$
חברה וסביבה

גרנובל בצרפת תהפוך לעיר הראשונה באירופה ללא פרסום

השלטים יוסרו מהרחובות ויוחלפו במודעות לקהילה ובעצים. המהלך הירוק בא בעקבות הבטחת בחירות של ראש העיר

שירות כלכליסט 17:5226.11.14

העיר גרנובל בצרפת תהפוך לעיר הראשונה באירופה שתסיר את כל הלוחות ושלטי החוצות המסחריים מהרחובות. המהלך בא על רקע הבטחת ראש העיר להחליף את השלטים בעצים ובלוחות מודעות לקהילה.

 

"עיריית גרנובל בחרה לשחרר את החלל הציבורי מפרסום כדי לפתח אזורים לביטוי ציבורי", נמסר ממשרדו של ראש העיר אריק פיול החבר במפלגה הירוקה. בין ינואר ואפריל של השנה הבאה העיר תיפטר מכל 326 לוחות הפרסום, כולל 64 שלטי חוצות רחבים.

 

גרנובל. עצים במקום פרסומות גרנובל. עצים במקום פרסומות צילום: ALAMY

 

"כ-50 עצים צעירים יישתלו עוד לפני האביב", היכן שהמודעות עומדים, הוסיפו עוד ממשרד ראש העיר. בעיר מתכוונים גם להשתמש בחלל שיתפנה כדי להציע לקבוצות תרבותיות וחברתיות מקומיות לפרסם בחינם. אם כי, השלטים האלה יהיו קטנים יותר ויהיו מיועדים "לא רק לנהגים, אלא גם להולכי הרגל", הסבירה לוסיל להרו, האחראית על החלל הציבורי בעיריית גרנובל.

 

החוזה של העירייה עם חברת פרסום החוצות המובילה בעולם, JC Decaux מסתיים בסוף השנה הנוכחית, ובעיר לא מתכוונים לחדש אותו. כתוצאה מכך, תפסיד החברה, שפועלת ב-3,700 ערים בצרפת, 2,000 מ"ר של חלל פרסום. אולם, היא תמשיך לפעול בתחנות האוטובוס בגרנובל, שכן החוזה בתחום זה בתוקף עד 2019.

 

ממשרד ראש העיר נטען כי ההכנסות מפרסום הכניסו לעיר 600 אלף יורו. כעת הן צפויות לעמוד על 150 אלף יורו. בעירייה מתכוונים לכסות על ההפסדים על ידי צמצום של 190 אלף יורו בהוצאות אחרות.

 

פיול נבחר לתפקיד ראש העיר באפריל, והאיסור על שילטו חוצות היה אחד מהבטחות הקמפיין שלו. בשנה שעברה דורגה העיר, המונה למעלה מ-150 אלף תושבים, חמישית בדירוג של פורבס את הערים החדשניות ביותר בעולם. השנה, העיר השוכנת לרגלי האלפים הצרפתיים, נבחרה גם כעיר הטובה ביותר בצרפת לסטודנטים.

 

גרנובל הולכת בעקבותיה של העיירה הצרפתית פורקלקייה (Forcalquier), שב-2009 הטילה איסור דומה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x