סגור
מתוך סדרת הדוקו בנטפליקס על ליליאן בטנקור
מתוך סדרת הדוקו בנטפליקס על ליליאן בטנקור (צילום: Netflix)

הון שלטון שפתון: סדרת הדוקו של נטפליקס על האישה העשירה בעולם

הדוקו של נטפליקס על ליליאן בטנקור, בעלת אימפריית לוראל, והאישה העשירה בעולם, עתירה בשערוריות עסיסיות ופרטים שומטי לסת. חבל שהיא לוקה במיזוגניה וגילנות, דלת סטייל ומתארכת לסדרה בת שלושה פרקים במקום סרט

"זה היה רב המשרתים". הקלישאה הזאת מעולם ספרי המתח מתקיימת במציאות בסדרת הדוקו החדשה של נטפליקס "פרשת בטנקור: המיליארדרית, המשרת והחבר", וזה לא הדבר היחיד שנראה כלקוח מקלישאות עולם הבדיון - ולמרבה ההפתעה מתרחשות בחייה של ליליאן בטנקור - האישה העשירה בעולם, שסיפור חייה מסופר בשלושת פרקי הסדרה. יש שם מאבק על ירושה, חבר קרוב שמקבל ממנה מתנות בשווי שערורייתי, צוות עובדים עצום, ממש כמו ב"אחוזת דאונטון",ויורשת אחת ויחידה, פרנוסאז, שאמה אוהבת אותה, בקושי - או כמו שהיא מצוטטת כאומרת בסדרה "אני אוהבת אותה כי היא הבת שלי". כלומר, יש בה גם נגיעות של "היורשים" שוב על עשירים ומה שהם עושים עם הכסף המיותר שלהם.
הסדרה עוקבת אחרי כעשור בחייה של בעלת אימפריית הקוסמטיקה לוריאל. בתקופה המדוברת מתרחשת שערורייה שמגיעה עד לדרגים הגבוהים ביותר בצרפת, כלומר עד לנשיא צרפת אז ניקולא סרקוזי. היקפה של השערורייה לא מפתיע שהרי בטנקור חלשה על הר כסף בשווי 30 מיליארד יורו.
אז ליליאן בטנקור היא מיליארדרית. השרת שלה, פסקל בונפוי, הקליט אותה עבור הבת שלה פרנסואז בטנקור־מאיירס, וההקלטות נעשו כי הבת מבינה שחבר של האם, פרנסואה מארי באנייה, הצלע השלישית במשולש, הוא נוכל ונצלן המנצל את אמה - אישה מאוד מבוגרת עם שיקול דעת פגום.
בעת החברות בין השניים האם העבירה לו יצירות אמנות, חפצי ערך אחרים וסתם כסף בשווי של מיליארד יורו. למי שהיא לא העבירה כספים זה למדינה, לפחות לא בצורת מסים. דבר שמתגלה דרך מכשירי ההקלטה שהוסתרו בביתה, ותוכנן מושמע בסדרה.
ב"פרשת בטנקור" מקבלים הצופים הצצה על מה שמכונה בסדרה "מבנה פאודלי" של משפחה עשירה. העובדה שנשים מצויות בעמדות האלה מוסיפה עניין לסדרה, שהאירועים בה שומטי לסתות, לא פחות. נדמה שהניצול והזלזול במיליארדרית נגוע גם במיזוגניה ולא רק בגילנות (וגם הסדרה עצמה נגועה בהן). למשל החבר שנכנס לתמונה הוא דמות שכאילו נכתבה לקולנוע. באנייה הוא צלם, גיי, מרובה חברים, וראוותן, שמקורביה של ליליאן קוראים לו "עלוקה". כבר במפגש הראשון ביניהם הוא מדבר אל הגברת בישירות שאינה רגילה לה. כך הוא קונה לעצמו מקום בליבה, והיא בתמורה קונה לו דירה, וכל מה שנפשו החמדנית רוצה.
הם חברים, הם מבלים, לראשונה מרגישה המיליארדרית בחיים. מה זה משנה שהיא מפסידה על הדרך מיליארד לפה או לשם? מתברר שלבת שלה זה כן מפריע, וגם לצוות היועצים והמקורבים. הם מקליטים את מה שקורה בחדרי חדרים אלא שמה שקורה בעקבות פרסום הקלטות הוא לא מה שקיוו לו. נחשפים יחסי הון-שלטון, מאלה שנשמעים מוכרים לאוזן הישראלית, העלמות מס וגם מפת דרכים של מקלטי מס ושאר שערוריות. צרכני החדשות שמגלים את כל זה דרך ההקלטות מתרעמים על הכספים שנגנבו מאזרחי המדינה.
החולשה של הסדרה, כמו תמיד בנטפליקס, היא שאפשר היה לעשות ממנה סרט ולא למתוח אותה על פני שלושה פרקים, וכן שהלוק שלה לוקה בחסר. 21 שעות ההקלטה הן אותנטיות אבל הצילומים מתוך הבית משוחזרים וחד גוניים להפתיע. אפשר לצפות מסדרה על האישה העשירה בעולם, ושירות סטרימינג שידוע בהשקעות גדולות, שהסדרה עליה תשקף משהו קצת יותר מגוון.