שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

"לא מן הנמנע שמחירי הנפט יצנחו ל-50 דולר לחבית"

להערכת ראש יחידת המחקר במחלקת האנרגיה של ארה"ב, מחיר חבית נפט עלול להגיע לכ־62 דולר כבר באמצע 2015. אחד הגורמים לירידות: הזינוק בייצור האמריקאי. "התלות של מדינות העולם בנפט תימשך עד שנת 2040"

מיכאל פרל 22:3819.11.14

ראש יחידת המחקר במחלקת האנרגיה של ארה"ב אדם סימינסקי הזהיר אתמול כי מחירי הנפט עלולים להגיע לכ־62 דולר לחבית כבר באמצע שנת 2015, ובהמשך "לא מן הנמנע", לדבריו, שהם יצנחו לשפל היסטורי של 50 דולר לחבית.

 

היום נסחר הנפט הגולמי ב־74 דולר. סימינסקי אמר את הדברים בשולי כנס Deloitte בנושא גז ונפט, שנערך ביוסטון, ארה"ב. סימינסקי הגיע לכנס כדי למסור את תחזיתו על עתיד שוק האנרגיה העולמי.

 

צעדים מרחיקי לכת

 

במהלך התייחסותו למחירי הנפט הצונחים מיהר הבכיר האמריקאי למתן את דבריו, וציין כי בהתאם לתחזיות שפרסמה יחידת המחקר שהוא עומד בראשה הם צפויים להישאר בחודשים הקרובים סביב 80 דולר לחבית.

 

 

לדבריו, אם התחזית אכן תתממש, הדבר יכריח את המדינות היצרניות לפעול לבלימת הנפילה החופשית במחירי הנפט. בתוך כך העריך כי ארה"ב תהיה מוכנה לנקוט צעדים מרחיקי לכת כדי לבלום את סחף ירידות המחירים, כמו עצירה של הפקת הדלק מפצלי שמן - תעשייה שארה"ב מובילה בה בעולם. למרות זאת ואולי דווקא בשל ההצהרה המרעישה הוסיף סימינסקי כי התחזיות העגומות למחירי הנפט לא צפויות לבטל את התלות של מדינות העולם בזהב השחור, שצפויה להימשך עד שנת 2040.

 

סימינסקי התייחס גם לסיבות לירידת מחירי הנפט בעולם, שצנחו מאז יוני השנה בכ־30% במה שמוגדר כאחד ממשברי הנפט הגדולים של העת האחרונה. לדבריו, מחירי הנפט היו צפויים לעלות בגלל חוסר היציבות שאפיין את המזרח התיכון מאז פרוץ האביב הערבי ואף להתייצב על 140–150 דולר לחבית. ואולם, הזינוק בייצור הנפט האמריקאי וכניסתם של הקנדים למועדון המדינות היצרניות מנעו זינוק במחירים ואף גרמו לירידתם החדה.

 

אדם סימינסקי. שפל היסטורי אדם סימינסקי. שפל היסטורי צילום: בלומברג

 

ואכן, מומחים מעריכים כי הירידה במחירי הנפט נובעת בעיקר מהעלייה בתחרותיות בשוק זה. כניסתם של שחקנים חדשים (שאינם חברים באופ"ק), לצד הגדלת ייצור הנפט של ארה"ב (שהעלתה את כושר הייצור של ב25% בשנתיים בלבד), שברו את המונופול ארוך השנים של אופ"ק ונגסו בחלקו במפת ייצור הנפט העולמית.

 

רעידת אדמה של ממש

 

הצניחה במחירי הנפט אכן נותנת אותותיה ומתחילה לגרום לשינויי עומק בכלכלה הגלובלית. אמירה כה נחרצת של בכיר בממשל האמריקאי נחשבת לרעידת אדמה של ממש, שצפויה להשפיע על תחזיות הצמיחה והמדיניות הכלכלית של יצרניות הנפט בעולם.

 

הצמרת הרוסית הגיבה בבהלה

בתגובה לתחזיות על הירידות התלולות במחירי הנפט, אמר היום שר האוצר הרוסי אנטון סילואנוב כי אם יתממשו, עלולה רוסיה לצנוח למיתון כבר בתחילת 2015. "נצטרך להדק את התקציב, עם כל האמצעים העומדים לרשותנו", אמר. נגידת הבנק של רוסיה, אלווירה נביאולינה, העריכה השנה כי רוסיה תצליח לספוג את תוצאות הסנקציות של המערב אם הנפט יישאר מעל לרמה של 80 דולר.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x