סגור

"בגדים צריכים להישאר לעד, כמו פסל"

מעצב האופנה טיירי מוגלר שמת השבוע נחשב למגדיר האסתטיקה של שנות ה־80, לרבות כריות הכתפיים. האיש שיצר בגדים עתידניים לנשים חזקות וראה בגרייס ג'ונס ובקים קרדשיאן מוזות, חיפש תמיד תחכום, אקסטרימיות אבל גם חוש הומור, כולל עצמי

הוא נמנה עם מעצבי האופנה החשובים של המאה ה־20, אחד האדריכלים המרכזיים של האסתטיקה של שנות ה־80 וראשית שנות ה־90, מעצב ששלט במסלולי התצוגות באירופה של אותן שנים. הנשים שלו היו חזקות, סקסיות, עתידניות — ושונות. הבושם המתוק שיצר, אנג'ל, עדיין מככב ברשימת הבשמים הנמכרים ביותר בעולם. ביום ראשון השבוע מת מעצב הקוטור הצרפתי מנפרד טיירי מוגלר במפתיע, בגיל 73.
3 צפייה בגלריה
פנאי טיירי מוגלר מעצב אופנה
פנאי טיירי מוגלר מעצב אופנה
מעצב האופנה טיירי מוגלר
(צילום: איי אף פי)
ב־1973 השיק מוגלר קו אופנה בשם "קפה דה פריז", שלימים נשא את שמו. הוא עיצב בגדים בסגנון עתידני והצלליות שלו — חזקות, נועזות עם כתפיים מודגשות ומחוכים שהצרו את המותן ויצרו גוף במראה של שעון חול. הוא ברא אותן בתוך עולם שלם של פנטזיה וכך גם היו התצוגות שלו, עם המוזרות המופלאה שבהן.
3 צפייה בגלריה
פנאי קים קרדשיאן בבגד שעיצב מוגלר למט גאלה ב 2019
פנאי קים קרדשיאן בבגד שעיצב מוגלר למט גאלה ב 2019
פנאי קים קרדשיאן בבגד שעיצב מוגלר, 2029
(צילום: איי אף פי)
באחד הראיונות איתו הודה כי מאז ומתמיד היה מרותק לגוף האנושי. גרייס ג'ונס היתה אחת המוזות שלו בראשית דרכו, ובמשך שנים שיתף פעולה עם דיוויד בואי שאפילו לבש בגד שעיצב לחתונתו עם הדוגמנית אימאן.
3 צפייה בגלריה
פנאי הדוגמנית אימן בתצוגה של מוגלר ב 1985
פנאי הדוגמנית אימן בתצוגה של מוגלר ב 1985
הדוגמנית אימן בתצוגה של מוגלר ב-1985
(צילום: גטי אימג'ס)
לא אחת הצהיר שהוא מעצב בגדים שיישארו לעד, "כמו ציור קלאסי או פסל, דימוי מושלם שיישאר לנצח", אבל בשנות ה־2000 החליט מוגלר שאופנה לא מספיקה לו וב־2003 מצא את ייעודו בעיצוב בגדים למופעים, הראשון שבהם של "סירק דה סוליי" בלאס וגאס שנמשך עד 2020 וירד מהבמה בשל הקורונה. הבגד היחיד שעיצב בעשורים האחרונים היה לקים קרדשיאן במראה הרטוב שלבשה למט גאלה ב־2019. "זו היתה אהבה ממבט ראשון", סיפר בריאיון לטים בלאנק מאתר "פאשן אוף ביזנס", "דמיינתי אותה אז כאלה עתיקה העולה מהגלים של מאליבו, בעלת יופי מקורי מימים עברו". במשך השנים גם יצר תלבושות לביונסה, ליידי גאגא וקארדי בי.
מטמורפוזה ושינוי ליוו אותו כל חייו וברטרוספקטיבה נהדרת ליצירתו (שמוצגת בימים אלה בפריז במוזיאון לאמנות דקורטיבית, עד אפריל 2022) מוצגים כ־150 מעיצוביו הפוסט־מודרניים האקסטרווגנטיים. "אני נרגש מהעובדה שכשמסתכלים על הבגדים שלי, יודעים שהכל נעשה ביד אדם, גם אם זה נראה פלסטיק ועתידני. הכל נעשה ונרקם ביד אדם. יש כל כך הרבה טכניקות, כל כך הרבה אמנים שעבדו על הכל. זה הרבה יותר אנושי ממה שזה נראה". אמר המעצב שהאמין ש"צריך לשלוט בטכניקה, כי בלי זה אין כלום".
טיירי מוגלר נולד בסטרסבורג והיה בעברו רקדן בלט. את המטמורפוזה יישם גם על עצמו ובשנים האחרונות שקד על שינוי מראהו וגופו. הוא טיפח מסת שריר עצומה, קעקע את איבריו ועבר ניתוח בפניו — משמעת, תחכום, אקסטירימיות אבל גם חוש הומור היו חלק מהשפה שלו, בצד פרפקציוניזם והיכולת לברוא עולם ומלואו עד לפרטים הקטנים ביותר. האיש ששאב השראה מהטבע ושילב אותו ביצירות שלו, ראה בבריאה יצירה גאונית ומסתורית. למשל, חליפה שחורה מושלמת המוצגת בתערוכה שהבובה הלובשת אותה נהפכת בידיו לצורת חיים חדשה.