$
תעשייה ופיננסים

לראשונה: חברת נפט רוסית תפעל בארה"ב

אקסון מוביל ורוסנפט ישתפו פעולה בקידוחי נפט. מדובר במבוכה גדולה ל-BP, שניסתה להגיע להסכם דומה עם רוסנפט בתחילת השנה

אולגה ויניאר 22:3331.08.11

ענקית האנרגיה האמריקאית אקסון־מוביל חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם רוסנפט הרוסית שבמסגרתו יחברו החברות להפקת נפט וגז בים השחור ובים קארה. ההסכם מעניק לראשונה לחברת נפט שבשליטת ממשלת רוסיה גישה לקידוחים בארה"ב.

 

על פי הדיווחים, שתי ענקיות האנרגיה ישתפו פעולה בשלושה שדות נפט וגז שבהם עתודות גז בהיקף 1.8 טריליון מ"ק ו־49.7 מיליון טונות נפט. החברה האמריקאית תקבל נתח של 33% ובתמורה תשקיע כ־3.2 מיליארד דולר בפיתוחם של שדות הנפט והגז. ההיקף הכולל של העסקה מוערך ב־10 מיליארד דולר לפחות.

 

ולדימיר פוטין (מימין) ומנכ"ל אקסון רקס טילרסון ולדימיר פוטין (מימין) ומנכ"ל אקסון רקס טילרסון צילום: רויטרס

 

במקביל, רוסנפט תקבל אופציה לרכישת נתחים בפעילות אקסון בשדות נפט בצפון אמריקה. "אקסון־מוביל קיבלה החלטה אסטרטגית לאפשר לרוסנפט לחבור אליה בשורה של פרויקטים. מדובר בקידוחים שבהם אקסון־מוביל מחזיקה בבעלות מלאה. בקידוחים שבהם קיימים שותפים תצטרך החברה לתאם עמם את כניסתה של רוסנפט לפעילות", נאמר בהודעה רשמית בעקבות חתימת ההסכם. לאקסון ולרוסנפט ניסיון עבר בפעילות משותפת. שתי החברות מפיקות נפט במזרח רוסיה בקידוח סחלין־1.

 

ההסכם, שנחתם בנוכחות ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין במעון הנופש שלו בים השחור, הוא בבחינת זכייה גדולה לאקסון במסגרת התחרות עם שחקניות בינלאומיות אחרות על כיבוש מאגרי נפט גדולים שטרם נעשו בהם קידוחים. כמו כן, מדובר במבוכה ל־BP, שניסתה להגיע להסכם דומה. העסקה התפרקה במאי בשל מאבק משפטי שניהלה BP עם שותפיה ב־BP־TNK הרוסית.

 

אנליסטים מזהירים בינתיים מפני שיתוף פעולה עם ממשלת רוסיה. "היקף המשאבים בחלק הזה של העולם הוא כה עצום, ונראה כי חברות הנפט הגדולות טרם הפנימו כי קשה לעבוד עם הקרמלין", אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" צ'ארלס אבינגר ממכון ברוקינגס בוושינגטון. "הטיימס" הבריטי מדווח כי ההסכם משנה את מאזן הכוחות במשק האנרגיה הגלובלי, מאחר שרוסנפט תהפוך לחברת הנפט הראשונה בשליטת ממשלת רוסיה שתפעל בארה"ב. להערכת "פייננשל טיימס", העסקה מאשררת את המודל של מדינות מפותחות החוברות למדינות העשירות באוצרות טבע. עם זאת, מציין העיתון, אין לצפות לראות נפט ארקטי בשווקים לפני 2020.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x