סגור
אלוף העולם השחמט מגנוס קרלסן
אלוף העולם בשחמט, מגנוס קרלסן (צילום: AFP)

סערה בעולם השחמט: האם השחקן האנונימי שניצח את אלוף העולם רימה?

בשבוע שעבר הפסיד מגנוס קרלסן להאנס מוקה ניימן בן ה-19 בטורניר בסנט לואיס, מה שקטע באופן מפתיע את רצף 53 הניצחונות שלו. לאחר ההפסד, הודיע קרלסן כי הוא פורש מהטורניר מבלי לספק הסבר, אולם הכוונה שלו הייתה ברורה למרבית האנשים בעולם השח. החשד שמדובר ברמאות התגבר כשיום למחרת ההפסד הגבירו מארגני הטורניר את אמצעי הבטיחות

עולם השחמט מתמודד עם שערוריה חדשה, שבמרכזה אלוף העולם ומתמודד אלמוני יחסית בן 19.
בשבוע שעבר הסתיים באופן מפתיע רצף של 53 משחקים ללא הפסד של אלוף השחמט מגנוס קרלסן, אך דווקא מה שקרה מספר שעות לאחר מכן הוא שעורר את הסערה. בוול סטריט ג'ורנל דיווחו כי קרלסן הפסיד לרב אומן האנס מוקה ניימן האמריקאי בן ה-19 בטורניר יוקרתי בסנט לואיס, ולאחר מכן הכריז בלי לספק הסבר שהוא פורש מהאירוע כולו.
הכוונה שלו הייתה ברורה למרבית האנשים בעולם השח. "אני חושב שמגנוס מאמין שהאנס כנראה רימה", אמר היקארו נאקמורה המדורג במקום השישי בעולם, אך הוסיף כי ההאשמה "אינה מוכחת".
קרלסן לא מסר שום תגובה פומבית, מלבד פרסום ציוץ לא כל כך מרומז בטוויטר בו שיתף סרטון של מאמן הכדורגל ז'וזה מוריניו מוחה נגד תוצאה של משחק ואומר "אם אני אדבר, אהיה בצרות צרורות".
החשד שמדובר ברמאות התגבר כשיום למחרת ההפסד של קרלסן הגבירו המארגנים בטורניר את אמצעי הבטיחות. כך למשל, נוספה השהייה של 15 דקות בשידור המשחקים על מנת להקשות על שחקנים לקבל סיוע מבחוץ ונוספו סריקות נוספות לתדרי רדיו חשודים. השחקנים, ביניהם ניימן, אף עברו חיפוש בגלאי מתכות.
עוד לפני שהחלו ההאשמות ניימן זקף את ניצחונו לזכות "נס מגוחך" שכולל את ההכנה שלו למהלכי הפתיחה של קרלסן. "זה בטח מביך עבור אלוף העולם להפסיד לי", אמר ניימן, שהיה השחקן עם הדירוג הנמוך ביותר בטורניר. "אני מרחם עליו".
כעת ניימן מכחיש בתוקף את ההאשמות שרימה, אף שהודה שבעבר רימה במשחקים מקוונים. מלבד חיזוק נהלי הבטיחות, מארגני הטורניר ערכו בדיקות, כולל ניטור כל המהלכים של ניימן על ידי אחד מבלשי השחמט המובילים בעולם – קנת' רייגן מאוניברסיטת בופאלו – שלא מצאו דבר.
בכל זאת השערוריה רק הולכת וגדלה, ורבי אומנים אחרים כבר בוחרים צד. במחנה אחד נמצאים השחקנים המגנים על קרלסן, ואילו במחנה השני נמצאים כל מי שחושבים שמדובר בציד מכשפות בלבד. גם מנכ"ל טסלה אלון מאסק הביע את דעתו על הפרשה. "כבר כמעט אפשר לשמוע את רחש כפפת הגומי שלובשים עבור החיפוש בחורים לפני משחק שחמט", צייץ ביום חמישי.
השערוריה מגיעה לאחר שעולם השחמט נהנה מזינוק בפופולריות שלו במהלך הקורונה, אז שלטו הטורנירים המקוונים. המארגנים נאלצו להתאים עצמם לעידן החדש ולמצוא דרכים חדשות לשמור על הגינות המשחקים, כולל אלגוריתם משודרג לגילוי מהלכים חשודים, ואף השעיות בשידור והתקנת מצלמות בבתים של השחקנים. "אפשר לטעון שבמידה מסוימת המשחקים פנים מול פנים הם פחות מוגנים", אמר דני רנש, מנכ"ל האתר chess.com.