$
חברה וסביבה

החווה הסולארית הגדולה בעולם תוקם בקליפורניה

הפרויקט יוקם במדבר מוגאבי בהשקעה של 6 מיליארד דולר. ממשל אובמה אישר עד כה שישה פרויקטים סולאריים שיספקו חשמל ל־2 מיליון בתים. בדנמרק, לעומת זאת, יצרנית טורבינות הרוח הגדולה בעולם נאלצת לקצץ 3,000 משרות

סוכנויות הידיעות 22:5326.10.10

ממשל אובמה אישר את הקמתה של החווה הסולארית התרמית הגדולה בעולם, במדבר מוגאבי בדרום קליפורניה. החווה עתידה להכפיל את התפוקה הסולארית של ארצות הברית ולספק חשמל ל־300 אלף בתים.

 

"הוול סטריט ג'ורנל" מדווח כי את הפרויקט, שיוקם בעלות של 6 מיליארד דולר, תפתח חברת

סולאר טראסט אוף אמריקה, מיזם משותף של סולאר מילניום הגרמנית והחברה הפרטית פרוסטאל (Ferrostaal). הפרויקט יוקם על שטח של 28.5 קמ"ר, על קרקע בבעלות פדרלית, סמוך לעיר בליית' בקליפורניה. האישור מאפשר ליזמים לדרוש עתה מענקים פדרליים וערבויות על הלוואות.

 

זהו פרויקט האנרגיה הסולארית השישי שאושר לבנייה על קרקע ציבורית בארה"ב. לטענת משרד הפנים האמריקאי, כלל הפרויקטים שאושרו צפויים לייצר עד 2,800 מגה־ואט חשמל, כמות המספקת ל־2 מיליון בתים. במקביל, הרגולטורים בקליפורניה נמצאים עתה בתהליכי אישור של תשע תחנות כוח סולאריות במדינה, זאת לאחר שהממשל והרשויות המקומיות התחייבו בשנה שעברה לזרז את הליכי האישור של פרויקטים גדולים בתחום כדי לאפשר ליזמים לעמוד בתאריך היעד שנקבע ל־31 בדצמבר, לקבלת זכאות לתמריצים כספיים מהממשל.

 

האישור הפדרלי מאפשר עתה לסולאר טראסט להתחיל בבניית המפעל עוד השנה ובכך לנצל את התמריצים. התמריץ העיקרי מעניק לחברות מענקים כספיים בתמורה להטבות מס שלא נוצלו, רק אם החברות מתחילות בבנייה או מוציאות 5% מעלויות הבנייה עד לסוף השנה הנוכחית.

 

העלות של שתי היחידות הראשונות בפרויקט נאמדת ב־3 מיליארד דולר. לפיכך, החברה תהיה זכאית למענק של 900 מיליון דולר עבור היחידות מטעם משרדי האנרגיה והאוצר, בצורת הטבת מס. בעת אישור התוכנית הדגישו בכירים בממשל אובמה כי להערכת הממשל הפרויקט ייצור 1,066 מקומות עבודה בשיא הבנייה וקרוב ל־300 משרות קבועות עם הפעלת המתקן, ככל הנראה ב־2013.

 

"פרויקט תחנת הכוח הסולארית בבליית' הוא אבן דרך בכלכלת האנרגיה המתחדשת של המדינה שלנו, והוא מוכיח כי בכוונתה של ארצות הברית להיות מובילה בטכנולוגיות העתיד", ציין שר הפנים קן סלאזאר. לפי תומכי האנרגיה הירוקה, מכלול הפרויקטים הסולאריים יוסיף אלפי מקומות עבודה למשק האמריקאי מוכה האבטלה. הביקוש לאנרגיה סולרית נובע מחוק האקלים של קליפורניה, לפיו חברות ממשלתיות מחויבות להפיק שליש מהאנרגיה שלהן ממקורות מתחדשים עד 2020.

 

בתוך כך דווח כי יצרנית טורבינות הרוח הגדולה בעולם, וסטאס הדנית, מקצצת 3,000 משרות על רקע ביקושים חלשים. החברה דיווחה על רווח נקי של 126 מיליון יורו ברבעון השלישי, ירידה של 24% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. רוב הפיטורים יהיו בדנמרק ובשבדיה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x