סגור

שיר של טיילור סוויפט באורך 15 דקות

הזמרת המצליחה ביימה סרט קצר המבוסס על להיטה שעוסק באהבה ישנה, ומרגשת חרף הקלישאות

טיילור סוויפט אמנם כבר ביימה בעבר קליפים, אבל ההוצאה של ״Red (הגרסה של טיילור)״, האלבום החדש שלה, שבו הקליטה מחדש אלבום מלפני עשור, גרמה לה לכתוב ולביים סרט קצר של 15 דקות, שמלווה את השיר ״All Too Well״.האלבום מ־2021 נותר בדיוק כמו זה מ־2011, מרקחת מושלמת של פופ־קאנטרי. את גדולתה כיצרנית מוזיקה אישית בהפקה תעשייתית אנחנו מכירים.
2 צפייה בגלריה
פנאי טיילור סוויפט
פנאי טיילור סוויפט
טיילור סוויפט. מבטיחה למעריצותיה הצעירות שהזמן הוא לצידן
( צילום: universal studio)
הפעם נשאל: איך סוויפט כתסריטאית ובמאית? באלבום המחודש היא מציעה גרסה חדשה וארוכה, של עשר דקות, ל״All Too Well״, שהפך להמנון גדול. הסרט הקצר שיצרה באותו שם (חפשו ביוטיוב) הוא עיבוד כמעט מילולי לשיר, ולבתים שסוויפט בת ה־21 גנזה בזמנו. אז שרה על גבר ששבר את ליבה (המעריצות מנחשות שזה היה ג׳ייק ג׳ילנהול), כעת הסרט הקצר, בכיכובם של סיידי סינק (״Stranger Things״) ודילן אובריאן (״הרץ במבוך״), הוא פחות מכתב אישי ויותר איגרת של סוויפט בת ה־31 למעריצותיה הצעירות: סרט רומנטי על אהבה גדולה בין גבר לאשה צעירה, שמלמד אותן לזהות אותות ראשונים של קשר לא שוויוני, של חוסר זמינות רגשית, התעלמות, צביעות ואף גזלייטינג, כשהאשה מתארת מקרה ביניהם שהפריע לה והגבר טוען שזה לא היה כך, שהכל בראש שלה.
המעניין בסרט הוא האופן שבו סוויפט מצליחה לדבר בו בשני קולות: גם כאשה צעירה וגם כבוגרת. הסצינות הראשונות, והמעט בנאליות, הן כמו גלויות נוף קיטשיות של אהבת נעורים ומבטים מצועפים. אבל האידיליה המאוהבת מחזיקה מעמד שלוש דקות, עד שמתגלעים סדקים שהופכים לצעקות ודמעות. גם כאן, סוויפט מביימת את המשברים באופן בוטה, המחשה ויזואלית מדויקת למילים הזועמות שלא היה לה אומץ לשיר אז ולהטיח לעבר זה ששבר את ליבה - אבל היום היא לא מוכנה לשתוק יותר.
זה סרט ראשון ואולי צריך לסלוח לאוצר מילים חזותי המבוסס על קצרנות דרמטית וקלישאות רגשיות שבהן האשה היא כולה אהבה והגבר כולו ריחוק ואדישות.
2 צפייה בגלריה
פנאי טיילור סוויפט מתוך הסרט הקצר
פנאי טיילור סוויפט מתוך הסרט הקצר
מתוך הסרט הקצר
( צילום: ,apple tv)
רק כשמגיעים לסוף הסרט, שבו עורכת סוויפט הופעת אורח יפה ומרגשת, מתחוורת תכלית היצירה, שמצדיקה את עשייתה ומעוררת הערכה כלפי הזמרת והפרספקטיבה שלה על סיפור אהבה ישן. סוויפט אומרת למעריצותיה הצעירות, שהפכו את 15 הדקות האלה לסרטון הכי נצפה ביוטיוב בסוף השבוע האחרון - שהזמן לצידן. ששברוני הלב של שנות הנעורים מחשלים ומשמשים בסיס לעולם שלם של קשרים בשלים יותר.
כך, עם סיום שמעניק לשיר עוד אפילוג שלא נכתב במקור, סוויפט מזכירה שמהרומן ההוא יצאה מחוזקת ובידה יצירות מופת, שיר וסרט. והוא? כעת מבין שמה שיצא לו מההתנהגותו זו תחושת החמצה. הוא שבר את לבה, אך היא יצאה מנצחת.