$
חברה וסביבה

תשכחו מארמונות ויאכטות: בכירי ההייטק שחיים בצניעות

הכירו את המנכ"ל שמסתפק בפולקסוואגן GTI, הבכיר שלוקח ריקשה משדה התעופה, והמיליארדר שרכש כרטיס טיסה עם נקודות נוסע מתמיד

שירות כלכליסט 22:2107.08.14

אנו מורגלים לשמוע חדשות לבקרים על הרכישות המפנקות של בכירי ההייטק בעולם - החל מיאכטות וכלה באחוזות ענק. ואולם יש גם כאלה שבוחרים להצניע את עושרם הרב - מייסד פייסבוק מארק צוקרבגר למשל, נוהג ברכב פולקסוואגן שמחירו 30 אלף דולר בלבד, ומייסד גוגל סרגיי ברין קונה מארזים משפחתיים בסופרמרקט.

 

אתר ביזנס אינסיידר ערך רשימה של מנכ"לי הייטק שלא נותנים להונם לעלות להם לראש - ואף בוחרים לתרום חלק נכבד ממנו למטרות צדקה.

 

דיוויד צ'ריטון – מייסד חברת ארטיסה נטוורקס

שווי נקי: 3 מיליארד דולר  

 

 

צ'ריטון הוא פרופסור באוניברסיטת סטנפורד היוקרתית. ומייסד חברת ארטיסה נטוורקס (Artisa Networks). הוא אחד מראשוני המשקיעים בגוגל וה-100 אלף דולר הללו בהחלט הוכיחו את עצמם. הוא לא אוהב את הרעיון של להיות מיליארדר, נוהג בפולקסווגן משנת 1986 ומתגורר באותו הבית כבר 30 שנה. לטענתו הוא אף ממחזר שקיות תה.

 

צ'ארלי ארגן – יו"ר Dish Network

שווי נקי: 16.3 מיליארד דולר

 

  צילום: בלומברג

 

ארגן ידוע בשל סגנון ניהולו המעורב בכל פרט ופרט. מידי יום הוא מביא לעבודה כריך ושתייה לארוחת צהריים ועד לא מזמן נהג לחלוק חדר בית מלון עם עמיתיו בעת נסיעות עסקים. "אימי גדלה בעת השפל הגדול, ולי אין שולחן כתיבה מעץ מהגוני", אמר.

 

פייר איימדייאר, מייסד ויו"ר איביי

שווי נקי: 8.1 מיליארד דולר

 

 צילום: בלומברג

 

כאשר החלה קמעונאית האינטרנט להסחר בבורסה הפך אומידיאר למיליארדר. "עברתי מיד לשלב העשיר כקורח. כשהבנתי שאני יכול לרכוש לא רכב יוקרה אחד כי אם את כולם, אף אחד מהם לא נראה לי כבר מעניין או מספק במיוחד".

 

דיוויד קארפ – מייסד טאמבלר

שווי נקי: לפחות 300 מיליון דולר

 

 צילום: בלומברג

 

טאמבלר, החברה שייסד קארפ עוד בהיותו בן עשרה, שווה כיום כ-1.1 מיליארד דולר אולם קארפ מעדיף לחיות בצניעות. ההוצאה הראוותנית היחידה שלו עד כה היא דירת לופט בברוקלין שתמורתה שילם 1.6 מיליון דולר. אולם היא חצי ריקה משום שלטענתו "אין לי הרבה בגדים או ספרים".

 

עזים פרמג'י – מייסד Wipro Limited

שווי נקי: 15.4 מיליארד דולר  

 

  צילום: בלומברג

 

כמייסד ענקית השירותים הטכנולוגיים וויפרו, פרמג'י הוא איל הטכנולוגיה העשיר בהודו, ואולם הוא מתעב בזבזנות.

הוא נוהג לטוס במחלקת תיירים ונוסע במונית ריקשה משדה התעופה למשרד. הוא מקפיד על שימוש חסכוני בנייר טואלט במשרדי החברה ולעתים קרובות מזכיר לעובדי החברה לכבות את האור במשרדם בתום יום העבודה.

 

מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק

שווי נקי:32.4 מיליארד דולר

 

 צילום: איי אף פי

 

צוקרברג הוא אחד משלושה אנשים בעולם שברשותם יותר מיליארדים ממספר שנותיהם. ואולם למרבה הפלא, מייסד הרשת החברתית אינו ראוותן - הוא נוהג בפולקסוואגן GTI שמחירה 30 אלף דולר. ב-2011 רכש בית ב-7 מיליון דולר, עדיין מתחת ליכולתו הכלכלית. כמעט תמיד הוא נראה לובש טישרט או קפוצ'ון.

 

ג'אן קום, מייסד וואטסאפ

שווי נקי: 6.8 מיליארד דולר

 

 

משפחתו של קום היגרה לארה"ב בצעירותו והוא גדל בעוני. חרף היותו שווה מיליארדים ממשיך קום לחיות בצניעות. בעת מכירת החברה לפייסבוק, לחץ קום על הרשת החברתית לסגור את העסקה בטרם יפספס את טיסתו לברצלונה שאותה רכש עם נקודות נוסע מתמיד.

 

טים קוק – מנכ"ל אפל

שווי נקי: לפי הערכות 400 מיליון דולר

 

 צילום: איי אף פי

 

היסטורית, קוק היה המנכ"ל בעל השכר הגבוה בעמק הסיליקון, אך אורח חייו לא מסגיר זאת. הוא נוהג לשמור על פרופיל נמוך ומתגורר בדירה בפאלו אלטו ששווה 1.9 מיליון דולר – מחיר נמוך יחסית לסביבה זו. "אני אוהב להיזכר מהיכן הגעתי וחיי צניעות עוזרים לי בכך. כסף לא מניע אותי", הוא אומר.

 

טוני הייזיאה, מנכ"ל זאפוס

שווי נקי: כמעט מיליארד דולר

 

  צילום: בלומברג

 

את החברה שייסד מכר הייזאה למייקרוסופט תמורת 265 מיליון דולר ואת הונו החליט להשקיע באופן שמרני יותר מחיי ראוותנות. הוא השקיע 350 מיליון דולר מהונו האישי כדי להפוך את דאונטאון לאס-וגס למרכז טכנולוגיה.

 

סרגיי ברין – מייסד שותף של גוגל

שווי נקי: 30.9 מיליארד דולר

 

  צילום: אי פי איי

 

אמנם יש משהו מגוחך בלטעון שאדם שברשותו כמה מטוסי נוסעים פרטיים הוא חסכן, אולם ברין מעיד על עצמו כמי ששונא בזבזנות. "למדתי מהורי להיות מאושר בחלקי ללא נכסים רבים", אמר. הוא עורך קניות ברשת קוסטקו ובודק מחירים. כמו כן הוא תורם חלק משמעותי מהונו - ב-2013 תרם 219 מיליון דולר למטרות צדקה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x