סגור

טוקיו 2020
עבור מאטי מאטסון זה לא "רק ארד"

השחיין הפיני זכה במדליית הארד במשחק ה-200 חזה. זו המדליה הראשונה של פינלנד בשחייה מאז 1996, אבל זה אפילו לא שליש מסיפור ההצלחה שלו

מאטי מאטסון (Matti Mattsson), השחיין הפיני זכה שלשום במדליית הארד במשחק ה-200 חזה. זו המדליה הראשונה של פינלנד בשחייה מאז 1996.
ממאטסון (28) יש ציפיות בפינלנד מאז שזכה בארד באליפות העולם ב-2013 אבל מאז התוצאות שלו דעכו. הוא היה מעורב בתאונת אופניים, עבר ניתוח ביד, עלה במשקל בצורה קיצונית ואיבד את השיער. בריו 2016 הוא אכזב ואמר לתקשורת הפינית שהוא רצה להיעלם לתוך חור הניקוז של הבריכה.
ב-2018 סבל מאטי ממחלה אוטואימונית שגרמה לו לאבד את כל השיער. העלייה במשקל - היתה תוצאה של צליאק שגילו לו רק ב-2019. "שקלתי לפרוש, הייתי במעמקים שלא יכולתי לצאת מהם", אמר לתקשורת הפינית. "אבל לא פרשתי כי עמוק בפנים ידעתי שיש לי עוד לתת את מקצה חיי".
1 צפייה בגלריה
השחיין מאטי מאטסון ה פיני מדליית ארד 200 חזה
השחיין מאטי מאטסון ה פיני מדליית ארד 200 חזה
השחיין מאטי מאטסון עם מדליית הארד
(EPA)
מאטסון סבל מקצועית במשך שמונה שנים. הגוף שלו לא איפשר לו להגיע למקצה חייו. אבל הוא נבדק, התאמן ועבד. יש לו שני ילדים, בת 4 ובן פחות משנה. בתו תמיד שואלת אותו: "כמה עוד שחיות ואתה חוזר הביתה"?
מאטסון שינה תזונה, הוריד 20 ק"ג (!), החליף מאמן, התאמן בזמן סגרי הקורונה בבריכה של 7 מטר בקומת המרתף בבניין שלו. התוצאות השתפרו השנה ובאולימפיאדה רשם את התוצאות הטובות ביותר שלו בשנים האחרונות. כשהגיע לחצי הגמר בתו אמרה לאשתו: "אבא שוחה עוד פעמיים וחוזר הביתה".
ואז בגמר - שיא אישי, שיא פיני. מדליית ארד ראשונה במקצה הזה אחרי 101 שנים. מאטיסון חגג יותר מהזוכה האוסטרלי.
הדרך לפודיום עברה בקשיים, מחלות, עליית משקל, בעיות מנטליות. לתמונה הזו יש הרבה יותר משמעות כשאנחנו יודעים את כל זה. למדליית הארד יש הרבה יותר כבוד ומשקל כשאנחנו מבינים את מה שכל ספורטאי עבר.
מאטסון מוכיח שזה אף פעם לא "רק מדליית ארד".