סגור

לא צמים בתמוז: בית קפה ומעדנייה חדשים בתל אביב

ב"תמוז", בית קפה ומעדנייה חדשים בלב תל אביב, חוגגים את העופות והירקות האורגניים של משק מלמד

בכל פעם שתל אביב מאבדת את אחת מחנויות הספרים העצמאיות שלה, נעלם עוד חלק מתרבותה. בכל פעם שנסגר בה בית קפה שאינו חלק מרשת, משהו דומה קורה גם כן. סניף מאז"ה של חנות הספרים המיתולוגית "תולעת ספרים" מכיכר רבין לא הצליח, על אף מיקומו בבית התאומים ההיסטורי (מאז"ה 9), להפוך באמת לחנות ספרים או לבית קפה קלאסיים ממש. כמקובל ב"תולעת" הוא היה שניהם. ועדיין, הלב קצת נחמץ. אבל אם כבר לאבד חנות ספרים ובית קפה מקסימים במכה אחת, לפחות זה קורה לטובת "תמוז" — הבייבי החדש של אריק מלמד ממשק מלמד האורגני בכפר הנגיד, ושל שותפיו הצעירים והמגניבים מעין הרשקו, יואב ניסני ומורן ברנס מקפה "טוני ואסתר" שבשוק לוינסקי, שחוגג כבר עשור לקיומו ההיפסטרי.


מלמד הוא קודם כל מגדל עופות אורגניים, אבל בשנים האחרונות הוא מגדל עוד ועוד ירקות אורגניים ועושה זאת בכישרון יוצא דופן. הסחורה שלו טרייה מאוד ומופלאה, כזו שמלמדת עד כמה תוצרת אורגנית יכולה להיות טעימה במיוחד. הגידולים המצטיינים שלו הם חסה, אספרגוס, כרישה, סלק וגם שום טרי נהדר. מכל אלה אפשר עכשיו ליהנות גם ב"תמוז", בית קפה שמבוסס על השלל האורגני עם עוד קצת חיזוקים, שכולל גם מעדנייה ובה העופות, הירקות והפירות האורגניים של מלמד (לצד תוצרת של מגדלים אחרים) במחירי בית מרקחת, ולצדם יינות, בירות ותזקיקי בוטיק, פולי קפה, תערובות תה, ביצים אורגניות, גבינות צאן, עוגות, לחמים מופלאים של "אדון שיפון", שמן זית של עזוז וריש לקיש ומה לא.
על "תמוז" ממשיכה לשרות באורח פלא אותה אווירה אינטלקטואלית חרישית שאפיינה גם את הסניף של "תולעת ספרים" שהיה כאן. בשעות הבוקר אפשר להשקיף מהחלון העגול על החצר היפה שבה מותחות את גופן בשיעור ספורט מיטב בנות העיר כאילו אף אחד לא מסתכל. ככל שיכולתי להתרשם, והייתי כאן כמה שעות, איש לא ינזוף בך אם תשרוץ על כוס קפה זמן ארוך אפילו בלי להזמין אוכל, וזאת אף שמדובר במקום שאחרי שפינה את רוב חללו לטובת התוצרת של בעליו, נותרו בו רק מעט מאוד שולחנות.

1 צפייה בגלריה
תמוז בית קפה ומעדנייה בתל אביב פנאי
תמוז בית קפה ומעדנייה בתל אביב פנאי
"תמוז". אווירה אינטלקטואלית חרישית
(צילום: רביד צבר)

המטבח שבמקום מציע לצד קפה משובח ומאפים גם אוכל של ממש: מנת כדורי עוף אורגני עם קישרי של בורגול ואטריות (וריאציה על שערייה, מנת אורז עם אטריות מהמטבח הערבי) התגלתה כעשירה וכבדה אבל לא מדי ובעיקר טעימה לאללה; חריימה קציצות טופו עם חומוס, טחינה וחלה היתה מנה טבעונית שגם קרניבור כמוני נהנה ממנה מאוד; וצלחת של ירקות טריים מתוצרת המשק, שמגיעים לכאן כל יום ולפעמים אפילו פעמיים ביום, הדגימה בצורה הטובה ביותר את ההבדל בין תוצרת אורגנית מקומית ל'סתם' ירקות מהסופר.
גם בעידן שבו לא קשה למצוא תוצרת אורגנית טובה, הירקות והעופות של מלמד בלב העיר הם בהחלט בשורה משמחת, ובית קפה כה תרבותי גם כן. ורק הלב עוד קצת מתגעגע לספרי האמנות והפסיכולוגיה של ה"תולעת" לא נורא. נלך לכיכר רבין. רק שלא יסגרו גם שם.