$
כלכלה ומדיניות

הערכות עגומות בבריטניה: 150 אלף חברות פרטיות יקרסו ב-2009

מומחים לפשיטות רגל: הזינוק במספר החברות הקורסות, ששיעורו השנתי עתיד להגיע ל-59%, הוא רק "קצה הקרחון"

סוכנויות הידיעות 18:5602.05.09

היקף פשיטות הרגל של חברות פרטיות בבריטניה עשוי להגיע ל־150 אלף ב־2009, הוכחה לכך כי כלכלת בריטניה טרם עברה את הגרוע מכול. מומחים לפשיטות רגל מזהירים כי הזינוק במספר החברות הקורסות, ששיעורו השנתי עתיד להגיע ל־59% בהשוואה ל־2008, הוא רק "קצה הקרחון" - על כך מדווח "הגרדיאן"

הבריטי.

 

לפי נתוני שירות פשיטות הרגל, מספר החברות שקרסו עמד על 6,724 ברבעון הראשון של 2009, אז הכלכלה התכווצה בשיעור של 1.9% ומספר מבקשי דמי האבטלה עלה כמעט ב־290 אלף. מספר פשיטות הרגל התאגידיות עלה ב־6% בהשוואה לרבעון הקודם.

 

"עד כמה שהנתונים מדאיגים, זהו רק קצה הקרחון. חברות ואנשים רבים עוברים ארגון מחדש מחוץ לכותלי בית המשפט, והנתונים אינם כוללים חברות שלמעשה קרסו, אך עדיין אינן דורשות התערבות", אמרה ליז בינגהם מארנסט אנד יאנג. "מספר פשיטות הרגל התאגידות שוב עלה משמעותית, ואנו חוששים שזה לא הסוף".

 

היקף פשיטות הרגל הפרטיות עלה ב־1.6% ברבעון הראשון, ל־29,774 - שהם 330 איש ביום - והיה גבוה ב־19% מהרבעון המקביל אשתקד. מדובר ברמה הגבוהה ביותר מאז החל איסוף הנתונים ב-1960, והמומחים צופים שהעלייה תימשך במשך שלוש שנים נוספות.

 

לפי משרד רואי החשבון KPMG, פשיטות הרגל הפרטיות ימשיכו לעלות כתוצאה מפשיטות רגל תאגידיות, העלייה באבטלה וכניסתם לתוקף של הפקודות החדשות להקלת חוב, בחודש שעבר. הפקודות מאפשרות לצרכנים עם חוב נמוך מ־15 אלף ליש"ט ונכסים מינימליים למחוק את חובם מבלי לפתוח בהליך פשיטת רגל.

 

מארק סנדס, מנהל פשיטות רגל פרטיות ב־KPMG, אמר: "אנו צופים כי הגישה החדשה תגדיל את מספר האנשים המשתמשים בהליך פשיטת הרגל הפרטית בהתמודדות עם חובותיהם. לדעת KPMG, הפקודות להקלת חוב, יחד עם הגידול הצפוי באבטלה, ככל הנראה יובילו לרמות שיא של פשיטות רגל פרטיות, של יותר מ־150 אלף איש ב־2009.

 

"במיתון של שנות התשעים, פשיטות הרגל הוסיפו לעלות במשך כמעט שלוש שנים לאחר שיא המיתון", אמר פאט בוידן, מומחה פשיטות רגל פרטיות מפרייסווטר־האוסקופרס. "אם הגרוע מכול הוא עתה, ייתכן שעד 2012 הנתונים יגיעו לשיא מדי רבעון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x