כלכלה ומדיניות

יפן תזרים לכלכלה עוד 100 מיליארד דולר

תוכנית התמריצים החדשה, השלישית לכלכלה השנייה בגודלה בעולם, תתמקד בסיוע לעסקים קטנים, בהשקעות ירוקות ובפיתוח הפריפריה

סוכנויות הידיעות 22:0306.04.09

ממשלת יפן הודיעה כי תשיק תוכנית תמריצים כלכליים נוספת, השלישית במספר מאז פרוץ המשבר הפיננסי. עלות התוכנית, המיועדת להביא להתאוששות בכלכלה השנייה בגודלה בעולם, היא 10 טריליון ין (כ־100 מיליארד דולר) המהווים 2% מהתמ"ג.

 

במסיבת עיתונאים שנערכה היום (ב') בטוקיו

אמר שר האוצר קאורו יסאנו כי התוכנית תעוגן בתקציב המדינה ותוצג רשמית ב־10 באפריל. לדברי שר האוצר, היה זה ראש הממשלה טארו אסו שדרש כי היקף התוכנית החדשה יהיה "גבוה מ־2% מהתוצר".

 

תוכנית התמריצים הנוכחית היא הגדולה מבין השלוש שנקטה הממשלה עד כה. היקפן הכולל של שתי התוכניות הקודמות עמד על 119 מיליארד דולר והן נועדו להמריץ את הצריכה הפרטית (באמצעות מתן סובסידיות ואף חלוקת כסף מזומן לנזקקים) ויצירת מקומות עבודה. השפעתן של שתי התוכניות על כלכלת יפן היתה, עם זאת, מוגבלת למדי. כתוצאה מכך צפויה הממשלה להציג בקרוב את התקציב הגדול ביותר בהיסטוריה בהיקף של 909 מיליארד דולר.

 

התוכנית החדשה תתמקד, בין השאר, בסיוע לעסקים קטנים, תמיכה בעובדים המועסקים בחוזים אישיים, שיפור מערכת הבריאות, השקעות בתעשייה ירוקה ופיתוח הפריפריה. תחום נוסף הזוכה בתוכנית להתייחסות מיוחדת הוא ייעול הטיפול באוכלוסיה המבוגרת.

 

"אנו רואים סימנים חיוביים, אך הם אינם עשויים להקדים את מועד ההתאוששות הכלכלית", אמר לבלומברג פוג'יו מיטאראי, יו"ר פדרציית העסקים של יפן. על פי הערכות, עתידה יפן לרשום בשנת 2009 צמיחה שלילית של 6%. כן עתידה להימשך המגמה השלילית בביקוש לכלי רכב ולמוצרי אלקטרוניקה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x