$
המזרח התיכון

הערכות: עלות השיקום של רצועת עזה - עד 6 מיליארד דולר

כך עולה מאומדן שערכה CNN. לפי ארגון הסיוע אוקספום, "הליך השיקום עשוי לארוך כ-4 שנים". עוד צוין כי ענף התיירות בישראל נפגע באופן משמעותי בעקבות הלחימה

שירות כלכליסט 14:4930.08.14

עלות השיקום של רצועת עזה לאחר 51 ימים של לחימה צפויה להיות להגיע לעד 6 מיליארד דולר.כך מדווח היום אתר CNN. 

האו"ם מנסה כעת להעביר לרצועה 367 מיליון דולר נוספים לשם סיוע הומאניטרי לתושבים. לפחות מחצית מהסכום אמור לשמש לאספקת מזון לכ-500 אלף תושבים. יתרת הסכום תועבר לשימוש למגורים, אספקת מים וסניטציה.

 

ארגון הסיוע אוקספם מתאר את ההרס של תשתיות אזרחיות בעזה "כגרוע ביותר מזה 20 שנה".  על פי תכנית הפיתוח של האו"ם למעלה מ-10,600 בתים נהרסו עד תחילת אוגוסט ותהליך השיקום עשוי לארוך עד כ-4 שנים.

 

בכתבה נכתב עוד כי "רשויות המס בישראל סירבו למסור נתונים מדויקים על היקף הנזק לישראל אולם על פי הערכות, עלות תיקון הנזקים תגיע לכ-11 מיליון דולר. ממשלת ישראל מפצה אזרחים בגין נזקים לרכוש. עד כה כ-3,700 תביעות הוגשו לממשלה – מחציתם בגין נזק לבתים. מתוך תביעות אלו 1,193 הגיעו מתושבים אשדוד שסבלה את מספר הפגיעות הגדול ביותר לרכוש".

 

"כלכלת ישראל סבלה הפסדים בשל השבתתם של עובדים רבים שנאלצו להישאר בבית בעת ירי הרקטות מהרצועה. בעלי עסקים בישראל נדרשים לשלם משכורות לעובדים גם אם לא הגיעו לעבודה בשל מצב החירום. רשויות המס מפצות אותם בגין עלויות שכר ופריון אבוד. גם ענף התיירות נפגע באופן משמעותי".

 

"עדיין אין הערכות לגבי היקף עלות הלחימה לצבא ישראל בגין תחמושת, נשקים וטנקים. על פי הערכות התקשורת הישראלית היקף העלות יכול להגיע עד 1.2-2.3 מיליארד דולר. בווושינגטון אישר הקונגרס 225 מיליון דולר לחימוש כיפת הברזל".  

  

ההריסות בעזה ההריסות בעזה צילום: איי פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x