סגור
חיפוש

השיר האחרון ממך: על המכתב האחרון של סמ"ר יובל רגב

במכתב ששלח סמ"ר יובל רגב, והגיע אחרי מותו, כתב שיר. בפרויקט ליום הזיכרון של גלי צה"ל חוברו לו לחן וביצוע

"אתמול לבשתי כובע רחב/ כמו של הצייר ההוא/ לקחתי מכחול ומגש עם צבעים/ עם מכחול אדום ומקום לערבובים... את הפינה הימנית צבעתי בירוק/ עם דשא ועץ לטפס ופינה לשתות/ צבעתי למעלה צהוב וכחול/ ופרח סגול שאסור לקטוף".
את המלים כתב סמל ראשון יובל רגב לחברתו הטובה מירב במכתב מהצבא שהגיע אחרי מותו. סמל ג', לוחם במסלול מגלן, הלחין אותו בעיבוד מוזיקלי של גיל ויין במסגרת פרויקט ההנצחה של גלי צה"ל "אלה האחים שלי" (רביעי ב־14:00), בו חיילים מלחינים ומבצעים שירים שהותירו אחריהם הנופלים. השירים יהיו זמינים להאזנה גם בפלטפורמות הדיגיטליות.
"דפדפתי בין מאות טקסטים ששלחו לי ותפסו אותי שני שירים", מספר ג'. "הם היו היחידים ששידרו אופטימיות ולא היו שיר חללים שלרוב שרים. הבנתי שהשיר של יובל מתאים לי. היתה לי בראש מנגינה שלא מצאתי לה מילים והלבשתי עליה את אלה של יובל, הכל קרה בטייק אחד. בעזרת גיל ויין השיר יצא לפועל והשבוע ניגנתי אותו למשפחה בביתם והיה מאוד מרגש".
גם ויין נתפס על שירו של רגב מהרגע הראשון. "הוא דיבר אלי. הוא כתוב קצת כמו שיר ילדים והיה בו משהו ציורי. כששמעתי את ההקלטה של ג’ עם הגיטרה בחרתי אותו סופית. משהו בקול שלו נגע בי".

2 צפייה בגלריה
פנאי סמ"ר יובל רגב
פנאי סמ"ר יובל רגב
סמ"ר יובל רגב

יובל רגב נולד וגדל בחולון, התגייס לצה"ל ב־1993 ושירת בחטיבת גבעתי כסמל מחלקה בגדוד שקד. ב־9 באפריל 1995 נהרג בדרכו לבסיס, בפיגוע חבלני ליד כפר דרום. עמו נהרגו עוד חמישה חיילים שנסעו באוטובוס בו התנגשה מכונית תופת, הוא היה בן 20 והותיר אחריו הורים, אח ואחות.
"ליובל היתה נפש פיוטית וכבר ובגיל 12 נשלח לאירופה לנגן בחצוצרה עם תזמורת הנוער של חולון", מספרת אחותו עינת גלעדי. "הפעם הראשונה שנחשפתי לכך שהוא כותב שירים היתה קצת לפני שנהרג. על השולחן בחדר שלו היה פנקס פתוח והצצתי. ראיתי שיר בשם ‘יום כתום’, קראתי ואמרתי לעצמי שאין מצב שהוא כתב את זה, חשבתי שהעתיק. שאלתי אותו והוא אמר שהוא כתב. יש משהו שיושב עלי מאז שיובל נהרג: אחרי שמישהו הולך מאיתנו פרטיותו נפגעת. כשקיבלנו את החפצים האישיים שלו היו שם הרבה חומרים ושאלתי את עצמי לא פעם באיזו רשות הסתכלנו בהם? מצד שני המשפחה צמאה למגע איתו ויש אצלי בבית המון מחברות וניירות שלו. גיליתי עשרות שירים. מירב היתה בין היחידים שידעה שיובל כותב שירים".

2 צפייה בגלריה
מבצע שירו של גיא רגב ז"ל החייל ג'
מבצע שירו של גיא רגב ז"ל החייל ג'
מבצע שירו של יובל רגב ז"ל החייל ג'
(צילום: zoom4u)
מירב לברון היתה הידידה הקרובה ביותר ליובל. "היה בינינו קשר חזק. התכתבנו הרבה כשהיה בצבא והגיעו אלי מכתבים חודשים אחרי שנהרג. המכתב עם השיר היה האחרון שהגיע ממנו. קשה לי להיפגש עם השיר מחדש, אני נתקעת על ה'לעינייך בלבד' ואני מקווה שהוא סולח לי".
בראש הדף נכתב "למירב, הבטחתי, אז הנה, לעינייך בלבד". עם השנים הכותרת הפכה לשם השיר.
את כל המכתבים העבירה לברון למשפחת רגב. "התלבטתי אם להעביר, אבל חשבתי מה אני הייתי רוצה אם הייתי אמא. ברור שזה הולך לשם”.
משפחת רגב מקפידה להנציח את יובל בכל דרך. חלק מהשירים שלו הולחנו על ידי מוזיקאית שחיה בארה”ב ואת שירו "אם רק תרצי" ביצע עידו מוסרי לפני כמה שנים במיזם "עוד מעט נהפוך לשיר". "מאוד שמחנו שבחרו את השיר של יובל לפרויקט, וכשהחייל המקסים ביצע אותו בסלון של ההורים שלי הוא הביט לאמא שלי בעיניים. לאמא שלי נגמרו הדמעות, אבל אבא שלי ואני בכיינים", מספרת אחותו עינת.