$
כלכלה ומדיניות

"אולי אירופה לא צריכה בכלל את ההקלה הכמותית"

הבנק האירופי השיק את תוכנית ההקלה הכמותית, ימים ספורים אחרי שיו"ר הבנק בישר על התאוששות כלכלת גוש היורו. אנליסטים: "צניחת הנפט, היחלשות היורו והריבית הנמוכה כבר עשו את העבודה"

שירות כלכליסט 22:5109.03.15

ימים ספורים לאחר שיו"ר הבנק המרכזי האירופי מריו דראגי הודיע כי כלכלת גוש היורו מתאוששת, השיק היום הבנק את תוכנית ההקלה הכמותית שבישר עליה ב־22 בינואר. מטרתה: להרחיק את אירופה מרמת אינפלציה מסוכנת של 0.3% כיום ולקרבה ליעד אופטימלי של 2%.

בהודעתו ביום חמישי שעבר העלה הבנק האירופי המרכזי את תחזית הצמיחה שלו לגוש היורו לשנת 2015 מ־1% ל־1.5%.

 

התחזית ל־2016 עודכנה ל־1.9% לעומת 1.5% בתחזיות קודמות. עוד אמר דראגי בהודעת הבנק כי האינפלציה צפויה להיות 0% במהלך 2015 אך לשוב ליעד נמוך במקצת מ־2% עד לשנת 2017.

 

"במבט קדימה אנחנו צופים כי ההתאוששות הכלכלית תתרחב ותתחזק", אמר דראגי במסיבת עיתונאים בתום פגישתו החודשית של הבנק, שנערכה הפעם בניקוסיה. "ההחלטות המוניטריות שקיבלנו עשו את העבודה".

 

 

הלחצים על דראגי פחתו

 

היום החל הבנק האירופי המרכזי ביישום התוכנית וביצע רכישה חודשית ראשונה של אג"ח בהיקף של 60 מיליארד יורו. את תוכנית ההקלה הכמותית הוא הגדיר כשלב הסופי במערך של מהלכים אסטרטגיים לאישושה של כלכלת אירופה, שהחלו בקיץ שעבר. עם זאת, אין זה ברור בשלב זה אם ההקלה הכמותית תגדל מעבר להגדרתה כעת.

 

ברקע השקתו של המהלך כלכלנים אומרים כי הכלכלה האירופית מראה ממילא סימני התאוששות, בין השאר בזכות התקווה להשפעות משמעותיות שתביא עמה תוכנית ההקלה הכמותית. "הלחצים על דראגי ועמיתיו פחתו במידה מסוימת בחודשים האחרונים", אמר דניס דה יונג, מנכ"ל חברת הברוקראז' UFX.com, בשיחה עם סוכנות הידיעות אי.פי לקראת השקת התוכנית. "בהחלט יכול להיות שכלכלת אירופה בדרך להתאוששות עוד לפני תחילת תוכנית ההקלה הכמותית", ציין.

 

מריו דראגי מריו דראגי צילום: אי פי אי

 

האבטלה בגוש היורו צנחה בינואר לשיעור הנמוך ביותר מאז אפריל 2012 — אף כי עדיין מדובר בנתון גבוה של 11.2%. במקביל מגמת ההתכווצות בהיקף ההלוואות של הבנקים לחברות ולמשקי בית כמעט נעצרה. "הבנק האירופי המרכזי מתקשה בוודאי להאמין שנפל בחלקו המזל הזה", אמר כריסטיאן שולץ, כלכלן בכיר בבנק ברנברג בלונדון, לשעבר גורם רשמי בבנק האירופי המרכזי, בשיחה עם סוכנות בלומברג.

 

יורג קריימר, כלכלן בכיר בקומרצבנק שבפרנקפורט, מזהיר, עם זאת, כי ייתכן שהבנקים במגזר הפרטי לא יגיבו למהלכי הבנק האירופי באמצעות הגדלת היקפי האשראי. "תרחיש שבו יצטרך הבנק להאריך את תוקף התוכנית או אפילו להגדיל את היקף הרכישות החודשי הוא בהחלט מציאותי", הזהיר.

 

"אין לנו ניסיון"

 

מתנגדי ההקלה הכמותית, ובהם נשיא הבונדסבנק ינס וידמן, נאחזים בטענה כי כלכלת גוש היורו ממילא מתאוששת בעקבות צניחת מחירי הנפט, היחלשות היורו ותמריצים שהופעלו בחודשים האחרונים כמו הורדות ריבית. "לא קל לקבוע אם ההקלה הכמותית תעבוד", אמר חבר מועצת הבונדסבנק אנדריאס בומברט בראיון לבלומברג בשבוע שעבר. "אין לנו ניסיון בהקלה הכמותית הזאת, כך שאם למישהו יש תשובה, אנחנו מחכים לשמוע אותה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x