$
כלכלה ומדיניות

"העוני ברחבי העולם ייעלם כמעט לגמרי עד שנת 2030"

יו"ר המועצה הלאומית למודיעין בארה"ב סבור כי בתוך שני עשורים יצומצם בחצי מספר האנשים המתקיימים כיום מפחות מדולר ביום. "מעמד הביניים בעולם יצמח ממיליארד לשני מיליארד בני אדם", אומר כריסטופר קוג'ם

סוכנויות הידיעות 13:1529.07.12

העוני ברחבי העולם ייעלם כמעט לגמרי עד 2030, בעוד ש-2 מיליארד האנשים שיהוו את מעמד הביניים ילחמו עבור יותר זכויות וידרשו משאבים נוספים, כך מעריך יו"ר המועצה הלאומית למודיעין בארה"ב.

 

רשת "פקוס ניוז" מדווחת כי לדברי כריסטופר קוג'ם, במידה והמגמות הנוכחיות ימשיכו, בתוך שני עשורים יצומצם בחצי מספר האנשים המתקיימים כיום מפחות מדולר ביום, כעת מדובר על מיליארד איש.

 

"להערכתנו מעמד הביניים העולמי יצמח ממיליארד אנשים כיום לשני מיליארד", טען קוג'ם בדו"ח של המועצה הלאומית למודיעין (National Intelligence Council), שפורסם בפורום האבטחה באספן, קולורדו. "גם אם מרבית התחזיות העגומות יתממשו בשנים הקרובות, מועצת המודיעין מאמינה שכמה מאות מיליוני אנשים יכנסו למעמד הביניים".

 

עוני באתונה 2012 עוני באתונה 2012 צילום: בלומברג

 

המועצה הלאומית למודיעין מנתחת מידע שמגיע מכל סוכנויות המודיעין האמריקאיות. התחזית העולמית הלא מסווגת, שצפויה להתפרסם לקראת סוף השנה הנוכחית, מנסה "לתאר את המניעים להתנהגויות עתידיות", על מנת לסייע לסוכנויות הממשלתיות מהבית הלבן ועד למשרד החוץ לתכנן את המדיניות העתידית, הסביר קוג'ם.

 

עם זאת, מעמד הביניים הגדל לא יסכים למשטרים טוטליטאריים, וישתמש במשאבים כלכליים ובהשכלה על מנת לגבור עליהם. "יחולו קשיים על הממשל במדינות עם רמת הכנסה גדלה", טען. "לבני מעמד הביניים יש ערכים ושאיפות של מעמד הביניים" להעצמה אישית גדולה יותר וכעת הם חמושים ברשתות החברתיות וכלים טכנולוגיים אחרים ליישם זאת, כולל הפלת משטרים מדכאים.  

 

שכונת פחונים בריו דה ז'נרו, ברזיל שכונת פחונים בריו דה ז'נרו, ברזיל צילום: אי פי אי

 

רמות ההשכלה יגדלו גם הן, ובמידה שהמגמות הנוכחיות ימשיכו, מספר הנשים שמסיימות את הלימודים יעקוף את הגברים. מנגד, קוג'ם מעריך כי הדרישה למזון תגדל ב-50% ב-18 השנים הבאות, אף שהאוכלוסייה העולמית תגדל מ-7.1 ל-8.3 מיליארד בני אדם.

 

לדבריו, בני מעמד הביניים רוצים תזונה של מעמד הביניים, שכוללות בעיקר בשרים, ולפיכך דורשות עוד מים ותבואה. אנשים רבים יותר יהגרו לערים, הוסיף קוג'ם. כ-50% מאוכלוסיית העולם גרים כיום באזורים אורבניים, נתון זה יצמח ל-60% עד 2030.

 

במקביל, הצמיחה בכלכלות האסייתיות, כמו סין צפויה להמשיך, אולם לטענת קוג'ם עליית הגיל החציוני של העובדים הסיניים פירושה שמדינות עם כוח עבודה זול יותר כמו הודו, ויאטנם ואינדונזיה יעקפו אותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x