$
המזרח התיכון

סף הפיכה: מאמץ להסגרת בנו של קדאפי להאג

42 שנות שלטונו של הרודן מלוב, מועמר קדאפי, הולכות ומגיעות לקצן. המורדים כבשו 95% מהבירה טריפולי, ומזרימים עוד כוחות. במקביל, כפי שאישר דובר בית הדין בהאג, מתנהלים מגעים להסגרתו של סייף אל-איסלאם קדאפי, הנאשם בפשעים נגד האנושות

סוכנויות הידיעות 13:1922.08.11

אביב העמים הערבי מתקדם בקצב מסחרר והיום אולי יסומן ביומן כנקודה המכריעה שבה התמוטט שלטונו של מועמר קדאפי בלוב, אחרי 42 שנה. רשת אל-ערבייה דיווחה בצהריים (יום ב') כי המורדים מנהלים משא ומתן עם בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) להסגרתו של סייף אל-איסלאם קדאפי, בנו של הרודן, המואשם בפשעים נגד האנושות.

 

גם אביו מואשם בסעיפים דומים וצו מעצר בינלאומי הוצא נגדם בחודש אפריל האחרון. סייף אל-איסלאם סומן כממשיכו של קדאפי האב. הוא נחשב לדמות צבעונית וידועה, ובעבר התפרסמו רומנים שניהל לכאורה עם ידוענים, דוגמניות ועם מנהיג הימין הקיצוני באוסטריה, יורג היידר.

 

המורדים בטריפולי המורדים בטריפולי צילום: רויטרס

 

דובר בית הדין נשאל אם התקיימו מגעים להסגרת בנו של קדאפי והשיב בתמציתיות: "כן". התובע לואיס מורנו-אוקמפו, הוסיף: "אנו מקווים לראותו בקרוב עומד למשפט בהאג. אנו מוכנים לסייע לעם הלובי להתגבר על העבר הקשה שלהם ולתמוך בממשלת המעבר. אף פשע לא יכופר".

 

בבירה טריפולי נמשכת הלחימה, והמורדים ממשיכים לכבוש עוד ועוד מעוזים וסמלי שלטון. עד כה, הודיעו כי כבשו 95% משטח עיר הבירה, אבל "דבר לא סגור", כדבריהם, "כל עוד קדאפי חופשי, הסכנה עדיין קיימת". עיקר הלחימה מתמקדת סביב מתחם מגורי קדאפי בשכונת באב אל-עזיזיה. טורי כוחות מורדים שועטים לעבר טריפולי לסייע בהפלת המשטר. עיתונאים נצורים בבתי מלון בעיר, ואחד מהם שהיה מחוץ לבית המלון נפצע מירי ברגלו ופונה לבית חולים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x