שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בשולי החדשות

באשמת הטכנולוגיה? עבודות הולכות ונעלמות

בארה"ב מעריכים כי כמה מקצועות ותיקים ייעלמו עם הזמן, למשל, סוכני נסיעות, שופטים, כלכלנים ומעצבי אופנה; ואיזה סיכוי יהיה למנכ"לים לשרוד?

סוכנויות הידיעות 21:4819.12.11

העולם משתנה, ומה שהיה בעבר מקצוע מבוקש מאבד מיוקרתו. מפתיע, אבל כוחות המודרניזציה הכוללים את ההתפתחות הטכנולוגית וכן המשבר הכלכלי מאיימים להכחיד בארה"ב עבודות שהיה ברור לנו כי איננו יכולים בלעדיהן. לפניכם רשימה של 10 עיסוקים הנמצאים ברשימת ה"זנים הנכחדים" על פי הנתונים סטטיסטיים של לשכת התעסוקה האמריקאית.

 

כלכלנים

 

הצורך בכלכלנים במגזר הציבורי בארצות הברית הולך ופוחת. בוגרי המכללות בני המזל ימצאו עבודה במגזר הפרטי והעתיד אינו מבטיח – מספר המשרות לכלכלנים בארה"ב נמצא בקיפאון זה 15 שנה ואין סיבה להאמין שהמצב ישתפר.

 
 צילום: .shutterstock

 

שופטים

 

הדעות נחלקות בדבר המעלות הדרושות לשופט אך מה שבטוח הוא שעל מנת לשבת על כס המשפט דרושה סבלנות והתמדה. לפי לשכת התעסוקה בארה"ב, עד שנת 2018 יפחת מספרן של המשרות לשופטים ב-700 בעיקר בשל קיצוצי תקציב. תקופות הכהונה הארוכות אינן מאפשרות קצב תחלופה גבוה של שופטים, בייחוד לאור המשבר הכלכלי המדרבן שופטים לבקש ביטחון תעסוקתי במגזר הציבורי.

 

  איור: שחר קובר

 

מעצבי אופנה

 

עד 2018 רק עוד 200 מעצבי אופנה עתידים למצוא עבודה בתחום העיצוב, שבשנת 2008 העסיק למעלה מ-22,000 מעצבים. המעצבים מצידם טוענים שהעולם לא זקוק למעצבים נוספים.

 

המעצב ראלף לורן המעצב ראלף לורן צילום: אי פי אי

 

חתמי ביטוח

 

במגזר זה אפשר להטיל את האשמה על הטכנולוגיה ובעיקר על תוכנות החיתום החדישות המאפשרות לחתמי ביטוח להגביר את התפוקה שלהם פי שלושה מבעבר, והצורך בחתמים חדשים הולך ופוחת בהדרגה. כתוצאה מכך, חוזה לשכת התעסוקה בארה"ב, הביקוש לחתמים יירד בלא פחות מ-4%, או ב-4,300 משרות עד שנת 2018.

 

סוכני נסיעות

 

שפע אתרי הנסיעות המקוונים עושים שמות בקרב סוכני הנסיעות בשר ודם הנותרים חסרי תעסוקה וחסרי אונים נוכח היכולת שמקנה הטכנולוגיה להזמין באופן עצמאי טיסות וחדרים בבתי מלון. לשכת התעסוקה צופה ירידה של כ-1,200 סוכני נסיעות בארה"ב עד שנת 2018 ומספר סוכנויות הנסיעות כבר פחת בחצי.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה איור: גיא חרל"פ

 

כתבי חדשות

 

לפי לשכת התעסוקה עד שנת 2018 מספרם של הכתבים ירד בכ-4,400. את החדשות הרעות אפשר לסכם במילה אחת: אינטרנט. כלכלנית בכירה בלשכת התעסוקה בארה", לורן סורניי, אומרת שעיתונאים רבים מוצאים משרות באתרי חדשות אך ההיצע עולה על הביקוש ורבים נותרים ללא עבודה.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: gomattolson cc-by-sa

 

שדרני רדיו

 

הבשורות מעל גלי האתר לא מעודדות כלל ועיקר: גל המיזוגים בתחום חברות המדיה גורם לצמצום משמעותי במספר המשרות לשדרנים והטכנולוגיה מייתרת את עבודת העריכה שבזמנו בוצעה על ידי השדרנים עצמם. לפי נתוני לשכת התעסוקה, עד 2018 מספר שדרני הרדיו והטלוויזיה יפחת ב-2,400.

 

שדרנית רדיו שדרנית רדיו צילום: shutterstock

 

מנהלי מפעל

 

מיקור חוץ וטכנולוגיות אוטומטיזציה מתקדמות מצמצמות את שורות מנהלי המפעלים הצפויות לאבד כ-12,000 מנהלים עד 2018 על פי לשכת התעסוקה. שיפור וייעול המיכון המודרני הביא להגברת התפוקה ולירידה בצורך במנהלים.

 

מפעל בארה"ב מפעל בארה"ב צילום: בלומברג

 

כימאים

 

כמעט מחצית מהכימאים מועסקים בחברות ייצור למיניהן כגון תעשיות הפלסטיקה, חומרי ההדברה והצבע. אבל חברות ייצור מעתיקות בהדרגה את פעילות המחקר והפיתוח שלהם לחברות מתמחות והצורך ב"כימאי הבית" הולך ופוחת. מ-2008 ועד 2009, הצטמצם מספר המשרות לכימאים בארה"ב בלא פחות מ-42,000.

 

 צילום: David Blumenfeld

 

מנכ"לים

 

נכון, מנכ"ל זה לא בדיוק מקצוע, אך בטרם תטפחו חלומות על משרד פינתי רצוי שתזכרו שמגמת המיזוגים והרכישות השוטף את העולם הופך את הדרך למעלה לתלולה יותר מהאוורסט. לשכת התעסוקה מעריכה שמספר המנכ"לים יפחת בכ-5,500 עד 2018. מועמדים דוברי שתי שפות ובהן סינית, ערבית או ספרדית הם בעלי סיכויים גבוהים יותר לצפות על הנוף מלמעלה.

 

 צילום: shutterstock

  

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x