת וודו"

שר הכלכלה של גרמניה, זיגמאר גבריאל, סבור כי אירופה זקוקה להסכם סחר חופשי עם ארה"ב - אך אינו שותף להערכות האופטימיות לגבי תרומתו האפשרית לתוצר

שירות כלכליסט 18:5711.04.15

שר הכלכלה של גרמניה, זיגמאר גבריאל, הזהיר היום מפני יצירת ציפיות מוגזמות בכל הנוגע לפירות שיניב הסכם סחר חופשי עתידי בין האיחוד האירופי לארה"ב. עם זאת לדבריו, ההסכם נחוץ כדי להציב סטנדרטים גבוהים יותר עבור הצרכנים.

 

הנציבות האירופיות מנסה להשלים את ההסכם, שנקרא TTIP; כמה מומחים סבורים כי הוא יוכל לייצר 100 מיליארד דולרים נוספים עבור הכלכלות בשני הצדדים.

 

"אני לא מאמין בנסים ונפלאות שכלכלנים קושרים להסכם הסחר החופשי", אמר גבריאל, המשמש גם יו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית, השותפה לקואליציה עם המפלגה השמרנית של הקנצלרית אנגלה מרקל.

 

זיגמאר גבריאל זיגמאר גבריאל צילום: רויטרס

לדבריו, "כל ההערכות לגבי ההשפעה של ההסכם, נותנות את התחושה של 'כלכלת וודו'".

 

עם זאת גבריאל, אשר ידוע בדעותיו הספקניות לגבי ה-TTIP, אמר כי האיחוד האירופי זקוק בדחיפות להסכם: "החברות שלנו ירוויחו מכך, מאחר שלא יצטרכו לעבור פעמיים הליך ביורוקרטי של מתן אישורים וכו'".

 

הוא הוסיף כי "בסך הכל, אירופה תרוויח מאחר שאנחנו נוכל להשפיע על הסטנדרטים של הסחר העולמי ב-20-30 השנים הבאות". לדבריו, ללא הסכם, מדינות אחרות, בהן סין, יוכלו לקבוע את הסטנדרטים הסביבתיים והצרכניים.

 

גבריאל הביע חשש כי בעקבות ההסכם, חברות אמריקאיות יוכלו לערער על רגולציות אירופיות בתחומי המזון, הסביבה וחוקי העבודה - בטענה כי הן מגבילות את הסחר. לדבריו, הסיכויים שההסכם יושלם השנה - אינם גדולים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x