$
כלכלה ומדיניות

בעלה של ילן התפטר ממרכז אקדמי במימון בנק UBS

מתוקף תפקידה תפקח יו"ר הפד גם על פעילות הבנק השוויצרי בארה"ב; בעלה זוכה פרס נובל לכלכלה ג'ורג' אקרלוף חשש "ממראית עין של ניגוד אינטרסים"

שירות כלכליסט 09:0517.02.14

בעלה של יו"ר הבנק הפדרלי המרכזי ג'נט ילן, זוכה פרס נובל בכלכלה ג'ורג' אקרלוף, הודיע בסוף השבוע כי הוא פורש מכהונתו במרכז אקדמי במימון UBS, הבנק הגדול בשוויץ.

 

בהצהרה שפרסם הודיע אקרלוף כי החליט לעזוב את תפקידו במרכז לכלכלה של UBS אינטרנשיונל, שפעל מתוך אוניברסיטת ציריך, כדי להימנע "אפילו ממראית עין של ניגוד אינטרסים". זאת אף שלא קיבל שכר עבור השתתפותו בדירקטוריון ולא קיים ניגוד אינטרסים עם תפקידה החדש של אשתו.

 

ילן, שנכנסה לתפקיד ב־3 בפברואר, תהיה אחראית גם על הפיקוח אחר הפעילות של UBS בתחום ההשקעות בארצות הברית, כך שעלתה הטענה כי בכל זאת עשוייה להיות כאן בעיה.

 

ג'נט ילן ג'נט ילן צילום: איי פי

 

ברקע הודעת דוברת מטעם UBS כי לבנק אין כל השפעה על הפעילות במרכז, "בוול סטריט ג'ורנל" מדווחים כי במועצה שמונתה לפקח על ההתנהלות הפיננסית של המרכז, מכהנים בכירים בהווה ובעבר ב־UBS.

 

אקרלוף (73), היה עד כה אחד משמונה חברים במרכז האקדמי שהוקם ב־2012, ומונים גם את חתן פרס נובל לכלכלה רוברט שילר.

 

בתוך כך, ילן זכתה למחמאות ממי שנחשב כיריבה העיקרי לתפקיד, שר האוצר לשעבר לארי סאמרס, שהיה המועמד המועדף על הנשיא ברק אובמה עד שהסיר את מועמדותו בספטמבר. בראיון ל־CNN ששודר אתמול ציין סאמרס כי ילן נוקטת את הגישה הנכונה לקידום ההתאוששות האטית של כלכלת ארה"ב.

 

עם זאת, כשנשאל באופן ספציפי על המדיניות שפירטה ילן בשבוע שעבר בעדותה הראשונה מול ועדת הבנקאות של הקונגרס, העדיף סאמרס להתחמק. "זה קשה מאד לבקר טקטיקות מבחוץ", סיכם באלגנטיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x