$
כלכלה ומדיניות

המדינה בעלת החוב הגדול בעולם - איי סיישל

החוב של הרפובליקה של סיישל שווה לפעם וחצי מהתמ"ג שלה; מצבה של ישראל טוב - התוצר גדול מהחוב של המדינה

סוכנויות הידיעות 12:0002.09.13

הרפובליקה של סיישל (איי סיישל) הוכרזה כמדינה השקועה בחובות הכבדים ביותר בעולם. כך על פי דו"ח של הארגון הבינלאומי למאבק בעד מערכת פיננסית גלובלית הוגנת יותר (Jubilee Debt Campaign). כך מדווח אתר ה"גארדיאן".

 

הדו"ח כולל הלוואות מחברות זרות של לקוחות ושל חברות וכן חוב ממשלתי. הארגון טוען שהדו"ח חושף את המימדים האמיתיים של נתוני החוב שאיתם מתמודדות מדינות חלשות ברחבי העולם.

 

סנט מוריץ שוויץ. המדינה בין המלוות הגדולות בעולם סנט מוריץ שוויץ. המדינה בין המלוות הגדולות בעולם צילום: בלומברג

 

סיישל זכתה לחבילת סיוע מקרן המטבע העולמית בשיאו של המשבר הכלכלי ב-2008. כיום עומדת מדינת האיים באוקיינוס ההודי בראש רשימת החובות של מדינות העולם עם חוב השווה לפעם וחצי מהתוצר המקומי הגולמי שלה. אחריה ברשימה מדורגות קורבנות אחרים של המשבר - פורטוגל, אירלנד, יוון וספרד.

 

מצבנו טוב

 

מצבה של ישראל בהקשר זה דווקא טוב והיא ניצבת בצדו השני של המתרס יחד עם מדינות יציבות כלכלית כמו גרמניה, סעודיה, נורווגיה ושוויץ שהתוצר שלהן גבוה יותר מהחוב בשיטת המדידה הנוכחית. ארה"ב, אוסטרליה וספרד בולטות לרעה בקרב המדינות המערביות עם "עומס חוב" גבוה למדי.

 

הארגון מסייע למדינות מתפתחות מוכות חוב להילחם נגד החובות שלהם ולהביא לביטולן של חלק מהחובות.  

 

הארגון אף בדק מיהן המדינות המעניקות הכי הרבה הלוואות למדינות אחרות. בראש הרשימה עומדות סינגפור, שוויץ וסעודיה כמלוות הגדולות בעולם. ההלוואות שסינגפור מעניקה לשאר העולם הן פי שלושה מהתוצר שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x