$
תעשייה ופיננסים

לא רק yes: בלווטניק מתמודד על רכישת MGM

חברת האחזקות של המיליארדר הרוסי יהודי העפילה לשלב השני במכרז לרכישת האולפנים. לפני כשבועיים סיכם בלווטניק עם אלוביץ' על רכישת חלקו ב-yes, אL נתקל בקשיים בגלל אחזקותיו ברשת ובנגה תקשורת

אולגה ויניאר וגולן חזני 22:5106.02.10

לן בלווטניק ממשיך במסעותיו להרחבת אחזקותיו בחברות בידור ברחבי העולם. אקסס אינדוסטריס, חברת האחזקות של המיליארדר הרוסי ממוצא יהודי, העפילה לשלב השני במכרז לרכישת אולפני MGM. במקביל, בלווטניק מקיים מגעים לרכישת מניותיו של שאול אלוביץ' (32.6%) בחברת הלוויין yes תמורת

450 מיליון שקל.

 

דוברי החברה של בלווטניק מסרבים למסור תגובה בנושא, ואומרים שהם "אינם מגיבים לשמועות בשוק". אך שלא לציטוט, מקורביו של בלווטניק מאשרים כי הוא מעוניין לרכוש את האולפנים. מולו מתמודדת ענקית המדיה טיים וורנר.

 

אולפני MGM נוסדו ב־1924, ובמהלך 50 שנות פעילותם הראשונות היו האולפנים המצליחים ובעלי ההשפעה הגדולה ביותר בהוליווד. אך בשנות השמונים של המאה ה־20 החלה ההידרדרות. ב־1986 רכש את MGM טד טרנר, אך לא הצליח לגייס את ההון הדרוש למימון עסקה ונאלץ למכור חלק מהאולפנים לאיש הקולנוע ג'נקרלו פרטי. גם פרטי לא עמד בהוצאות המימון והפסיד את השליטה. משנת 2004 מתחלקת השליטה באולפנים בין פרובידנס אקוויטי פרטנרס (29%), TPG (21%), סוני קורפוריישן (%20) ועוד כמה גורמים המחזיקים בנתחים קטנים יותר.

 

הנכס העיקרי של MGM הוא סדרת סרטי ג'יימס בונד. כמו כן, מחזיקה MGM בזכויות של כמה סרטים קלאסיים, בהם "חלף עם הרוח" ו"טום וג'רי". אולם בצד נכסים קולנועיים, צברה MGM חובות עתק בסכום של 3.7 מיליארד דולר. רק הוצאות ריבית של החברה עומדות על כ־300 מיליון דולר.

 

אנליסטים מעריכים שהמחיר ההוגן עבור MGM הוא 1.6–1.7 מיליארד דולר, בעוד שבעלי החובות של האולפנים מקווים שהעסקה תיסגר ב־2 מיליארד דולר לפחות.

 

הונו האישי של בלווטניק מוערך על ידי מגזין "פורבס" ב־5 מיליארד דולר והוא נמנה עם 400 האנשים העשירים בארה"ב. לאחרונה משקיע בלווטניק במניות בחברות בידור ברחבי העולם. בין היתר, מחזיק בלווטניק במניות של קבוצת וורנר מיוזיק וב־63% מאולפני אמדיה ברוסיה, הנחשבים למפיקים מובילים במדינה. ב־2009 רכש בלווטניק את החטיבה הבריטית באייקון גרופ — קבוצת מדינה בעלת זכויות הקרנה של כ־500 של סרטי קולנוע מפורסמים.

 

בינתיים עסקת yes נתקלת בקשיים, זאת בגלל חוות דעת שלפיה יצטרך בלווטניק למכור את אחזקותיו בחברת RGE, כדי לבצע את העסקה. בלווטניק מחזיק ב־RGE עם אביב גלעדי, ולה אחזקות ברשת ובנגה תקשורת. רכישת מניות yes יהיו כנראה אחזקה צולבת ולכן הוא עשוי להידרש למכור את האחזקה ב־RGE, אם כי טרם הוגשה בקשה לרשות ההגבלים העסקיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x