$
ספורט ופוליטיקה

פיפ"א פיטרה את מי שחקר את הסימום הממשלתי של כדורגלנים רוסים

קצין הרפואה הראשי לשעבר בארגון פוטר בפתאומיות על ידי הנשיא ג'יאני אינפנטינו בנובמבר השנה שעברה. פרופסור ג'ירי דבורק (Jiri Dvorak), הנוירולוג הנחשב לרופא מכובד עבד בתכניות הרפואה, המלחמה בסמים ומניעת הפציעות של פיפ"א במשך 22 שנים. הוא טוען כי פוטר בלי התראה או הסבר

שירות כלכליסט 17:0322.12.17

קצין הרפואה הראשי לשעבר בפיפ"א חקר את הסימום הממשלתי של שחקני כדורגל רוסים כשפוטר בפתאומיות על ידי נשיא הארגון ג'יאני אינפנטינו בנובמבר בשנה שעברה. פרופסור ג'ירי דבורק (Jiri Dvorak), הנוירולוג הנחשב לרופא מכובד עבד בתכניות הרפואה, המלחמה בסמים ומניעת הפציעות של פיפ"א במשך 22 שנים. הוא טוען כי פוטר בלי התראה או הסבר.

 

הפיטורים של דבורק והעבודה שלו, שאותה שילב עם תפקידו כיו"ר מחלקת הנוירולוגיה בקליניקה בציריך, ייצגו עזיבה אחת מיני רבות בקרב בכירים בארגון לאחר בחירתו בפברואר השנה שעברה של אינפנטינו, שהחליף בראש הארגון את ספ בלאטר. הפיטורים הללו הוגדרו כ"ברוטאליים למדי" בדו"ח ביקורתי על המינהל של פיפ"א, שחובר החודש עבור המועצה האירופית על ידי אן בראשו, נציגה של המפלגה הדמוקרטית של לוקסמבורג.

 

דבורק הביע חשש מכך שפיפ"א ביטלה כמה מהתכניות העולמיות שיזם בתפקידו כראש המרכז להערכה רפואית ומחקר, שהיה חלוץ במחקרים מדעיים לגבי קידום בריאות ומניעת פציעות.

 

מקורות מהימנים עדכנו את העיתון הבריטי ה"גרדיאן" כי דבורק התחיל לבדוק את ההאשמות שעלו בדו"ח של פרופ' ריצ'רד מקלרן עבור הסוכנות למלחמה בסמים בספורט (WADA) ביולי 2016, שחשף לראשונה את היקף צריכת הסמים בקרב הספורטאים הרוסים ואת המאמצים להסתיר את הממצאים במעבדות במוסקבה.

 

הדו"ח הזה כלל ראיות לכך ש-11 שחקני כדורגל היו בין הספורטאים המסוממים, והאשים כי התכנית הרוסית אורגנה לפני אולימפיאדת לונדון 2012 ואולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014, תחת פיקוח משרד הספורט בעצמו.

 

שר הספורט בתקופה המדוברת היה ויטאלי מוטקו, שמכהן כיום כסגן ראש ממשלת רוסיה, ונותר בתפקידו כראש התאחדות הכדורגל הרוסית ויו"ר הוועדה המארגנת של המונדיאל שיתקיים בקיץ במדינה.

 

 

מימין: ג'יאני איפנטינו וויטאלי מוטקו מימין: ג'יאני איפנטינו וויטאלי מוטקו צילום: אי פי איי

 

 

לפי הדיווחים, דבורק יצר קשר עם מקלרן לאחר פרסום הדו"ח הראשון, וזאת כדי לעבור על הראיות הנוגעות לשחקני הכדורגל ושקל את הצורך בהרחבת החקירה. לפי ההערכות, הוא פנה גם להתאחדות הכדורגל הרוסית וביקש פרטים נוספים, כולל דו"חות מעבדה. אולם, דבורק ככל הנראה לא קיבל את המידע לפני שממשל אינפנטינו פיטר אותו בפתאומיות.

 

לאחר פרסום הדו"ח השני של מקלרן בדצמבר האחרון וחקירה נוספת מצד ועדת שמיד עבור הוועד האולימפי הבינלאומי, שכללה האשמות נוספות לגבי מעורבותו של מוטקו מצד חושף השחיתותיות העיקרי ברוסיה - ד"ר גריגורי רודצ'נקוב - הוועד האולימפי השעה את הנבחרת הרוסית מהשתתפות באולימפיאדת החורף בפיונגצ'אנג והרחיק את מוטקו מהתעסקות באולימפיאדות. עם זאת, בפיפ"א לא נקטו שום פעילות נגדו או נגד רוסיה, והארגון ממשיך להסתמך על המדינה לאירוח מונדיאל מצליח ומשתלם ב-2018.

 

הגרדיאן חשף החודש כי היו"ר לשעבר של לשכת החקירות של ועדת האתיקה של פיפ"א, התובע השוויצרי קורנל בורבלי, החל לחקור את תפקידו של מוטקו בשערוריה, אך בשלב הזה הכהונה שלו הופסקה בתמיכתו של אינפנטינו בקונגרס של פיפ"א שהתקיים במאי בבחריין.

 

מיגל מאדורו, עורך הדין הפורטוגלי שעמד בראש ועדת המנהל של פיפ"א הודח גם כן באותו הקונגרס. הוא מאמין שהמהלך נבע ממאמציו של אינפנטינו לשכנע את הוועדה להפוך את החלטתה להשעות את מוטקו מהמועצה של פיפ"א. הפסיקה הזו התקבלה מכיוון שמעמדו של מוטקו ברוסיה היה מנוגד לחוקי פיפ"א, לפיהם חברי המועצה חייבים להיות ניטראליים מבחינה פוליטית. אולם, אינפנטינו טען שהשעיית מוטקו תפגע בארגון מונדיאל 2018.

 

"המספר הגבוה של אנשים שפוטרו לאחר הניצחון של אינפנטינו בבחירות לנשיאות, ניתן להסבר, לפחות חלקי, מהרצון להזיז מהדרך עובדים שהיו קרובים מדי למנהיגות הקודמת... ואולי גם מרצון מסוים להזרים דם חדש", כתבה בראשו בדו"ח. "עם זאת, האופן שבו השינויים הללו בוצעו נראה ברוטאלי למדי, כפי שחלק מהאנשים הגדירו באוזניי את התהליך".

 

בורבלי, מאדורו ודבורק לא התבקשו גם להעביר חפיפה למחליפים שלהם כדי להבטיח שלא יחולו שיבושים בעבודה.

 

דבורק לא רצה להגיב על החקירה סביב רוסיה או הפיטורים שלו, רק ניאות לומר שהוא אינו מרוצה מכך, במיוחד מכיוון שלא קיבל שום הסבר לאחר 22 שנים בארגון. לדידו, לפיפ"א יש "חובה מוסרית" להמשיך ולקדם את התכניות הבריאותיות. אולם, בפיפ"א הודיעו כי לאחר בדיקה הוחלט לבטל כמה פרויקטים רפואיים "לא מרכזיים", שהייתה להם "השפעה מוגבלת בלבד".

 

בהצהרת תגובה לטענות כי הפיטורים של דבורק קשורים לחקירה על רוסיה או לכך שנחשב מקורב לבלאטר, טענו בפיפ"א: "פיפ"א כעקרון לא מגיבה על נושאים הקשורים לעובדים ספציפים. כמו בכל ארגון אחר, אנשים עוזבים ומגיעים במקומם אנשים אחרים, בייחוד בתקופה של ארגון מחדש לאחר בחירה של מנהיגות חדשה עם חזון חדש. הספקולציות לגבי עזיבתו של דבורק הן חסרות בסיס".

 

הארגון אישר כי פצח בחקירה פנימית לגבי האשמות הסימום לאחר הדו"ח הראשוני של מקלרן מיולי 2016, והוסיף כי לאחר עזיבתו של דבורק "החקירה המשיכה כסדרה".

 

בפיפ"א מתעקשים כי הראיות שהוצגו בשני הדו"חות הראשונים של מקלרן, ודגימות נוספות שנלקחו מהמעבדה במוסקבה בדצמבר 2014, שכללו דגימות של 154 שחקני כדורגל, "לא גילו הפרות של החוקים נגד הסמים". דובר של הארגון הוסיף כי הם ממתינים לניתוח פורנזי נוסף של הדגימות, באמצעות טכניקה שפותחה על ידי הוועד האולימפי כדי לקבוע אם הבקבוקים נפתחו ואם נגעו בדגימות.

 

עם זאת, בפיפ"א סרבו לומר האם מחליפתו של בורבלי, השופטת הקולומביאנית מריה קלאודיה רוחאס, ממשיכה בחקירה לגבי מוטקו. הארגון דחה את הדו"ח של בראשו, שהטיל ספק בהתאמה של רוחאס לשמש כחוקרת, בשל "היעדר אובייקטיביות".

 

מוטקו דוחה את כל ההאשמות על מבצע סימום בחסות הממשלה הרוסית. הוא חזר והכחיש בעת ההגרלה של הבתים למונדיאל שנערכה במוסקבה , שם ישב לצידו של אינפנטינו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x