כלכלה ומדיניות

הפנטגון: מתכות בשווי טריליון דולר נמצאו באפגניסטן

התגלית מבוססת על מסמכים מתקופת הכיבוש הסובייטי שאיתרו חוקרים אמריקאים בקאבול הבירה. מומחים מעריכים כי פיתוח תשתיות הכרייה יימשך "עשרות שנים"

סוכנויות הידיעות 23:4514.06.10

עתודות קרקע עשירות ומחצבים בשווי כולל של כטריליון דולר התגלו באפגניסטן, כך מדווח העיתון "ניו יורק טיימס" בהסתמך על מסמכים פנימיים של הפנטגון. על פי נתונים ראשוניים, מדובר בכמויות גדולות של נחושת, זהב, קובלט וליתיום, מתכת המשמשת לייצור סוללות לטלפונים ניידים. נשיא המדינה חמיד קרזאי קיבל לאחרונה הודעה על התגלית, שאחראים לה חוקרים אמריקאים.

 

במשרד ההגנה האמריקאי מעריכים כי הממצאים החדשים עשויים לשפר במידה משמעותית את הכלכלה האפגנית הרעועה, ולהביא לשינוי במפת יצוא המתכות הבינלאומית. במסמכי הפנטגון נכתב כי המדינה האסייתית עשויה להיהפך ל"סעודיה של הליתיום" שהביקוש לה בקרב יצרניות הטכנולוגיה גדל בעקביות בשנים האחרונות. "הפוטנציאל כאן הוא עצום", הגיב לתגלית הגנרל דיוויד פטראוס, מפקד כוחות ארה"ב במדינה.

 

 צילום: אי פי אי

 

שחיתות רבה

כלכלתה של אפגניסטן מושתתת כיום ברובה על סיוע בינלאומי ויצוא סם האופיום, המופק מפרחי הפרג המכסים אזורים רבים במדינה. במקביל למאמציהן לייצב את המדינה, מנסים כוחות נאט"ו הפועלים באפגניסטן לנסות ולשכנע חקלאים מקומיים לעבור לגידולים לגיטימיים יותר. כ־76% מכוח העבודה במדינה מועסק בתחום החקלאות.

 

החוקרים האמריקאים שפרסמו את התגלית החלו לפעול באפגניסטן בשנת 2004, לאחר שבבירת המדינה קאבול התגלו מסמכים שנותרו מתקופת הכיבוש הסובייטי והעידו על אפשרות להימצאותן של מתכות יקרות במדינה.

בארה"ב חוששים עם זאת כי שוויים העצום של המחצבים באדמת אפגניסטן עשוי, בטווח הארוך, לפגוע ביציבות המדינה מאחר שהתגלית תתמרץ את טאליבן להיאבק ביתר נחישות על השליטה במדינה. השחיתות הרבה המאפיינת את ממשלו של קרזאי מעלה במקביל את החשש כי ההכנסות שיזרמו לאפגניסטן יגיעו לידיהם של בכירי השלטון ומקורביהם, מבלי שיחלחלו לשכבות החלשות במדינה שבה 36% מהאוכלוסייה חיים מתחת לקו העוני.

 

בעיה נוספת היא היעדרן של תשתיות תעשייתיות ראויות. חוסר היציבות הפוליטית הביא לכך שענפי הכרייה והייצור התעשייתי מעולם לא התפתחו כראוי באפגניסטן. הקמה חפוזה של מערך כרייה ללא תכנון מוקדם עתידה, לפי הערכות, להתאפיין בחוסר יעילות ואף להוות פגיעה בסביבה. אנליסטים מציינים כי יחלפו עשרות שנים בטרם יוקמו במדינה תשתיות ראויות שיאפשרו כרייה רווחית של המחצבים הרבים.

 

מחסור בתשתיות

רתיעתם של משקיעים זרים מפני הזרמת הון למדינה המאופיינת בשלטון מרכזי חלש, ונתונה למעשה לחסדיהם של מנהיגי שבטים אזוריים, מהווה אף היא מכשול. אולם לפי הערכות הכלולות במסמכי הפנטגון, אם יצליחו האמריקאים לגייס משקיעים יביא הדבר להוספת מקומות עבודה חדשים ולעלייה ברמת החיים באפגניסטן.

 

בין הגורמים העתידים להתעניין בהשקעה רחבת ההיקף נמצאת סין, הזקוקה לכמויות הולכות וגדלות של חומרי גלם כדי לתמוך בקצב הצמיחה הכלכלית הגבוה שלה. בנובמבר האחרון השלימה חברת כרייה ממשלתית בבעלותה של בייג'ינג עסקת חכירה של מכרות בשווי 3 מיליארד דולר. עסקה זו נחשבת להשקעה הגדולה ביותר של חברה מסחרית בהיסטוריה של אפגניסטן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x