$
כלכלה ומדיניות

שר האוצר החדש של סין: רפורמטור שעמד מאחורי רכישת נתח ממורגן סטנלי

לואו ג'יוויי הקים את קרן ההשקעות הממשלתית של סין ועמד בראשה; ראש הממשלה החדש, לי קצ'יאנג, אמר כי יעד הצמיחה לשנה הנוכחית הוא 7.5%: "אנחנו צריכים לעבוד כדי ליצור הזדמנות שווה לכל"

רחל בית־אריה 19:4317.03.13

עם השלמת חילופי השלטון בסין החודש, בייג'ינג מרעננת גם את הצוות הכלכלי שלה - עם שר אוצר חדש בעל פרופיל בינלאומי גבוה.

 

עם הארכת כהונתו של נגיד הבנק המרכזי, ג'ואו שיאוצ'ואן, ההנהגה בראשות הנשיא החדש שי ג'ינפינג מאותתת, אולי, על כוונה להעמיק את הרפורמות במדינה ולהפוך את הכלכלה ליותר מונעת שוק, עם פחות מעורבות של המדינה.

 

לואו ג'יוויי לואו ג'יוויי צילום: בלומברג

 

הארכת המינוי של ג'ואו, שמשרת בתפקידו כבר עשור, הפתיעה משקיפים רבים כשיצאה ההודעה על כך בשבת. בהצבעה על המינוי בקונגרס העממי, הפרלמנט של סין המשמש חותמת גומי להחלטות הממשלה, אף נרשם מספר גבוה יחסית של הצבעות נגד המינוי: 41 מתנגדים. ההצבעה השלילית אינה מסכנת את ההחלטה, אך היא מהווה כנראה אינדיקציה לחוסר שביעות רצון מעליות המחירים החדות בסין, וחשש כי הלחצים האינפלציוניים ייצאו משליטה. עם זאת, ג'ואו מוערך מאוד בעולם והארכת כהונתו מסמנת רצון לעבוד בשיתוף פעולה עם בנקים מרכזיים אחרים.

 

שר האוצר החדש של סין הוא לואו ג'יוויי, מי שהקים ועמד בראש קרן ההשקעות הממשלתית של סין, שרכשה בין השאר נתח מבנק מורגן סטנלי. גם לואו מוכר מאוד בעולם ונחשב לרפורמטור שלוחץ להאיץ את קצב המעבר של סין לכלכלת שוק. לצד מינויו, עם זאת, מונו כמה בכירים שמרנים יותר.

 

בתוך כך, היום בבוקר ערך לי קצ'יאנג את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו כראש ממשלה וכמחליפו של וון ג'יה־באו הפורש, לאחר שמינויו אושר בסוף השבוע. הוא הכריז על יעד צמיחה של 7.5% לשנת 2013, ללא שינוי מהיעד שקבע וון. במסיבת העיתונאים אמר לי כי סין תצטרך לשמור על קצב צמיחה זה עד 2020 לפחות, כדי להמשיך ולהעלות את רמת החיים במדינה. במקביל הוא הודיע על כוונתו לקצץ בגודל הממשלה ובהוצאותיה ולעודד את הצריכה הפרטית ואת המגזר העסקי, וכן להילחם בשחיתות.

 

"אנחנו צריכים לעבוד כדי ליצור הזדמנות שווה לכל", אמר. "יישור שדה המשחק פירושו שכל אזרחי סין יוכלו לטעום את טעמה של הצלחה". למרות התבטאויות דומות רבות של הנשיא שי ג'ינפינג מאז נובמבר שעבר, רפורמה משמעותית או צעדים לריסון השחיתות טרם יצאו לדרך. ברקע עוד יום של זיהום אוויר קשה בבייג'ינג, לי אמר גם כי "אין לדחוף לפיתוח כלכלי על חשבון הסביבה".

 

הוא גם התייחס לפרשת ההאקרים הסינים, ובתשובה לשאלה של כתב זר דחה בתוקף את ההאשמות נגד סין כי היא מפעילה יחידות צבאיות של האקרים וכי פרצה למאגרי מחשב של גורמי ממשל, חברות עסקיות וגופי מדיה אמריקאיים.

 

לואו ג'יוויי

קריירה: כיהן כיו"ר CIC, קרן ההשקעות הממשלתית של סין שהיקפה 410 מיליארד דולר

השקעות של הקרן: בנק מורגן סטנלי, קרן בלאקסטון, חברת האשראי ויזה, נמל התעופה הית'רו

עוד משהו: הופיע ברשימות המשפיעים העולמיים של "טיים מגזין", "פורבס" ובלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x