$
כלכלה ומדיניות

BNP פאריבה ישלם קנס שיא של 9 מיליארד דולר על הפרת הסנקציות נגד איראן

הבנק הגדול בצרפת ביצע העברות כספים למדינות כמו סודאן, קובה ואיראן למרות הסנקציות. BNP פאריבה גם ניסה להסתיר את פעולותיו ולא שיתף פעולה עם משרד המשפטים האמריקאי

שירות כלכליסט 11:4201.07.14

משרד המשפטים האמריקאי הודיע כי הבנק הגדול בצרפת BNP פאריבה הסכים לשלם קנס של כ-9 מיליארד דולר כדי ליישב האשמות שהעביר כספים ללקוחות בסודאן ובמדינות אסורות אחרות, תוך כדי הפרה של הסנקציות האמריקאיות.

 

 

 

הבנק הודה באשמה בבית המשפט בניו יורק, זאת מכיוון שהעסקאות האסורות בוצעו בסניף הניו יורקי שלו, והוא צפוי להודות שוב באשמה בשבוע הבא בבית משפט פדרלי.

 

ההודאה מגיעה לאחר חודשים של משא ומתן. הבנק הואשם כי הפר את הסנקציות שהטילה ארה"ב על ידי כך שהעביר מיליארדי דולרים בעסקאות לא חוקיות בשם לקוחות בסודאן, בקובה ובאיראן. הסנקציות נועדו למנוע מהמדינות הללו להשתתף במערכת הפיננסית העולמית. "כדי שלסנקציות יהיו שיניים, חייבים להעניש בחומרה את מי שמפר אותן", מסר בתגובה התובע הכללי אריק הולדר.

  

BNP פאריבה. הקנס הגבוה שביותר שהוטל בפרשה BNP פאריבה. הקנס הגבוה שביותר שהוטל בפרשה צילום: בלומברג

 

הקנס של 8.9 מיליארד דולר הוא הגבוה ביותר שהטיל משרד המשפטים האמריקאי במקרה של הפרת סנקציות, וקנס הגבוה ביותר בכל מקרה פלילי שבו מעורב בנק. התובעים גרסו כי הקנס הגבוה היה הכרחי בשל היקף העסקאות הלא חוקיות וכן בגלל המאמצים של הבנק להסתיר את פעולותיו וחוסר שיתוף הפעולה עם משרד המשפטים.

 

מעבר לקנס ולהודאה באשמה, הבנק הסכים גם לפטר מספר בכירים ובמשך שנה לא יורשה לעבד עסקאות מסוימות בדולרים אמריקאים. עם זאת, לא הוגשו כתבי אישום נגד בכירים ספציפיים.

 

"אנחנו מתחרטים מעומק הלב על ההתנהלות בעבר שהובילה להסדר הזה", מסר מנכ"ל הבנק ז'אן-לורן בונאפה. "הכשלים שהתגלו בעקבות החקירה הזו מנוגדים לעקרונות הפעולה של הבנק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x